Dnes Středa - jasno 22°C
Zítra Čtvrtek - jasno 25°C
Středa 18. 5. 2022
Svátek má Nataša
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Právo

innogy řeší týdně desítky stížností na energošmejdy

Přes padesát stížností týdně na jednání energošmejdů řeší v době epidemie koronaviru zaměstnanci skupiny innogy v České republice. Na denním pořádku jsou velmi často úplně beznadějné případy seniorů, kterým hrozí mnohatisícové sankce. innogy varuje před negativním fenoménem posledních měsíců, kterým se staly pochybné aukce.

Zákazník v nich vůbec nerozhoduje o konkrétním finálním dodavateli energie a dostává se do pasti vysokých pokut, když nechce akceptovat smlouvy s neznámým a podivným obchodníkem. V praxi se tak ukazuje, jak moc chybí legislativa na ochranu spotřebitelů na energetickém trhu. Změnu by měla přinést vládní novela energetického zákona, o které budou poslanci jednat v úterý 26. ledna 2021.

„Bohužel musím potvrdit, že naše regionální zákaznická centra musí neustále řešit stížnosti na zprostředkovatele prodeje energií. Například na jižní Moravě skupina šmejdů oběhla několik obcí nebo malých měst v regionu a pod záminkou kontroly plynoměrů oklamala najednou desítky seniorů,“ uvedl David Konvalina, ředitel innogy pro maloobchod a marketing, a dodal: „Důrazně všechny upozorňujeme, že innogy jako obchodník s energiemi nikdy neprovádí odečty elektřiny nebo plynu. Kontrola měřidel je výhradně věcí distributorů energií.“

Pochybní podomní prodejci a podvodníci jsou bohužel aktivní i v tomto složitém období. Neváhají zneužít nouzového stavu, kdy velká část populace tráví většinu času ve svých domovech.

Často se vydávají s falešnými průkazy za pracovníky innogy či jiných energetických společností. Kontrola měřidel elektřiny či plynu je jedním z typických scénářů, se kterými se tito nepoctiví prodejci snaží dostat do domu.

innogy pomáhá zákazníkům také ve spolupráci s Asociací občanských poraden. Jejich typickým klientem je osamocený senior starší sedmdesáti let často se zdravotními a mentálními poruchami. Tito lidé špatně vidí, artikulují, mají horší orientaci a jsou obecně velmi zranitelní vůči praktikám různých obchodních predátorů.

„V některých případech naši poradci řešili podvodné jednání, kdy se energošmejd vydával za doručovatele zásilky, například od vnoučat, a místo předávacího protokolu si nechal podepsat plnou moc k převodu energií, nebo přímo smlouvu,“ řekl Petr Cupal, realizátor Projektů Asociace občanských poraden.

Zprostředkovatelé prodeje energií využívají i mnoho administrativně legálních cest, jak se ke své oběti dostat. Jednou z nich je postup, kdy zavolají klientovi a v rámci projeveného telefonního souhlasu s ním sepíšou smlouvu. Děje se tak často i pod smyšlenou nebo velice zavádějící záminkou, případně se díky telefonnímu hovoru „pozvou“ ke klientovi přímo domu. „Obchodník“ jde tedy na pozvání ke klientovi, kde získá podpis klienta na potřebné dokumenty.

„Energošmejdi využívají slabin našich klientů a nechávají je nevědomky podepsat smlouvy, kterým buď nerozumí, nebo nevědí o udělení svého souhlasu k plné moci ke změně dodavatele. O té se většinou dozvědí, až z výzvy k úhradě služeb za změnu dodavatele energií, nebo z následné před exekuční výzvy,“ upřesnil Cupal.

Právě před takovými případy by spotřebitele měla ochránit vládní novela energetického zákona, která zcela zásadně posiluje práva spotřebitelů. Jedním z nových nástrojů na jejich ochranu je zavedení povinné registrace zprostředkovatelů u Energetického regulačního úřadu. Dalším pak omezení platnosti plných mocí, zákaz uzavírání smluv na dobu určitou, které včetně případného prodloužení přesáhnou 36 měsíců, nebo zjednodušení a rozšíření důvodů pro jejich vypovězení.

V oblasti ochrany spotřebitelů je innogy velmi aktivní již od otevření trhů s elektřinou a plynem.

„Od počátku jsme v rámci odborných diskusí a konzultačních procesů pomáhali nastavovat standardy na tuzemském trhu. Podíleli jsme se také na vzniku samoregulace formou Deklarace dodavatelů energií. Ukázalo se ale, že celkové poměry může změnit pouze novela energetického zákona. Proto podporujeme zpřísnění podmínek pro prodej energie,“ vysvětlil Konvalina.


Autor: red

Pracovní úrazy. Jaké největší chyby připraví poškozené o kompenzaci?

28. dubna 2022 v 08:09

Oběti pracovních úrazů či nemoci z povolání si každý rok 28. dubna připomínají Světový den bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. V Česku se s úrazy v zaměstnání setká více než 40 000 lidí, drtivá většina z nich má nárok na odškodnění. Společnost Vindicia shrnuje nejčastější chyby, které mohou...

Právní poradna pro seniory a samoživitele

11. dubna 2022 v 08:40

Radnice Prahy 15 zajistila právní poradnu pro seniory a rodiče samoživitele. Poradna je k dispozici každé pondělí v 7. patře budovy Úřadu městské části Praha 15, Boloňská 478, od 13 do 17 hodin.

Lunchmeat festival pořádá benefiční akci na Stalinu, společně si zahrají Ukrajinka, Ruska, Běloruska, Gruzínec a Čech

10. března 2022 v 10:16

Lunchmeat festival, každoroční pořadatel mezinárodní akce věnované aktuální nezávislé elektronické hudbě a digitálnímu umění, zve dnes, 10. března, v 17 hodin na benefiční akci na pomoc Ukrajině Peaceful rave: United We Stand, Together We Fall, která se bude konat v prostorách venkovního centra...

Hazardní zákon a online casina

9. února 2022 v 06:32

Popularita online casin neustále roste a k této zábavě se obrací stále více lidí. Důvody není těžké identifikovat. Možnost hraní v soukromí z pohodlí domova nebo třeba v dopravních prostředcích a v libovolný čas přístup ke casino hraní velmi zjednodušuje a zpřístupňuje i těm, kteří by jinak do...

Poradna Prahy 6: Jak se vyznat v energiích

3. ledna 2022 v 17:56

Od 4. ledna pravidelně každé úterý ve 14 hodin ve Skleněném paláci bude otevřena poradna.

Návrh zákona o ochraně oznamovatelů (tzv. Zákon o whistleblowingu) – o povinnostech pro zaměstnavatele a hrozících sankcích

2. ledna 2022 ve 14:15

Dne 17. prosince 2021 uplynula lhůta k provedení evropské směrnice o ochraně osob, které oznamují porušení práva Unie (tzv. směrnice o whistleblowingu), do národních právních řádů. Český parlament nestihnul návrh zákona přijmout před podzimními volbami, očekává se nicméně, že návrh bude v blízké...

Rodiče zůstanou doma s dítětem kvůli nařízené karanténě. Jak uplatnit nárok na ošetřovné

22. listopadu 2021 v 17:30

Rodiče, kteří musí zůstat doma s dítětem kvůli nařízené karanténě nebo uzavřené školce, škole či třídě, se často ptají, jakým tiskopisem uplatnit nárok na ošetřovné a kdo příslušný tiskopis vystavuje. ČSSZ proto jednotlivé situace rekapituluje.

Budou datové schránky befelem ku prospěchu?

8. listopadu 2021 v 09:03

V oblasti zřizování datových schránek by mělo dojít počátkem roku 2023 k velkým změnám. V současné době jsou datové schránky zřizovány fyzickým osobám, podnikajícím fyzickým osobám a právnickým osobám, které nejsou zapsány v obchodním rejstříku či nejsou zřízeny zákonem, pouze na základě jejich...

Další články
Nahoru