Dnes Středa - polojasno 1°C
Zítra Čtvrtek - snih 2°C
Středa 27. 1. 2021
Svátek má Ingrid
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Inspirativní Rakousko? Na koronavirus se Vídeňané testují doma kloktáním, vzorky jim vozí kurýři na kolech
Prezentace kurýrní testovací služby na vídeňské radnici. Foto: PID / David Bohmann

Inspirativní Rakousko? Na koronavirus se Vídeňané testují doma kloktáním, vzorky jim vozí kurýři na kolech

Rychleji, pohodlněji, ekologicky, s vyšší kapacitou a menšími nároky na zdravotnický personál. Tak nyní vypadá koronavirové testování ve Vídni. Funguje na principu kloktání a testy vozí kurýři na kolech a e-mopedech až do domácností.   

Od tohoto týdne vídeňské ulice křižuje 80 kurýrů na kolech a e-mopedech, kteří rozváží testy na principu kloktání přímo do domácností. Indikovaným pacientům přijde předem SMS zpráva s předpokládaným časem návštěvy a připomenutí, aby krátce před testem nic nekonzumovali.

„Domácí testování probíhá od pondělí do neděle od 6 do 22 hodin,“ uvedl městský radní pro zdravotnictví Peter Hacker. Speciálně vyškolení kurýři následně s bezpečným odstupem dohlédnou na správné provedení jednoduchého a rychlého testu, jenž na rozdíl od výtěru z nosohltanu nevyžaduje zdravotnický personál. Kurýři následně svezou vzorky do laboratoří.

Pilotní provoz se podle zdravotníků, města i pacientů osvědčil. „Díky jednoduché metodě kloktání lze ušetřit síly zdravotnického personálu a zrychlit celý testovací proces,“ podotkl radní Hacker.  

Během dalších dní dosáhne počet školených kurýrů téměř 300 a denně by měli stihnout přes 1 000 odběrů. Jen za září provedla Vídeň celkem přes 150 000 testů.

Dvoumilionová rakouská metropole v uplynulých týdnech otevřela nová testovací drive-in stanoviště a přijímá další stovky pracovníků na koronavirovou linku 1450, pro trasování nebo do zdravotnického úřadu, který mimo jiné vyhodnocuje testy. Během září bylo na zmíněné lince odbaveno takřka 200 000 hovorů.

Školy obchází mobilní testovací týmy a od minulého týdne je v ulicích k vidění i specializovaný autobus, který díky novým rychlotestům nabízí výsledky do 30 minut.

Počátkem října Vídeň také zavedla povinnou registraci hostů v restauracích kvůli zpětnému dohledávání kontaktů v případě nákazy.

Při interpelacích v Poslanecké sněmovně minulý týden možnost registrací při návštěvě hospod a restaurací v Česku zmínil ministr zdravotnictví Roman Prymula. 

Později však své vyjádření zmírnil s tím, že je toto opatření jen teoretické. V následné předvolební debatě v televizi označil premiér Andrej Babiš registraci návštěvníků za nesmysl.


Praha představila veřejnosti informační web k očkování

Včera v 17:59

Magistrát ve spolupráci s městskou společností Operátor ICT a agenturou DDB Prague připravil komplexní informační kampaň o očkování proti nemoci covid-19 pro obyvatele Prahy.

Radnice oslovila lékaře na poliklinikách

Včera v 09:55

Magistrát požádal městské části o zaslání seznamu potencionálních zájemců o zřízení očkovacích míst v jednotlivých městských částech.

Očkování seniorů v pobytovém zařízení Prahy 4

25. ledna 2021 ve 20:20

V Praze 4 proběhlo očkování seniorů, kterým Ústav sociálních služeb Prahy 4 poskytuje odlehčovací pobytové služby. V pátek 22. ledna dostali první dávku vakcíny senioři a zaměstnanci v odlehčovacím zařízení Jílovská. V průběhu tohoto týdne by mělo proběhnout očkování seniorů 80+ v domech...

Praha 1: Linka registrace očkování pro seniory

25. ledna 2021 ve 12:12

Senioři, kteří spadají do kategorie, které vláda umožnila registraci k očkování a potřebují pomoc, se mohou obrátit na telefon nebo mail první městské části.

Linka pro sluchově postižené pomůže s registrací k očkování

23. ledna 2021 v 09:40

Na bezplatnou informační linku 800 160 166 mohou volat osoby se sluchovým postižením. Operátoři ŽIVOTa 90 každý den od 8 do 16 hodin pomohou s registrací k očkování v Centrálním rezervačním systému.

Praha 2 má naočkovaných dalších 240 seniorů

22. ledna 2021 ve 20:25

Radnice Prahy 2 pokračuje v úspěšné pomoci s očkováním seniorů 80+, kteří se radnici ozývají na infolinku. Během týdne se podařilo naočkovat ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze – VFN téměř 400 z nich, tedy téměř pětinu všech seniorů v Praze 2.

Metropole chce jednat s ministrem zdravotnictví Blatným o postupu při očkování

22. ledna 2021 ve 13:56

Vedení hlavního města chce jednat s ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO) a zástupci ministerstva o postupu při očkování proti nemoci covid-19.

Nově odhalených případů covidu v Praze je opět méně

22. ledna 2021 ve 13:46

V Praze ve čtvrtek laboratoře potvrdily 651 pozitivních testů na onemocnění covid-19. V mezitýdenním srovnání je to zhruba o 80 případů méně a proti středě je denní nárůst nižší asi o 140.

Praha 3 může očkovat v Nemocnici Sv. Kříže

21. ledna 2021 v 07:03

Radnice Prahy 3 zajistila ve spolupráci Nemocnicí Sv. Kříže očkovací místo, kde lze naočkovat až 100 až 400 osob denně. 

Praha 15: Sociální pracovník pomůže s registrací na očkování

20. ledna 2021 ve 12:55

Senioři patnácté městské části, kterým nemá kdo pomoci s registrací na očkování a sami jej nezvládnou, pomůže sociální pracovník radnice.

Praha 4: Linky pro seniory 80+ poskytují pomoc a podporu

20. ledna 2021 v 11:27

Na tři informační linky, které zřídil Úřad městské části Praha 4 jako podporu pro seniory, kteří si nevědí rady s registrací do Centrálního rezervačního systému, volalo od pátku do pondělních čtyř hodin odpoledne celkem 94 osob.

Pražské domovy pro seniory dokončují první kolo očkování

20. ledna 2021 v 06:30

Ve středu ráno dorazí vakcíny proti onemocnění covid-19 do posledních dvou pražských domovů pro seniory, které projevily zájem o očkování svých klientů a personálu až v tomto týdnu. Tímto bude v zásadě dokončeno první kolo očkování v těchto pobytových...

Další články
Nahoru