dnes
Čtvrtek - zatazeno
12°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
13°C
pozítří
Sobota - polojasno
16°C
Právo

innogy varuje: šmejdské praktiky se rozšiřují i na online srovnávačích

innogy varuje své zákazníky i veřejnost, aby velmi zvážili užití a především výsledky, které jim nabízí řada online srovnávačů při výběru dodavatelů energie. Energetická skupina dlouhodobě sleduje a vyhodnocuje jejich činnost, a stále více zjišťuje, že se uchylují ke skrytému nekalému obchodnímu jednání. Pokud nedojde k nápravě, je innogy připravena postupovat právní cestou.

Takové „šmejdské“ jednání může některým dodavatelům přivodit újmu v hospodářské soutěži a mnoho zákazníků poškodit na jejich spotřebitelských právech. Velmi často jde o naplnění skutkové podstaty zakázané srovnávací reklamy a klamavého jednání vůči spotřebitelům.

Online kalkulačkám a srovnávačům nelze stoprocentně důvěřovat

Různé kalkulačky a srovnávače často vytvářejí vlastní hodnotící kritéria, která splňují jen předem vybraní dodavatelé. Často zveličují či účelově zkreslují nepodstatné detaily, aby bylo možné dosáhnout kýženého hodnocení. Takové hodnocení, které favorizuje spolupracující dodavatele, je přímo ukázkovým příkladem nekalosoutěžního jednání.

Často vytvářejí kritéria, která splňují jen předem vybraní dodavatelé

„Před podobnými triky na hraně či za hranou zákona chceme zákazníky varovat a hodláme na nekalé praktiky srovnávačů upozorňovat. V případech, kdy by nepravdivé a nefér hodnocení mohlo způsobit innogy újmu v hospodářské soutěži, budeme požadovat nápravu, a jsme připraveni se bránit i soudně. Zákazníkům doporučujeme, aby srovnávače používali s rozumem a jen jako orientační doplněk při vyhodnocování nabídek na trhu,“ uvedl David Konvalina, ředitel innogy pro maloobchod a marketing.

Pro každého zákazníka je v tuto chvíli nejlepší obracet se přímo na konkrétní dodavatele a udělat si samostatně malé srovnání jednotlivých nabídek. „Každá zodpovědná energetická firma určitě předloží zákazníkům podrobnou cenovou nabídku na dodávku energií i s popisem dalších možných výhod, které srovnávače neobsáhnou. Je to dnes jediná cesta, jak nespadnout do pasti některých pochybných srovnávačů,“ připomněl D. Konvalina.

Cílem je zisk provize, nikoli pomoc při hledání nejvýhodnější nabídky

Z pohledu zákazníka je dobré si uvědomit, že drtivá většina srovnávačů a kalkulaček je obchodním projektem a profituje z provizí za uzavřené smlouvy. Mohou být propojeny přímo s některými dodavateli a podle potřeby tak mění metodiku vyhodnocování údajů. Výsledky takového srovnání jsou pak nepravdivé a zavádějící.

Podvodnému jednání má učinit přítrž chystaná novela energetického zákona

„Klamavé srovnání je v každém případě nekalou obchodní praktikou podle zákona o ochraně spotřebitele. Tento měsíc začne projednávání novely energetického zákona v parlamentu. Ta snad udělá zásadní přítrž podvodnému jednání na energetickém trhu, neboť umožní, aby takové subjekty přišly o povinnou registraci, která bude podmínkou jejich podnikání. Jako signatáři Deklarace 2.0 hodláme důsledně postupovat proti tzv. energetickým šmejdům a budeme své zákazníky informovat o nových možnostech obrany proti nekalým obchodním praktikám. Obchod s energií a její dodávky musejí být pro každého zákazníka spolehlivé a transparentní. Sami srovnávače nevyužíváme a nepodporujeme. Zákazníky oslovujeme přímo s jasnými a přesnými nabídkami,“ shrnul Konvalina.

innogy doporučuje svým zákazníkům v případě zájmu o služby srovnávačů využívat pouze skutečně nezávislé a na trhu prověřené weby.


Praha 15 přerušila poskytování právních konzultací

19. října 2020 v 07:08

S ohledem na stávající epidemiologický stav je poskytování právních konzultací v právní poradně na ÚMČ Praha 15, ve dnech úterý a čtvrtek přerušeno do 2. listopadu 2020.

Praha 13: Právní poradna zdarma

10. října 2020 v 07:45

Rady v oblastech rodinného a pracovního práva, náhrady škody, ve spotřebitelských záležitostech, v otázkách nájmu a podnájmu, dluhů, migrace, v problematice menšin i v trestně právní oblasti dostanou zdarma obyvatelé Prahy 13.

Právní poradna pro seniory a matky samoživitelky

18. září 2020 v 07:08

Senioři a matky samoživitelky Prahy 15 se mohou obrátit na právní poradnu, která je k dispozici na radnici každou středu od 9 hodin.

Praha 15: Právní poradna pro seniory a matky samoživitelky

10. srpna 2020 v 15:27

Senioři a matky samoživitelky se mohou obrátit na právní poradnu, která je k dispozici každou středu od 9 hodin.

Jak funguje úschova kupní ceny a proč je důležitá?

30. července 2020 v 11:29

Při uzavírání kupní smlouvy na nemovitost je nezbytná úschova kupní ceny. Úschova oběma smluvním stranám, tedy jak prodávajícímu, tak kupujícímu, zaručí, že se peníze dostanou ve správném okamžiku do správných rukou.

Novela občanského zákoníku upravuje práva pronajímatelů bytů i mění povinnost předkupního práva

9. července 2020 v 09:36

První červencový den vstoupila v platnost novela občanského zákoníku, která upravuje práva pronajímatelů bytů i mění povinnost předkupního práva, které se defacto ruší, kromě uvedených výjimek. Novela se dále dotýká i bytového spoluvlastnictví a společenství vlastníků...

Právní poradna Prahy 13 zdarma

8. července 2020 v 07:22

Základní právní poradenství zdarma nabízí radnice třinácté městské části občanům v problematické situaci.

Další články
Nahoru