Dnes Úterý - zatazeno 26°C
Zítra Středa - polojasno 29°C
Středa 25. 6. 2025
Svátek má Ivan
Zpravodajství
Co se v metropoli děje aneb Buďte v Praze v obraze
Pražský patriot na Seznamu
Nejnovější články na Seznamu ze zdroje Pražský patriot
Inspirace pro poutníky: Prahu protnula Ludmilina stezka, vydat se lze i na cestu svatého Vintíře
Ludmilina stezka vede i přes baziliku sv. Ludmily na náměstí Míru. Foto: P2

Inspirace pro poutníky: Prahu protnula Ludmilina stezka, vydat se lze i na cestu svatého Vintíře

Zástupci městských částí Prahy 1, 2, 5 a 6, městské firmy Prague City Tourism (PCT) a spolku Svatá Ludmila podepsali memorandum o spolupráci a šetrném turismu s cílem odklonit turisty z přetíženého centra metropole. Spolek jim chce nabídnout cestu po poutních stezkách svaté Ludmily a svatého Vintíře. Podle PCT by putování po stopách světců mohlo kromě domácích návštěvníků oslovit i turisty například ze Španělska, Itálie a Francie, pro něž jsou katolická témata důležitá. Ludmilina stezka vede z Mělníku na Tetín, přičemž protíná Prahu, Vintířova začíná v Německu a končí v Břevnovském klášteře.

Memorandum o spolupráci zapojí do projektu kraje, neziskový i soukromý sektor. Signatáři chtějí víc propagovat jiná než typicky turistická místa v Česku a ulevit tak zatíženým lokalitám. Společně chtějí přispět k rozvoji šetrného poutního turismu na území hlavního města.

Mezi lokality s největším počtem poutních míst u nás patří Středočeský kraj. „Poutní stezky nejen přivádějí nové návštěvníky do méně známých lokalit, ale podporují také místní podnikatele a pomáhají udržet živou naši kulturní krajinu. Jsem rád, že naše zkušenosti nyní inspirují i Prahu k zapojení do tohoto projektu,“ řekl radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Středočeského kraje Václav Švenda (TOP 09).

Hned dvě nové poutní stezky letos bude možné projít v Česku. Vůbec poprvé se otevře Stezka sv. Ludmily dlouhá 132 kilometrů, která spojí kompletně všechna místa související s životem světice.

Provede zájemce místy, na kterých před více než tisíci lety vznikal raně středověký český stát. Poutníci uvidí hradiště, kde Přemyslovci rozhodovali o politickém uspořádání země, kde se kníže Václav učil latinsky a kde kněžnu Ludmilu zastihla smrt.

Stezka sv. Ludmily propojuje nově Beroun, Tetín, Budeč, Levý Hradec, Karlštejn, Mělník a Srbsko, ale prochází také městskými částmi Praha 1, 2, 5 a 6.

Začátek stezky se otevře ve městě Mělník na Den poutníka 18. července. Konec naopak v rámci tradiční poutě na Tetíně 20. září v rámci oslav 1100 let od přenesení ostatků sv. Ludmily. Jedná se o stezku značenou Klubem českých turistů a na značkách jsou umístěny QR kódy, které zájemce jednoduše posunou přes chytrý telefon na platformu stezky, kde se dozví více o jednotlivých zastavení stezky.

V případě větších historických památek či zajímavostí tam najdou fotky a informace i doporučení s navštívením atraktivních míst na: https://prague.eu/cs/poutni-cesty/.

„Duchovní dědictví Prahy je nesmírně atraktivní pro křesťanskou komunitu, proto jsme se rozhodli jí nabídnout speciální stránku, která obsahuje unikátní seznam poutních míst a stezek, které vedou přes Prahu,“ uvedla Jana Adamcová, místopředsedkyně představenstva PCT.

Na webu prague.eu naleznou návštěvníci přehled poutních cest a míst, které mohou v Praze navštívit, a to s kompletní trasou a podrobnými informacemi, včetně fotografií a doporučení k jejich návštěvě.

K dalšímu zajímavému putování může inspirovat otevření prodloužené poutní Stezky sv. Vintíře z Blatné do Břevnovského kláštera v Praze. Trasa navazuje na původní stezku z bavorského Niederalteichu do Blatné. Turisté teď mohou nově dojít historickými cestami až do Břevnovského kláštera, kde je někdejší diplomat, světec a první obyvatel Šumavy – sv. Vintíř – pohřbený.

„Praha 6 oceňuje, že dochází k prodloužení Vintířovy stezky. Může to pro nás být inspirací připravit v budoucnu vycházky, které budou souviset se stezkou,“ řekl místostarosta Prahy 6 Václav Kožený (ODS).

Podle starosty Prahy 5 Lukáše Herolda je Ludmilina stezka příležitost pro zviditelnění páté městské části, aby do ní přišli lidé, kteří by tam jinak nezamířili. „Ludmila byla babička sv. Václava, takže tato symbolika české státnosti je nesmírně důležitá i pro současnou dobu,“ řekl.

Podle starostky Prahy 1 Terezie Radoměřské (TOP 09) se někdy zapomíná na to, že tato městská část není jen architektonický skvost, ale také duchovní centrum našeho státu. „Dřív tu vznikalo hodně kostelů, které byly nositeli vlastenectví. To by mohlo být lákadlem pro poutníky navzdory tomu, že tu je plno turistů,“ uvedla. „Člověk potřebuje občas najít klid a v Praze 1 je k tomu spousta příležitostí, i když by se to na první pohled nemuselo kvůli turistickému ruchu zdát,“ dodala.

„Jsem rád, že Stezka svaté Ludmily povede i Prahou 2 a navede tak poutníky na to, aby poznali nejen historický odkaz, ale objevili i zajímavá místa v naší městské části,“ řekl radní druhé městské části Jaroslav Šolc (ODS).


Autor: Jan Puci

Praha si připomněla výročí 404 let od popravy 27 českých pánů

22. června 2025 v 15:01

Na Staroměstském náměstí v centru Prahy se v sobotu uskutečnil pietní akt k uctění památky 27 českých pánů, rytířů a měšťanů, kteří byli v roce 1621 popraveni po porážce stavovského povstání. Památku obětí si společně připomněli zástupci hlavního města, historických spolků, armády i veřejnosti....

Další články
Nahoru