Dnes Sobota - oblacno 14°C
Zítra Neděle - oblacno 17°C
Sobota 10. 4. 2021
Svátek má Darja
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Inspirativní Rakousko? Na koronavirus se Vídeňané testují doma kloktáním, vzorky jim vozí kurýři na kolech
Prezentace kurýrní testovací služby na vídeňské radnici. Foto: PID / David Bohmann

Inspirativní Rakousko? Na koronavirus se Vídeňané testují doma kloktáním, vzorky jim vozí kurýři na kolech

Rychleji, pohodlněji, ekologicky, s vyšší kapacitou a menšími nároky na zdravotnický personál. Tak nyní vypadá koronavirové testování ve Vídni. Funguje na principu kloktání a testy vozí kurýři na kolech a e-mopedech až do domácností.   

Od tohoto týdne vídeňské ulice křižuje 80 kurýrů na kolech a e-mopedech, kteří rozváží testy na principu kloktání přímo do domácností. Indikovaným pacientům přijde předem SMS zpráva s předpokládaným časem návštěvy a připomenutí, aby krátce před testem nic nekonzumovali.

„Domácí testování probíhá od pondělí do neděle od 6 do 22 hodin,“ uvedl městský radní pro zdravotnictví Peter Hacker. Speciálně vyškolení kurýři následně s bezpečným odstupem dohlédnou na správné provedení jednoduchého a rychlého testu, jenž na rozdíl od výtěru z nosohltanu nevyžaduje zdravotnický personál. Kurýři následně svezou vzorky do laboratoří.

Pilotní provoz se podle zdravotníků, města i pacientů osvědčil. „Díky jednoduché metodě kloktání lze ušetřit síly zdravotnického personálu a zrychlit celý testovací proces,“ podotkl radní Hacker.  

Během dalších dní dosáhne počet školených kurýrů téměř 300 a denně by měli stihnout přes 1 000 odběrů. Jen za září provedla Vídeň celkem přes 150 000 testů.

Dvoumilionová rakouská metropole v uplynulých týdnech otevřela nová testovací drive-in stanoviště a přijímá další stovky pracovníků na koronavirovou linku 1450, pro trasování nebo do zdravotnického úřadu, který mimo jiné vyhodnocuje testy. Během září bylo na zmíněné lince odbaveno takřka 200 000 hovorů.

Školy obchází mobilní testovací týmy a od minulého týdne je v ulicích k vidění i specializovaný autobus, který díky novým rychlotestům nabízí výsledky do 30 minut.

Počátkem října Vídeň také zavedla povinnou registraci hostů v restauracích kvůli zpětnému dohledávání kontaktů v případě nákazy.

Při interpelacích v Poslanecké sněmovně minulý týden možnost registrací při návštěvě hospod a restaurací v Česku zmínil ministr zdravotnictví Roman Prymula. 

Později však své vyjádření zmírnil s tím, že je toto opatření jen teoretické. V následné předvolební debatě v televizi označil premiér Andrej Babiš registraci návštěvníků za nesmysl.


Zpravodaj k očkování do schránek Pražanů

Dnes v 07:30

Magistrát v těchto dnech rozesílá všem obyvatelům metropole speciální zpravodaj s aktuálními informacemi k očkování proti onemocnění covid-19. Cílem je doručit skutečně všem Pražanům objektivní a ověřené informace o očkování.

Praha 9: Ochranné pomůcky pro seniory

8. dubna 2021 v 09:18

Praha 9 rozdává každé pondělí seniorům ochranné pomůcky proti covidu-19.

Praha 9 chce jít vlastní cestou testování

7. dubna 2021 v 18:31

Praha 9 vyzkoušela v pilotním projektu všechny dostupné antigenní testy pro potřeby škol a školek. Jedinou spolehlivou a zároveň ekonomicky přijatelnou metodou je takzvané poolováni, vyhodnocování pomocí kolektivního testování PCR. Spolupráce probíhala s renomovanou českou laboratoří, tak byla...

V úterý přibylo 465 případů koronaviru, nejméně ve všední den od poloviny prosince

7. dubna 2021 v 11:37

V metropoli v úterý přibylo 465 potvrzených případů koronaviru, je to nejnižší nárůst ve všední den od 14. prosince. Počet zemřelých s onemocněním covid-19 od začátku epidemie v hlavním městě stoupl na 2500, uvedla ČTK.

Praha 6: Roušky na poliklinice Pod Marjánkou

7. dubna 2021 v 09:53

Praha 6 opět vydává roušky na poliklinice Pod Marjánkou. 

Pražští sociální pracovníci pečující o potřebné budou očkováni

7. dubna 2021 v 07:08

Registrace sociálních pracovníků a dalších pečovatelů, kteří pomáhají ohroženým skupinám obyvatel v každodenním životě, bude spuštěna ve středu 7. dubna.

Nejméně případů covidu od Mikuláše

6. dubna 2021 v 11:27

Na Velikonoční pondělí přibylo v Praze 185 potvrzených případů onemocnění covid-19, je to o 69 méně než v neděli. Nižší denní nárůst zaznamenali hygienici v hlavním městě naposledy v neděli 6. prosince, uvedla ČTK.

Respirátory pro seniory z Prahy 4 na Spořilově

5. dubna 2021 ve 20:40

Praha 4 pokračuje v rozdávání respirátorů seniorům, kteří mají trvalé bydliště v městské části. Vzhledem k rozsáhlé rekonstrukci tramvajové trati a s tím související zhoršené dostupnosti historické Nuselské radnice, budou respirátory vydávány na Spořilově v Informačním centru Prahy 4, Hlavní...

Nedělní počet nových případů covidu v metropoli byl mírně vyšší než před týdnem

5. dubna 2021 v 16:33

V Praze přibylo v neděli 249 potvrzených případů onemocnění covid-19. Bylo to sice o zhruba pět procent více než před týdnem, ale i tak je to druhý nejnižší denní nárůst v letošním roce, uvedla ČTK.

Další články
Nahoru