Dnes Úterý - obcasny-dest 13°C
Zítra Středa - obcasny-dest 12°C
Úterý 27. 9. 2022
Svátek má Jonáš
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Inspirace z Vídně: Praha 3 nainstalovala do ulic popelníky ve tvaru cigarety
Nový popelník v žižkovské ulici Seifertova. Foto: MČ Praha 3

Inspirace z Vídně: Praha 3 nainstalovala do ulic popelníky ve tvaru cigarety

Odhozené cigaretové nedopalky jsou viditelné na každém rohu, Prahu 3 nevyjímaje. Radnice této městské části pilotně rozmístila na veřejných prostranstvích deset originálních popelníků.

Praha 3 si od pilotní instalace slibuje čistší ulice. „Nedopalek je odpadek jako každý jiný a do veřejného prostoru nepatří. Jeho úklid z některých povrchů je prakticky nemožný,“ vysvětluje starosta Prahy 3 Jiří Ptáček (TOP 09).

Volně pohozený se rozkládá na prach obsahující toxický mikro plast. Tento proces trvá až 15 let.

Nové popelníky jsou navrženy výrazně, aby zaujaly na první pohled, vypadají jako velká cigareta. Praha 3 se inspirovala podobným projektem, který běží již několik let ve Vídni.

Celkem deset jich je umístěno v několika lokalitách: na Kostnickém náměstí, v ulici Seifertova, Lipanská, dva na Náměstí Jiřího z Poděbrad, na křižovatce Táboritská – Ondříčkova, Koněvova, Biskupcova nebo na křižovatce Vinohradská – Jičínská.

Po ukončení probíhajících stavebních prací budou umístěny i na Tachovském náměstí a v Lukášově ulici. „Lokality pro umístění nových popelníků vybíráme podle jasně daných kritérií. Mezi ně patří třeba velký pěší provoz, absence košů, vstupy do metra, příchody k podchodům a zastávkám nebo oblíbenost lokality v zeleni,“ popisuje starosta.

Výsypy popelníků jsou naplánovány jednou za měsíc. Jedno takové vyprázdnění popelníku vyjde městkou část na 22 korun. Pořízení popelníku včetně instalace stojí přibližně 3 500 korun.

Radnice uvažuje o instalaci na dalších místech, pokud se pilotní projekt osvědčí. 


Autor: Lucie Rychlá

Hasiči vyprostili dvě osoby po nehodě na Jižní spojce

24. září 2022 v 16:50

Hasiči ze dvou stanic zasahovali v pátek 23. září od 12:01 hodin v Praze 10, na Jižní spojce v oblasti Záběhlic, u nehody kamionu a dodávky. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru