dnes
Sobota - polojasno
15°C
zítra
Neděle - zatazeno
14°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
14°C
Instalatéři a vodaři radí, jak ušetřit za teplou vodu
ZpravodajstvíKomerční sdělení
Zařízení pro ohřev vody by se mělo nacházet v co nejkratší vzdálenosti od místa spotřeby. Foto: EKOMPLEX

Instalatéři a vodaři radí, jak ušetřit za teplou vodu

Na ohřev teplé vody připadá přibližně čtvrtina z celkové spotřeby energie v domácnosti. V praxi to může být mnohem více, ale i podstatně méně. Záleží na tom, jak se k tomu postavíte. Chcete-li za ohřev vody ušetřit nemalou částku, nepřestávejte číst a inspirujte se následujícími tipy, které jsme pro vás připravili společně s odborníky z řemeslnického cechu EKOMPLEX.

Kde umístit zařízení pro ohřev vody?

Zda budete s teplotou a množstvím ohřívané vody spokojení záleží na mnoha faktorech. K těm nejdůležitějším patří umístění a výběr zařízení pro ohřev. To byste měli promyslet již v rámci projektové přípravy – vyhnete se pracného a finančně náročného předělávání.

Zařízení by se mělo nacházet v co nejkratší vzdálenosti od místa spotřeby. Vodaři Praha z EKOMPLEXU upřesňují, že kvůli propojovacímu potrubí, které je delší  než 2 metry, tepelné ztráty výrazně narůstají.

prazskypatriot-cz-ekomplex-01-nahled

 

Na jakou teplotu vodu ohřívat?

Pokud jste teplotu ohřevu nastavili na maximální hodnotu, nedivte se, že vás energie stojí spoustu peněz. Instalatéři Praha udávají optimální teplotu v rozmezí kolem 55 – 65 °C. Vyšší hodnoty vedou k výraznému navýšení spotřeby energie a mimo jiné urychlují vznik vodního kamene.

Alternativní zdroje a spořiče

Nebojíte-li se do úsporných opatření investovat, zvažte pořízení solárních kolektorů. Ty vám mohou ušetřit i více než polovinu energie potřebné na ohřev vody. Za předpokladu optimálních podmínek může jeden kolektor s plochou 2 m2 ohřát 100 litrů vody za den (z teploty 10 °C na 80 °C).

Další alternativou je tepelné čerpadlo, které lze použít také na vytápění celého domu a mimo topnou sezónu jen pro ohřev užitkové vody.  

prazskypatriot-cz-ekomplex-02-nahled

 

Instalatér Praha na závěr doporučil efektivní spořič vody zvaný perlátor. Cenově dostupné zařízení výrazně snižuje průtok vody – dokonce až na 4 litry za minutu. Přesto nebudete mít pocit, že je proud slabý, protože perlátor vodu intenzivně provzdušňuje. Instalujete-li si ho na všechny kohoutky, spotřebujete o polovinu méně vody.


Operní diva, překladatel Shakespeara a dětský hematolog se sešli v projektu Kořeny osobností

Dnes v 07:02

Operní pěvkyně a herečka Soňa Červená, profesor anglické literatury a překladatel Martin Hilský a zakladatel československé dětské hematologie prof. MUDr. Otto Hrodek, DrSc., rozšířili řady významných Čechů zapojených do projektu Kořeny osobností, který spojuje přední české a světové osobnosti se...

Děti se zúčastnily rozloučení Radka Štěpánka s kariérou. Osm z nich si s ním zahrálo

Včera v 19:26

Jedna z největších legend českého tenisu, Radek Štěpánek, se 18. října rozloučil s aktivní tenisovou kariérou při velkolepé akci v pražské O2 aréně. Hlavní město tuto akci podpořilo a umožnilo navíc sto čtyřiceti dětem ze škol a dětského domova zřizovaných Prahou se jí zúčastnit. Osm z nich, právě...

Praha podpořila vojenskou přehlídku k 100. výročí vzniku ČSR

Včera v 07:57

Jedním z vrcholů oslav 100. výročí vzniku samostatného československého státu bude slavnostní vojenská přehlídka. Uskuteční se v neděli 28. října na Evropské třídě a podpoří ji rovněž hlavní město Praha. A to nejen účastí jeho bezpečnostních a záchranných složek, ale i finančním zajištěním...

Na náměstí Jiřího z Poděbrad zavoní husí pečínka již poosmé

18. října 2018 v 09:31

Osmý ročník Svatomartinských slavností na náměstí Jiřího z Poděbrad láká 11. listopadu na dozlatova propečenou husu s knedlíky a se zelím a na mladé svatomartinské víno. Stánky budou otevřeny již od 10 hodin a celou akci bude doprovázet kulturní program pro děti...

Praha 15 zve na pietní akce

18. října 2018 v 07:28

Městská část Praha 15 a Český svaz bojovníků za svobodu, oblastní výbor Praha 15 vás srdečně zvou k účasti na pietních vzpomínkách na padlé v průběhu 1. světové války a v bojích čs. legií za vznik samostatné Československé republiky.

Další články
Nahoru