dnes
Pátek - zatazeno
5°C
zítra
Sobota - prehanky-snih
3°C
pozítří
Neděle - prehanky-snih
2°C
Interaktivní experiment: Soudný den oživí nákladové nádraží, diváci budou jeho součástí
Foto: FB Nákladové nádraží Žižkov

Interaktivní experiment: Soudný den oživí nákladové nádraží, diváci budou jeho součástí

Již příští týden se odehraje divadelní premiéra na nákladovém nádraží Žižkov. Soubor Tygr v tísni, který nedávno uvedl ojedinělý projekt Golem Štvanice, chystá v koprodukci s divadlem Letí novou inscenaci Soudný den s využitím nádražního industriálního prostoru. Inscenace bude mít pouhé čtyři reprízy!

O interaktivním projektu Golem, díky kterému se diváci stali na pár hodin součástí detektivky v opuštěné vile na Štvanici, Pražský patriot informoval. O projektu si můžete přečíst zde: Golem na Štvanici: prožijte detektivku v opuštěné vile

Nyní lze díky inscenaci Soudný den prožít další interaktivní experiment, tentokrát v prostředí žižkovského nákladového nádraží.

Tvůrčí tým inscenace režisér Ivo Kristián Kubák, dramaturgyně Marie Nováková a scénografka Dorota Březinová chtějí na Nákladovém nádraží Žižkov oživit netradiční prostor tradiční divadelní formou, využít přirozené scénografie industriálního objektu.

„Inscenace se odehrává jak v interiéru, tak v exteriéru nákladového nádraží Žižkov. Činoherní text je zasazen do nedivadelního prostoru, ovládá industriální krajinu objektu, prostor nádraží se stává celým městečkem s nádražní restaurací, roklinou a viaduktem,“ popsala scénografický koncept dramaturgyně Marie Nováková.

Divák může snadno sám sebe nachytat

soudny-den-nahled Text inscenace Soudný den vznikl na základě díla rakouského modernistického dramatika Ödöna von Horvátha. „Příběh se odehrává na nádraží, jeho hlavním hrdinou je přednosta stanice, svědomitý úředník, který pochybí. Je to drama o veřejném mínění, morálce, vině, trestu a maloměšťáctví, které je možné uvádět za našich dnů v původním textu, téměř beze změn a se stejným účinkem,“ řekla o chystané inscenaci Nováková.

„Ödön von Horváth je vůči svým postavám nemilosrdný, ale nikdy je neodsuzuje, nikdy nedává návod, jak by měl inscenátor, potažmo divák, charakter a činy postav interpretovat. Divák pak může snadno sám sebe nachytat, že podlehl předsudkům a uvažoval stejně jako ona maloměstská veřejnost, která hraje v Soudném dni nejdůležitější roli,“ dodala.

Vzhledem k tomu, že inscenace je divadelním site-specific, bude mít pouze čtyři uvedení a pak už ji diváci nebudou moci spatřit. Bude se hrát 22. – 24. května a 1. června, vždy od 20:00 na nákladovém nádraží Žižkov. Vstupenky lze koupit zde.

Ödön von Horváth, SOUDNÝ DEN
22. – 24. 5 a 1. 6. 2014, nákladové nádraží Žižkov
Režie a dramaturgie: Ivo Kristián Kubák a Marie Nováková
Překlad: Jarmila Hrubešová
Scénografie a kostýmy: Dorota Březinová
Produkce: Klotylda Marková a Diana Vávrová
Hudba: DJ Myko
Hrají: M. Nechvátal, N. Drabiščáková, M. Řezníček, M. Mejzlík, M. Lurie, E. Burešová, A. Rusevová, V. Roleček a další


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru