Dnes Středa - zatazeno 2°C
Zítra Čtvrtek - zatazeno 1°C
Středa 7. 12. 2022
Svátek má Ambrož, Benjamín
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
innogy: Desatero pro úsporné topení
Foto: innogy

innogy: Desatero pro úsporné topení

Společnost innogy zveřejnila praktické rady, jak lze ušetřit při vytápění domácností. Jsou mezi nimi notoricky známé zásady, ale i postupy, které nás třeba ani nenapadnou a přitom lze díky nim snížit náklady za energie. 

Svetr si na sebe může natáhnout každý
Opravdu musíte topit na 22 až 24 °C, jak je v Česku běžné? Na západ od našich hranic je to obvykle 18 až 20 °C. Chcete-li ušetřit tisíce, zkuste se místo zvýšení teploty na termostatu tepleji obléct. Za každý stupeň, o který termostat stáhnete, ušetříte 5 až 10 % nákladů na vytápění. Za přiměřenou teplotu se považuje v obývacím pokoji 20 až 21 °C, v kuchyni 18 °C a v ložnici na spaní 16 až 18 °C.

Točení kolečkem na radiátoru je pasé
Teď „frčí“ inteligentní termostaty, které jdou na vytápění vašeho domova chytře. Dokážou vyhodnocovat optimální teplotu podle toho, jestli jste doma nebo venku, a následně nastaví výkon kotle. Stejně tak můžete jejich prostřednictvím sledovat údaje o aktuální spotřebě energie. Plusem je i jejich intuitivní ovládání pomocí mobilní nebo webové aplikace.

Dejte radiátorům prostor, nezakrývejte je
K tomu, aby mohly radiátory efektivně vyzařovat teplo do místnosti, potřebují volný prostor. Je proto důležité nezakrývat je například nábytkem, záclonami nebo závěsy. Topení není vhodné ani k sušení prádla nebo ručníků a jejich účinnost snižuje dokonce i jen prach a špína. Pokud nebude mít možnost teplo volně se šířit, můžete mít subjektivní pocit chladu a tendenci zvýšit teplotu na termostatu.

Vzduch v radiátoru vás moc nezahřeje
Vzduch v radiátoru vás moc nezahřeje. Chce to vodu. Myslete na odvzdušnění topných radiátorů jak na začátku topné sezony, tak i jednou za čas v jejím průběhu. Stejně tak je důležité mít v radiátorech dostatečný tlak. Zkontrolujte ho na kotli a v případě potřeby dopusťte do topného systému vodu.

Ani uprostřed tuhé zimy nezapomínejte pravidelně větrat
Ale i správné větrání má při úsporném vytápění svá pravidla. Mělo by být krátké a rychlé. To znamená na pár minut otevřít okna dokořán a udělat průvan. Nestačí se tak ochladit povrchy a zdi. Je to lepší než mít otevřenou delší dobu ventilačku.

Servis plynových kotlů
Nepodceňujte význam pravidelných kontrol a servisu plynového kotle. Špatně fungující kotel má nižší účinnost a tím i vyšší spotřebu plynu při vytápění a ohřevu vody. Jeho správným seřízením můžete ušetřit až 15 % nákladů na plyn. Pravidelný servis navíc prodlužuje životnost kotle a pomáhá předcházet závažným poruchám. Pro většinu výrobců je to navíc o podmínka pro uznání záruky v případě reklamace.

Slunce hřeje zadarmo, tak toho využijte
Slunce hřeje zadarmo, tak toho využijte a roztáhněte přes den závěsy a žaluzie. Naopak večer se hodí je zatáhnout. Nejenom kvůli zvědavým sousedům, ale pomohou vám také udržet teplo v místnosti. Nezakrývejte jimi ale radiátory.

Netopte Pánu Bohu do oken
Pokud bydlíte v domě, určitě si zkontrolujte izolaci v podkroví a myslete na jeho celkové zateplení. Jinak je obecně vhodné v místnostech bytu i domu mít na podlahách položené koberce. Stejně cenné jsou dobře těsnící okna a dveře. Kvůli unikání tepla zavírejte dveře do místností, které nevytápíte nebo v nichž udržujete nižší teplotu.

Skutečně potřebujete vytopenou každou místnost?
Pokud to není nezbytně nutné, vypněte otopná tělesa například v prádelnách, ve sklepích nebo na chodbách.

Když tam nejste, je potřeba vůbec topit?
Ano, temperujte, ať úplně nevymrznete. Jestliže odjíždíte například na víkend mimo domov, tak je výhodnější místo vypnutí topení nechat byt či dům v zimě temperovat zhruba na 15 °C. Náklady jsou nižší než na opětovné vytopení prochlazeného prostoru. Navíc v případě domu vám nezamrzne voda a nebude se tolik kondenzovat vlhkost.

Zdroj: innogy


Autor: Cen

V říjnu v Česku ukončilo podnikání 7 394 živnostníků, o 2 632 více, než je letošní průměr

Včera v 08:24

V říjnu zahájilo v České republice živnost celkem 7 110 lidí. Zároveň svou živnost ukončilo celkem 7 394 fyzických osob podnikatelů, nejvíce za dobu, kdy jsou tyto analýzy prováděny. Poprvé od konce roku 2020 v Česku živnostníků ubylo, a to o 284. Vyplývá to z analýzy dat portálu...

Technologie hlavního města Prahy získala licenci pro obchod s energiemi

24. listopadu 2022 ve 12:49

Energetický regulační úřad udělil městské společnosti Technologie hlavního města Prahy (THMP) na dobu 5 let licenci pro obchod s elektřinou a plynem. Primární motivací THMP stát se licencovaným obchodníkem je stabilní zajištění energií pro veřejné osvětlení a pro další technologické celky, které...

Vyzkoušejte si obory budoucnosti na VŠCHT

22. listopadu 2022 v 06:36

Chemická kybernetika, biochemie a mikrobiologie, environmentální analýza či vodíkové technologie a nanomateriály. Vysoká škola chemicko-technologická v Praze pořádá 25. a 26. listopadu dny otevřených dveří, na nichž představí zájemcům široké spektrum studijních programů budoucnosti. Kromě toho...

Společnost innogy uspořádala podzimní sbírku pro Armádu spásy

21. listopadu 2022 v 07:57

Vždy, když vyhlásíme v innogy sbírku, víme, že toho bude hodně. Ale letošní podzimní sbírka pro Armáda spásy předčila naše očekávání. Předali jsme zástupcům Armády spásy v Moravskoslezském kraji skutečně pořádnou nálož krabic a pomoci tak potřebným. Teplé oblečení, deky a spacáky pro klienty bez...

Na ČVUT bude možné studovat kvantovou informatiku

14. listopadu 2022 v 07:46

Kvantová informatika je nový magisterský studijní program, který od akademického roku 2024/25 nabídne studentům ČVUT v Praze. Jedná se o celoškolský magisterský program cílený na nejmodernější trendy v informatice. Pro zajištění výuky budou také vybudovány Laboratoře kvantové komunikace a...

Společnost innogy provádí servis plynových kotlů, hlídá termíny dalších prohlídek

12. listopadu 2022 ve 20:49

Společnost innogy nabízí zákazníkům péči o plynový kotel. Servis provádějí zkušení technici, kteří mají všechna potřebná oprávnění. Důkladná prohlídka trvá alespoň 60 minut. 

V říjnu bylo vyhlášeno 49 firemních bankrotů, nejméně za tento rok

11. listopadu 2022 v 11:36

V říjnu bylo v České republice vyhlášeno 49 bankrotů obchodních společností, 381 bankrotů fyzických osob podnikatelů a 958 osobních bankrotů. Zároveň bylo podáno 77 návrhů na bankrot obchodních společností, 360 návrhů na bankrot fyzických osob podnikatelů a 978 návrhů na osobní...

Tipy, jak ušetřit nějakou tu kačku za energie

9. listopadu 2022 v 19:21

Společnost innogy zveřejnila praktické rady, jak lze ušetřit za energie. Jsou mezi nimi známé zásady, ale i postupy, které nás třeba nenapadnou, a přitom lze díky nim snížit náklady za energie. 

Jak technologie ovlivňují lidskou společnost, zkoumají na ČVUT

9. listopadu 2022 v 09:14

Jakou historickou roli hrají technologie ve formování společnosti? Na tuto otázku se bude snažit odpovědět 13. listopadu konference Technologie ve společnosti. Hlavním řečníkem bude Iain Standen, CEO organizace Bletchley Park Trust, kde během druhé světové války Alan Turing a kolegové dešifrovali...

Další články
Nahoru