Dnes Čtvrtek - jasno 18°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 20°C
Čtvrtek 13. 6. 2024
Svátek má Antonín
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
innogy: Desatero pro úsporné topení
Foto: innogy

innogy: Desatero pro úsporné topení

Společnost innogy zveřejnila praktické rady, jak lze ušetřit při vytápění domácností. Jsou mezi nimi notoricky známé zásady, ale i postupy, které nás třeba ani nenapadnou a přitom lze díky nim snížit náklady za energie. 

Svetr si na sebe může natáhnout každý
Opravdu musíte topit na 22 až 24 °C, jak je v Česku běžné? Na západ od našich hranic je to obvykle 18 až 20 °C. Chcete-li ušetřit tisíce, zkuste se místo zvýšení teploty na termostatu tepleji obléct. Za každý stupeň, o který termostat stáhnete, ušetříte 5 až 10 % nákladů na vytápění. Za přiměřenou teplotu se považuje v obývacím pokoji 20 až 21 °C, v kuchyni 18 °C a v ložnici na spaní 16 až 18 °C.

Točení kolečkem na radiátoru je pasé
Teď „frčí“ inteligentní termostaty, které jdou na vytápění vašeho domova chytře. Dokážou vyhodnocovat optimální teplotu podle toho, jestli jste doma nebo venku, a následně nastaví výkon kotle. Stejně tak můžete jejich prostřednictvím sledovat údaje o aktuální spotřebě energie. Plusem je i jejich intuitivní ovládání pomocí mobilní nebo webové aplikace.

Dejte radiátorům prostor, nezakrývejte je
K tomu, aby mohly radiátory efektivně vyzařovat teplo do místnosti, potřebují volný prostor. Je proto důležité nezakrývat je například nábytkem, záclonami nebo závěsy. Topení není vhodné ani k sušení prádla nebo ručníků a jejich účinnost snižuje dokonce i jen prach a špína. Pokud nebude mít možnost teplo volně se šířit, můžete mít subjektivní pocit chladu a tendenci zvýšit teplotu na termostatu.

Vzduch v radiátoru vás moc nezahřeje
Vzduch v radiátoru vás moc nezahřeje. Chce to vodu. Myslete na odvzdušnění topných radiátorů jak na začátku topné sezony, tak i jednou za čas v jejím průběhu. Stejně tak je důležité mít v radiátorech dostatečný tlak. Zkontrolujte ho na kotli a v případě potřeby dopusťte do topného systému vodu.

Ani uprostřed tuhé zimy nezapomínejte pravidelně větrat
Ale i správné větrání má při úsporném vytápění svá pravidla. Mělo by být krátké a rychlé. To znamená na pár minut otevřít okna dokořán a udělat průvan. Nestačí se tak ochladit povrchy a zdi. Je to lepší než mít otevřenou delší dobu ventilačku.

Servis plynových kotlů
Nepodceňujte význam pravidelných kontrol a servisu plynového kotle. Špatně fungující kotel má nižší účinnost a tím i vyšší spotřebu plynu při vytápění a ohřevu vody. Jeho správným seřízením můžete ušetřit až 15 % nákladů na plyn. Pravidelný servis navíc prodlužuje životnost kotle a pomáhá předcházet závažným poruchám. Pro většinu výrobců je to navíc o podmínka pro uznání záruky v případě reklamace.

Slunce hřeje zadarmo, tak toho využijte
Slunce hřeje zadarmo, tak toho využijte a roztáhněte přes den závěsy a žaluzie. Naopak večer se hodí je zatáhnout. Nejenom kvůli zvědavým sousedům, ale pomohou vám také udržet teplo v místnosti. Nezakrývejte jimi ale radiátory.

Netopte Pánu Bohu do oken
Pokud bydlíte v domě, určitě si zkontrolujte izolaci v podkroví a myslete na jeho celkové zateplení. Jinak je obecně vhodné v místnostech bytu i domu mít na podlahách položené koberce. Stejně cenné jsou dobře těsnící okna a dveře. Kvůli unikání tepla zavírejte dveře do místností, které nevytápíte nebo v nichž udržujete nižší teplotu.

Skutečně potřebujete vytopenou každou místnost?
Pokud to není nezbytně nutné, vypněte otopná tělesa například v prádelnách, ve sklepích nebo na chodbách.

Když tam nejste, je potřeba vůbec topit?
Ano, temperujte, ať úplně nevymrznete. Jestliže odjíždíte například na víkend mimo domov, tak je výhodnější místo vypnutí topení nechat byt či dům v zimě temperovat zhruba na 15 °C. Náklady jsou nižší než na opětovné vytopení prochlazeného prostoru. Navíc v případě domu vám nezamrzne voda a nebude se tolik kondenzovat vlhkost.

Zdroj: innogy


Autor: Cen

Vienna Insurance Group zpřísňuje pravidla udržitelnosti v oblasti investic a underwritingu

Dnes v 11:43

Vienna Insurance Group (VIG) rozšiřuje Strategii udržitelnosti v oblasti investic a underwritingu, závaznou pro všechny společnosti VIG. Kromě toho zakládá v rámci aktuálního programu udržitelnosti „VIG 25“ vlastní Group Sustainability Office.

PVK: Aktivně přispíváme svými projekty k plnění klimatického plánu Prahy

5. června 2024 v 17:31

Hlavní město Praha přijalo v roce 2019 přelomové usnesení, ve kterém se město dobrovolně zavázalo začít aktivně sledovat a postupně snižovat své přímé i nepřímé emise oxidu uhličitého (CO2). Město tím oficiálně vyhlásilo svůj klimatický závazek snížit emise CO2 o 45 % do roku 2030 ve srovnání...

Testbed jako brána do inovací. Den otevřených dveří představil příklady digitalizace z praxe

4. června 2024 v 11:50

Trendy, vize, technologické inovace i praktická řešení pod taktovkou Průmyslu 4.0 vyvíjená v prostředí průmyslových testbedů. To byla témata Dne otevřených dveří pro Průmysl 4.0, akce, která ve středu 29. května otevřela ředitelům a manažerům výrobních podniků prostory RICAIP Testbedu Praha na...

Do dozorčí rady VIG byli nově zvoleni Kulhánek, Machačová, Simhandl a Svoób

2. června 2024 v 17:12

V pátek 24. května se ve Wiener Stadthalle konala 33. řádná valná hromada společnosti VIENNA INSURANCE GROUP AG Wiener Versicherung Gruppe (VIG).Jedním z bodů byla i volby do dozorčí rady.

Na veletrh Expo Real míří opět ve společné expozici Praha, Ostrava i Moravskoslezský kraj

27. května 2024 v 11:55

Prestižní developerský veletrh Expo Real se uskuteční ve dnech 7. až 9. října 2024 v německém Mnichově. Prezentují se na něm desítky tisíc účastníků z více jak 70 zemí světa, což jej řadí mezi světově nejvýznamnější investiční veletrhy. Ostrava, Moravskoslezský kraj a Praha se této prestižní a...

Další články
Nahoru