dnes
Úterý - mlha
12°C
zítra
Středa - polojasno
13°C
pozítří
Čtvrtek - oblacno
16°C
Inspirativní Rakousko? Na koronavirus se Vídeňané testují doma kloktáním, vzorky jim vozí kurýři na kolech
Prezentace kurýrní testovací služby na vídeňské radnici. Foto: PID / David Bohmann

Inspirativní Rakousko? Na koronavirus se Vídeňané testují doma kloktáním, vzorky jim vozí kurýři na kolech

Rychleji, pohodlněji, ekologicky, s vyšší kapacitou a menšími nároky na zdravotnický personál. Tak nyní vypadá koronavirové testování ve Vídni. Funguje na principu kloktání a testy vozí kurýři na kolech a e-mopedech až do domácností.   

Od tohoto týdne vídeňské ulice křižuje 80 kurýrů na kolech a e-mopedech, kteří rozváží testy na principu kloktání přímo do domácností. Indikovaným pacientům přijde předem SMS zpráva s předpokládaným časem návštěvy a připomenutí, aby krátce před testem nic nekonzumovali.

„Domácí testování probíhá od pondělí do neděle od 6 do 22 hodin,“ uvedl městský radní pro zdravotnictví Peter Hacker. Speciálně vyškolení kurýři následně s bezpečným odstupem dohlédnou na správné provedení jednoduchého a rychlého testu, jenž na rozdíl od výtěru z nosohltanu nevyžaduje zdravotnický personál. Kurýři následně svezou vzorky do laboratoří.

Pilotní provoz se podle zdravotníků, města i pacientů osvědčil. „Díky jednoduché metodě kloktání lze ušetřit síly zdravotnického personálu a zrychlit celý testovací proces,“ podotkl radní Hacker.  

Během dalších dní dosáhne počet školených kurýrů téměř 300 a denně by měli stihnout přes 1 000 odběrů. Jen za září provedla Vídeň celkem přes 150 000 testů.

Dvoumilionová rakouská metropole v uplynulých týdnech otevřela nová testovací drive-in stanoviště a přijímá další stovky pracovníků na koronavirovou linku 1450, pro trasování nebo do zdravotnického úřadu, který mimo jiné vyhodnocuje testy. Během září bylo na zmíněné lince odbaveno takřka 200 000 hovorů.

Školy obchází mobilní testovací týmy a od minulého týdne je v ulicích k vidění i specializovaný autobus, který díky novým rychlotestům nabízí výsledky do 30 minut.

Počátkem října Vídeň také zavedla povinnou registraci hostů v restauracích kvůli zpětnému dohledávání kontaktů v případě nákazy.

Při interpelacích v Poslanecké sněmovně minulý týden možnost registrací při návštěvě hospod a restaurací v Česku zmínil ministr zdravotnictví Roman Prymula. 

Později však své vyjádření zmírnil s tím, že je toto opatření jen teoretické. V následné předvolební debatě v televizi označil premiér Andrej Babiš registraci návštěvníků za nesmysl.


Praha 3 dezinfikuje veřejný prostor

Včera ve 12:30

Praha 3 mimořádně dezinfikuje mobiliář, herní prvky a dotykové plochy na dětských hřištích a podzemní kontejnery na tříděný odpad.

V pátek bude radnice Prahy 2 uzavřena

Včera ve 12:06

Z důvodu nepříznivé epidemiologické situace bude radnice Prahy 2 na náměstí Míru uzavřena v pátek 23. října.

Praha 15 přerušila poskytování právních konzultací

Včera v 07:08

S ohledem na stávající epidemiologický stav je poskytování právních konzultací v právní poradně na ÚMČ Praha 15, ve dnech úterý a čtvrtek přerušeno do 2. listopadu 2020.

Přehled restaurací v Praze 15, které stále vaří

18. října 2020 ve 21:19

Praha 15 připravila přehled restaurací, které stále vaří a prodávají přes okénko.

Kde se lze testovat na covid-19? Na webu jsou nově odběrová místa ve Středočeském kraji

18. října 2020 ve 21:18

Na covid.praha.eu najdou zájemci od pátku přehled odběrových míst na covid-19 i ve Středočeském kraji. Od října poskytuje web, který spustily hlavní město a datová platforma Golemio, informace o odběrových místech v Praze.

Senioři si mohou promluvit s farářem nebo psychoterapeutkou

18. října 2020 ve 20:52

Občané druhé městské části, především senioři, si mohou promluvit s farářem nebo psychoterapeutkou. Tuto možnost jim, stejně jako na jaře, zprostředkovala radnice Prahy 2.

Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci v Praze 10 bude plošně testovat své zaměstnance

16. října 2020 v 17:03

Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci (CSOP) spustí ve středu 21. října plošně testování svých zaměstnanců na přítomnost viru SARS-COV-2. To bude probíhat pomocí laboratorní metody RT-PCR a bude prováděné v pravidelných čtrnáctidenních intervalech.

Skalničková zahrada je dočasně uzavřena

16. října 2020 v 16:59

Z důvodu přijetí opatření v souvislosti s šířením nákazy covid – 19 je od dnešního dne, 16. října, dočasně uzavřena skalničková zahrada v Prokopském údolí.

Další články
Nahoru