Dnes Neděle - polojasno -2°C
Zítra Pondělí - oblacno -3°C
Neděle 3. 12. 2023
Svátek má Svatoslav
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Inspirace z Vídně: Praha 3 nainstalovala do ulic popelníky ve tvaru cigarety
Nový popelník v žižkovské ulici Seifertova. Foto: MČ Praha 3

Inspirace z Vídně: Praha 3 nainstalovala do ulic popelníky ve tvaru cigarety

Odhozené cigaretové nedopalky jsou viditelné na každém rohu, Prahu 3 nevyjímaje. Radnice této městské části pilotně rozmístila na veřejných prostranstvích deset originálních popelníků.

Praha 3 si od pilotní instalace slibuje čistší ulice. „Nedopalek je odpadek jako každý jiný a do veřejného prostoru nepatří. Jeho úklid z některých povrchů je prakticky nemožný,“ vysvětluje starosta Prahy 3 Jiří Ptáček (TOP 09).

Volně pohozený se rozkládá na prach obsahující toxický mikro plast. Tento proces trvá až 15 let.

Nové popelníky jsou navrženy výrazně, aby zaujaly na první pohled, vypadají jako velká cigareta. Praha 3 se inspirovala podobným projektem, který běží již několik let ve Vídni.

Celkem deset jich je umístěno v několika lokalitách: na Kostnickém náměstí, v ulici Seifertova, Lipanská, dva na Náměstí Jiřího z Poděbrad, na křižovatce Táboritská – Ondříčkova, Koněvova, Biskupcova nebo na křižovatce Vinohradská – Jičínská.

Po ukončení probíhajících stavebních prací budou umístěny i na Tachovském náměstí a v Lukášově ulici. „Lokality pro umístění nových popelníků vybíráme podle jasně daných kritérií. Mezi ně patří třeba velký pěší provoz, absence košů, vstupy do metra, příchody k podchodům a zastávkám nebo oblíbenost lokality v zeleni,“ popisuje starosta.

Výsypy popelníků jsou naplánovány jednou za měsíc. Jedno takové vyprázdnění popelníku vyjde městkou část na 22 korun. Pořízení popelníku včetně instalace stojí přibližně 3 500 korun.

Radnice uvažuje o instalaci na dalších místech, pokud se pilotní projekt osvědčí. 


Autor: Lucie Rychlá

Na holešovickém nádraží se našel mrtvý muž, zřejmě umrzl

Dnes v 17:50

V areálu holešovického nádraží v Praze 7 byl kolem nedělního poledne nalezen mrtvý muž. Vše zatím nasvědčuje tomu, že s největší pravděpodobností umrzl. Podle sdělení pražské policie bylo cizí zavinění vyloučeno, stejně jako srážka s vlakem. 

Praha 4 získá 15,7 milionu korun za umisťování uprchlíků do škol

30. listopadu 2023 ve 20:49

Praha 4 získá 15,7 milionu korun z projektu UNICEF – pomoc uprchlíkům pro školy za umisťování dětí z uprchlických rodin. Městská část o tom informovala na svém webu.  

Praha 1 dokončila rekonstrukci opěrné zdi na Kampě i Odkolkovské zahrady

30. listopadu 2023 v 17:56

Praha 1 dokončila obnovu historické opěrné zdi v Odkolkovské zahradě, která je nedílnou součástí parku Kampa. Tato revitalizace je součástí širší snahy o zachování a zkrášlení kulturního dědictví města a jeho zelených prostor. Informovala o tom mluvčí městské časti Karolína...

Rada mladších zavítala do osmi regionů, nejzajímavější prezentace představí studenti v Praze

30. listopadu 2023 v 11:18

V pondělí 4. prosince se v Praze uzavře 10. ročník meziškolní konference Rada mladších, která se letos poprvé vydala za středoškolskými studenty do krajských měst v Čechách i na Moravě.  Cílem projektu bylo dát prostor mladým lidem vyjádřit postoje k tématům jako jsou jinakost a LGBT,...

Další články
Nahoru