Dnes Středa - prehanky-dest 21°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 23°C
Středa 7. 6. 2023
Svátek má Iveta, Slavoj
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
innogy: Desatero pro úsporné topení
Foto: innogy

innogy: Desatero pro úsporné topení

Společnost innogy zveřejnila praktické rady, jak lze ušetřit při vytápění domácností. Jsou mezi nimi notoricky známé zásady, ale i postupy, které nás třeba ani nenapadnou a přitom lze díky nim snížit náklady za energie. 

Svetr si na sebe může natáhnout každý
Opravdu musíte topit na 22 až 24 °C, jak je v Česku běžné? Na západ od našich hranic je to obvykle 18 až 20 °C. Chcete-li ušetřit tisíce, zkuste se místo zvýšení teploty na termostatu tepleji obléct. Za každý stupeň, o který termostat stáhnete, ušetříte 5 až 10 % nákladů na vytápění. Za přiměřenou teplotu se považuje v obývacím pokoji 20 až 21 °C, v kuchyni 18 °C a v ložnici na spaní 16 až 18 °C.

Točení kolečkem na radiátoru je pasé
Teď „frčí“ inteligentní termostaty, které jdou na vytápění vašeho domova chytře. Dokážou vyhodnocovat optimální teplotu podle toho, jestli jste doma nebo venku, a následně nastaví výkon kotle. Stejně tak můžete jejich prostřednictvím sledovat údaje o aktuální spotřebě energie. Plusem je i jejich intuitivní ovládání pomocí mobilní nebo webové aplikace.

Dejte radiátorům prostor, nezakrývejte je
K tomu, aby mohly radiátory efektivně vyzařovat teplo do místnosti, potřebují volný prostor. Je proto důležité nezakrývat je například nábytkem, záclonami nebo závěsy. Topení není vhodné ani k sušení prádla nebo ručníků a jejich účinnost snižuje dokonce i jen prach a špína. Pokud nebude mít možnost teplo volně se šířit, můžete mít subjektivní pocit chladu a tendenci zvýšit teplotu na termostatu.

Vzduch v radiátoru vás moc nezahřeje
Vzduch v radiátoru vás moc nezahřeje. Chce to vodu. Myslete na odvzdušnění topných radiátorů jak na začátku topné sezony, tak i jednou za čas v jejím průběhu. Stejně tak je důležité mít v radiátorech dostatečný tlak. Zkontrolujte ho na kotli a v případě potřeby dopusťte do topného systému vodu.

Ani uprostřed tuhé zimy nezapomínejte pravidelně větrat
Ale i správné větrání má při úsporném vytápění svá pravidla. Mělo by být krátké a rychlé. To znamená na pár minut otevřít okna dokořán a udělat průvan. Nestačí se tak ochladit povrchy a zdi. Je to lepší než mít otevřenou delší dobu ventilačku.

Servis plynových kotlů
Nepodceňujte význam pravidelných kontrol a servisu plynového kotle. Špatně fungující kotel má nižší účinnost a tím i vyšší spotřebu plynu při vytápění a ohřevu vody. Jeho správným seřízením můžete ušetřit až 15 % nákladů na plyn. Pravidelný servis navíc prodlužuje životnost kotle a pomáhá předcházet závažným poruchám. Pro většinu výrobců je to navíc o podmínka pro uznání záruky v případě reklamace.

Slunce hřeje zadarmo, tak toho využijte
Slunce hřeje zadarmo, tak toho využijte a roztáhněte přes den závěsy a žaluzie. Naopak večer se hodí je zatáhnout. Nejenom kvůli zvědavým sousedům, ale pomohou vám také udržet teplo v místnosti. Nezakrývejte jimi ale radiátory.

Netopte Pánu Bohu do oken
Pokud bydlíte v domě, určitě si zkontrolujte izolaci v podkroví a myslete na jeho celkové zateplení. Jinak je obecně vhodné v místnostech bytu i domu mít na podlahách položené koberce. Stejně cenné jsou dobře těsnící okna a dveře. Kvůli unikání tepla zavírejte dveře do místností, které nevytápíte nebo v nichž udržujete nižší teplotu.

Skutečně potřebujete vytopenou každou místnost?
Pokud to není nezbytně nutné, vypněte otopná tělesa například v prádelnách, ve sklepích nebo na chodbách.

Když tam nejste, je potřeba vůbec topit?
Ano, temperujte, ať úplně nevymrznete. Jestliže odjíždíte například na víkend mimo domov, tak je výhodnější místo vypnutí topení nechat byt či dům v zimě temperovat zhruba na 15 °C. Náklady jsou nižší než na opětovné vytopení prochlazeného prostoru. Navíc v případě domu vám nezamrzne voda a nebude se tolik kondenzovat vlhkost.

Zdroj: innogy


Autor: Cen

Odliv fyzických osob podnikatelů spojený s datovými schránkami pomalu utichá

Včera v 10:39

V dubnu letošního roku vzniklo v České republice 5 346 fyzických osob podnikatelů, nejméně v tomto roce, a 17 537 podnikatelů, rovněž nejméně za letošek, svou činnost ukončilo. Zpomaluje se tak vlna hromadného ukončování živností spojená se zaváděním datových schránek, i tak však letos v dubnu...

MiNiGRANTY Nadačního fondu Veolia budou slavnostně předány zaměstnancům

Včera v 07:26

Správní rada Nadačního fondu Veolia schválila podporu projektům MiNiGRANTů, mezi které v letošním 16.ročníku rozdělí 5 811 200 Kč. MiNiGRANTY patří k ústředním programům Nadačního fondu Veolia. Každý zaměstnanec skupiny Veolia se může jednou za rok na jaře ucházet o finanční podporu až 50 tisíc...

Festival Rock for People bude v ekologičtějším kabátě

29. května 2023 v 16:28

Tradiční hudební festival Rock for People, který se uskuteční 8.-11. června v Parku 360 v Hradci Králové, fandí ekologii. Proto se hlavním partnerem na poli mobility stala automobilka Toyota. Ta zajistí dopravu svými modely s nulovými emisemi, které využijí i největší hvězdy letošního ročníku jako...

V Česku za první čtyři měsíce roku přibylo 4 870 firem, nejméně za poslední tři roky

29. května 2023 ve 12:13

V dubnu vzniklo v České republice 2 159 obchodních společností, což je o 555 méně než v březnu a nejméně od září minulého roku. Zároveň v dubnu zaniklo 1 133 společností, o 250 méně než v březnu a nejméně od loňského srpna. V Česku tak minulý měsíc přibylo 1 026 obchodních společností, což je...

Praha je pátou nejžádanější kongresovou destinací světa

28. května 2023 v 18:48

Praha v loňském roce přivítala podle agregovaných dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) a Prague Convention Bureau (PCB) téměř čtyři tisíce akcí s 616 000 delegáty. Ačkoliv se oproti pandemickým rokům jednalo o přírůstek v hodnotě několika stovek procent, kongresová Praha se zatím zdaleka...

Sirotčinec v Kongu z ČVUT slaví světový úspěch

24. května 2023 v 08:08

Soutěžní návrh vzniklý na Projektovém maratonu se úspěšně prosadil ve 43. ročníku prestižní architektonické soutěže World Architecture Award. V každém ročníku se vybírají nejlepší z projektů v kategorii Architektura nebo interiér. A projekt ICWD – zázemí pro sirotky v Kongu – byl oceněn...

Odborníci z oblasti chytrých měst a udržitelné mobility představí nové poznatky

23. května 2023 v 09:07

Fakulta dopravní ČVUT v Praze v letošním roce slaví 30 let od svého založení, a u této příležitosti pořádá ve dnech 25. a 26. května v Národní technické knihovně dvě významné akce: 21. ročník Evropského dopravního kongresu (ETC) společně s 9. ročníkem mezinárodního sympozia Smart Cities Symposium...

Pražský hotel Don Giovanni zahájil oslavy 30 let s místními policisty

21. května 2023 ve 21:11

V rámci oslav 30 let od založení hotelu Don Giovanni poblíž stanice metra Želivského, pohostili v uplynulých dnech zaměstnanci hotelu řadové policisty z Prahy 3 na slavnostním obědě.

Studenti ČVUT testovali emailové nástroje. Pomáhala umělá inteligence

19. května 2023 v 09:46

Studenti třetího ročníku Masarykova ústavu při ČVUT měli možnost na vlastní kůži projít kampaní e-mailového marketingu. Jejím cílem bylo vytvořit personalizovanou kampaň e-shopu, který nabízí různé druhy kávy a vnitřní procesy zautomatizovat. S obsahem pomáhala umělá...

Praha 14 uzavřela registraci do systému Corrency

19. května 2023 v 08:20

Registrace do systému Corrency pro obyvatele Prahy 14 je již uzavřena. Prvních 1000 místních občanů využilo šanci a získalo correnty ve výši 1000 korun.

Další články
Nahoru