Dnes Středa - skorojasno 31°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 33°C
Středa 17. 8. 2022
Svátek má Petra
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Inspirací pro novu expozici v pražské zoo byla i panika kvůli domnělé invazi zmijí
Krmení zmije obecné v zoo mrtvou myší. Autor: Tereza Mrhálková / Zoo Praha

Inspirací pro novu expozici v pražské zoo byla i panika kvůli domnělé invazi zmijí

Zoo Praha ve svém Teráriu nově představuje čtyři druhy hadů, které se běžně vyskytují na území České republiky: užovku obojkovou, užovku podplamatou, užovku hladkou a zmiji obecnou. Cílem této expozice je ukázat rozdíly mezi našimi hady a připomenout, že není proč se jich bát. 

„Náš kurátor plazů Petr Velenský začal na přípravě této expozice pracovat loni v létě, kdy v médiích kolovaly přehnané zprávy o domnělé invazi zmijí na jeden severočeský hřbitov. Podobné zprávy se ostatně objevují každoročně a naprosto zbytečně způsobují paniku,“ popisuje ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Všichni hadi u nás podle něj patří k ohroženým a ubývajícím druhům a zaslouží si ochranu. Na podobnost se zmijí obecnou často doplácí užovka hladká i další druhy.

„Pouze zmije obecná je jedovatá, ostatní jsou nejedovaté užovky. Pro laika nemusí být snadné užovky od zmije odlišit, protože hadi jsou velmi variabilní ve zbarvení i velikostech a pozorovaný had ne vždy odpovídá fotografii z internetu,“ sděluje  kurátor Petr Velenský.

„Ani uštknutí zmije přitom pro zdravého člověka není život ohrožující, je třeba však v klidu vyhledat lékaře,“ sděluje. A pokud si právě nejste jisti, kterého hada jste v přírodě potkali, pošlete jeho fotografii na emailovou adresu kontakt@zoopraha.cz. Chovatelé vám druh plaza určí.


Autor: red

Dar radnice Pohotovostní motorizované jednotce

Včera ve 20:03

Předsedkyně Výboru pro bezpečnost zastupitelstva Prahy 4 Lucie Michková předala v sídle Pohotovostní motorizované jednotky Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy věcný dar v celkové hodnotě téměř 20 tisíc korun. Jedná se o 17 kusů speciálních taktických nosítek pro rychlou evakuaci...

Další články
Nahoru