Interaktivní památník Voláme všechny… vznikne na místě, kde dřív stál Koněv
11. dubna 2024 18:07
Vítězný návrh vznikl pod vedením architekta Bronislava Stratila v kooperaci ateliéru RSAA a zahradní architektky Lucie Miovské s výtvarnou spoluprací sochaře a designéra Jakuba Berdycha Karpelise a s podporou širokého multioborového týmu.
Organicky i provozně pomník vrůstá do přilehlého parku prostřednictvím landartových a landscapových prvků tak, aby náměstí nepřišlo o svou zeleň a obyvatelé o svůj veřejný prostor.
„Naším záměrem bylo vytvořit vizi pro památník 21. století, který je sejmutý z vertikály nedostupného piedestalu na horizontálu nás občanů využívajících veřejný prostor. Do tvaru památníku promítáme hrot temné hmoty válečných hrůz a rozdělené společnosti, který je poražen společnou lidskou silou. Vzniklý průraz i průhled je analogií k otisku tlakové vlny, kterou vyvolala síla činů všech zúčastněných. Pomník je pietou významné dějinné události, stejně jako je součástí každodenního života. Je aktuálním poselstvím pro současné i budoucí generace,“ představil pro Czechdesign koncept autor pomníku, architekt Bronislav Stratil (RSAA).
Samotný pomník koncipují autoři jako zvednutý cíp parku evokující temnou energii zla války, nad kterou vítězí potřeba svobody. Je komponován tak, aby místo prostorově orientoval a zároveň pokorně reagoval na okolní zástavbu. Zelená střecha památníku je pochozí a může sloužit jako místo odpočinku nebo jako amfiteátr.
Interaktivním bodem památníku je tlampač s mluvítkem, který zve kolemjdoucí ke spoluúčasti a zapojení a ztělesňuje svobodu projevu a demokracii.
Do středu parku autoři umístili malý monolit, sloužící jako interpretační model povstání. Na své nakloněné ploše nese plastický abstrahovaný reliéf pražského údolí s řekou Vltavou a 2 200 barikádami ve formě zlatých bodů zasazených v reálných místech původních historických událostí.
„Autorům vítězného návrhu se podařilo zdařile propojit celkovou úpravu prostoru s uměleckými intervencemi a vytvořit kvalitní přírodní prostředí,“ uvedla pro Czechdesign Kristina Ullmannová, přizvaná odbornice do soutěže a zástupkyně Institutu plánování a rozvoje města Prahy (IPR).Vítězný návrh se líbí i starostovi Prahy 6 Jakubovi Stárkovi (ODS). „Na Šestce máme tradici v otevřených architektonických soutěžích. Díky tomu se nám daří udržovat veřejný prostor v tak vysoké kvalitě, což prokázala i soutěž na pomník Pražského povstání,“ řekl.
V prvním kole soutěže se sešlo celkem 34 návrhů. Porota vybrala pět postupujících. Od 18. dubna do 31. května si je zájemci můžou prohlédnout na úřadu Prahy 6.