Dnes Úterý - zatazeno 15°C
Zítra Středa - obcasny-dest 14°C
Úterý 28. 9. 2021
Svátek má Václav, státní svátek
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Inspirativní Rakousko? Na koronavirus se Vídeňané testují doma kloktáním, vzorky jim vozí kurýři na kolech
Prezentace kurýrní testovací služby na vídeňské radnici. Foto: PID / David Bohmann

Inspirativní Rakousko? Na koronavirus se Vídeňané testují doma kloktáním, vzorky jim vozí kurýři na kolech

Rychleji, pohodlněji, ekologicky, s vyšší kapacitou a menšími nároky na zdravotnický personál. Tak nyní vypadá koronavirové testování ve Vídni. Funguje na principu kloktání a testy vozí kurýři na kolech a e-mopedech až do domácností.   

Od tohoto týdne vídeňské ulice křižuje 80 kurýrů na kolech a e-mopedech, kteří rozváží testy na principu kloktání přímo do domácností. Indikovaným pacientům přijde předem SMS zpráva s předpokládaným časem návštěvy a připomenutí, aby krátce před testem nic nekonzumovali.

„Domácí testování probíhá od pondělí do neděle od 6 do 22 hodin,“ uvedl městský radní pro zdravotnictví Peter Hacker. Speciálně vyškolení kurýři následně s bezpečným odstupem dohlédnou na správné provedení jednoduchého a rychlého testu, jenž na rozdíl od výtěru z nosohltanu nevyžaduje zdravotnický personál. Kurýři následně svezou vzorky do laboratoří.

Pilotní provoz se podle zdravotníků, města i pacientů osvědčil. „Díky jednoduché metodě kloktání lze ušetřit síly zdravotnického personálu a zrychlit celý testovací proces,“ podotkl radní Hacker.  

Během dalších dní dosáhne počet školených kurýrů téměř 300 a denně by měli stihnout přes 1 000 odběrů. Jen za září provedla Vídeň celkem přes 150 000 testů.

Dvoumilionová rakouská metropole v uplynulých týdnech otevřela nová testovací drive-in stanoviště a přijímá další stovky pracovníků na koronavirovou linku 1450, pro trasování nebo do zdravotnického úřadu, který mimo jiné vyhodnocuje testy. Během září bylo na zmíněné lince odbaveno takřka 200 000 hovorů.

Školy obchází mobilní testovací týmy a od minulého týdne je v ulicích k vidění i specializovaný autobus, který díky novým rychlotestům nabízí výsledky do 30 minut.

Počátkem října Vídeň také zavedla povinnou registraci hostů v restauracích kvůli zpětnému dohledávání kontaktů v případě nákazy.

Při interpelacích v Poslanecké sněmovně minulý týden možnost registrací při návštěvě hospod a restaurací v Česku zmínil ministr zdravotnictví Roman Prymula. 

Později však své vyjádření zmírnil s tím, že je toto opatření jen teoretické. V následné předvolební debatě v televizi označil premiér Andrej Babiš registraci návštěvníků za nesmysl.


Autor: Jan Puci

Praha 1: V Nemocnici Na Františku se můžete registrovat k očkování

22. září 2021 v 08:45

Do Nemocnice Na Františku je možné se registrovat k podání 3. posilující dávky proti covidu-19. Registrace přes Centrální rezervační systém je možná až po uplynutí 8 měsíců od podání 2. dávky, nikoliv dříve.

Metropolitní očkovací centrum bude od příštího týdne pokračovat v novém režimu

19. září 2021 v 08:10

Velká očkovací centra mimo zdravotnická zařízení se v celé republice postupně uzavírají. Také Metropolitní očkovací centrum utlumuje svoji činnost a podle plánu skončilo k pátku 17. září s jeho provozem hlavní město. Očkovací centrum bude i nadále fungovat v omezeném...

Praha pokračuje v očkování lidí bez přístřeší

16. září 2021 v 10:38

Ve snaze zajistit co nejvyšší proočkovanost Pražanů organizuje hlavní město od poloviny července očkování lidí bez přístřeší. Díky dohodě s Ministerstvem zdravotnictví očkuje Praha i cizince bez domova, kteří žijí na území hlavního města. Během osmi očkovacích akcí se podařilo podat vakcínu, která...

Ve FTN bylo naočkováno už více než 160 tisíc lidí a přes 4000 dětí od 12 let

14. září 2021 v 06:55

Ve Fakultní Thomayerově nemocnici (FTN) bylo naočkováno už více než 160 tisíc lidí a k tomu přes 4000 dětí od 12 do 15 let. Očkovat proti nemoci Covid-19 se ve FTN začalo na konci prosince minulého roku, a to v prostorách nového očkovacího centra v pavilonu F. 

Další články
Nahoru