dnes
Sobota - skorojasno
19°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
14°C
pozítří
Pondělí - prehanky-dest
9°C
Instalatéři a vodaři radí, jak ušetřit za teplou vodu
ZpravodajstvíKomerční sdělení
Zařízení pro ohřev vody by se mělo nacházet v co nejkratší vzdálenosti od místa spotřeby. Foto: EKOMPLEX

Instalatéři a vodaři radí, jak ušetřit za teplou vodu

Na ohřev teplé vody připadá přibližně čtvrtina z celkové spotřeby energie v domácnosti. V praxi to může být mnohem více, ale i podstatně méně. Záleží na tom, jak se k tomu postavíte. Chcete-li za ohřev vody ušetřit nemalou částku, nepřestávejte číst a inspirujte se následujícími tipy, které jsme pro vás připravili společně s odborníky z řemeslnického cechu EKOMPLEX.

Kde umístit zařízení pro ohřev vody?

Zda budete s teplotou a množstvím ohřívané vody spokojení záleží na mnoha faktorech. K těm nejdůležitějším patří umístění a výběr zařízení pro ohřev. To byste měli promyslet již v rámci projektové přípravy – vyhnete se pracného a finančně náročného předělávání.

Zařízení by se mělo nacházet v co nejkratší vzdálenosti od místa spotřeby. Vodaři Praha z EKOMPLEXU upřesňují, že kvůli propojovacímu potrubí, které je delší  než 2 metry, tepelné ztráty výrazně narůstají.

prazskypatriot-cz-ekomplex-01-nahled

 

Na jakou teplotu vodu ohřívat?

Pokud jste teplotu ohřevu nastavili na maximální hodnotu, nedivte se, že vás energie stojí spoustu peněz. Instalatéři Praha udávají optimální teplotu v rozmezí kolem 55 – 65 °C. Vyšší hodnoty vedou k výraznému navýšení spotřeby energie a mimo jiné urychlují vznik vodního kamene.

Alternativní zdroje a spořiče

Nebojíte-li se do úsporných opatření investovat, zvažte pořízení solárních kolektorů. Ty vám mohou ušetřit i více než polovinu energie potřebné na ohřev vody. Za předpokladu optimálních podmínek může jeden kolektor s plochou 2 m2 ohřát 100 litrů vody za den (z teploty 10 °C na 80 °C).

Další alternativou je tepelné čerpadlo, které lze použít také na vytápění celého domu a mimo topnou sezónu jen pro ohřev užitkové vody.  

prazskypatriot-cz-ekomplex-02-nahled

 

Instalatér Praha na závěr doporučil efektivní spořič vody zvaný perlátor. Cenově dostupné zařízení výrazně snižuje průtok vody – dokonce až na 4 litry za minutu. Přesto nebudete mít pocit, že je proud slabý, protože perlátor vodu intenzivně provzdušňuje. Instalujete-li si ho na všechny kohoutky, spotřebujete o polovinu méně vody.


Praha 4 otevřela azylový dům pro sociálně znevýhodněné rodiny s dětmi

21. března 2019 ve 12:37

Azylový dům byl dnes otevřen v Horáčkově ulici v Praze 4. Bude sloužit k ubytování sociálně znevýhodněných rodin s dětmi, včetně rodin s jedním rodičem – samoživitelkou nebo samoživitelem, které nemají trvalé bydlení a jsou v sociální nouzi, a navíc nabízí šest sociálních bytů. Azylový dům...

Další články
Nahoru