Dnes Pondělí - zatazeno 6°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 5°C
Pondělí 5. 12. 2022
Svátek má Jitka
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Byznys

innogy: Desatero pro efektivní a úsporné vaření

Energeticky náročným místem každé domácnosti je kromě topení i kuchyně. Stačí přitom málo, abyste dosáhli významných úspor elektřiny, plynu a vody. Společnost innogy zveřejnila praktické rady, jak lze v kuchyni ušetřit.

Na velikosti nezáleží
Jsou však případy, kdy toto pořekadlo neplatí. Třeba, když se rozhodujete, který hrnec postavíte na kterou plotýnku nebo hořák. Vždy by měl hrnec odpovídat velikosti plotýnky či hořáku. Malý hrnec na velké plotýnce stejně jako velký hrnec na malé plotýnce spotřebují více energie, než je potřeba.

Jeden hrnec na všechno?
Chyba! Možná, že ušetříte místo v kredenci, ale určitě ne energie. Všechno chce své a platí to i o hrncích. S tlustostěnným hrncem s akumulačním dnem jednoduše před koncem vaření vypnete sporák a necháte to, jak se říká dojít. Když jen pokrm ohříváte stačí tenkostěnný hrnec, který se rychleji zahřeje.

Rada pro netrpělivé
Stačí tlakový hrnec nebo správná poklička. Taková správně přiléhající poklička nejen zrychlí vaření, ale ušetří 150–300 % energie, než když vaříte bez ní.

Vodu na čaj raději v rychlovarné konvici
Ale pozor! Opravdu musíte ohřívat tu konvici tak plnou? Pokud například kvůli jednomu hrnku čaje ohřejete 1,5 litru vody, zbytečně spotřebujete až čtyřnásobek energie.

Rádi pečete?
Troubu nemusíte zbytečně předehřívat, pokud to není nutné, nebo využívat zbytkového tepla. Vypněte ji o několik minut dříve před koncem pečení a nechte pokrm dojít.

Úsporný spotřebič je to pravé
Místo toho, abyste při každém vaření zapínali velký sporák, vám stejně dobře poslouží například mikrovlnná trouba, pomalý hrnec, horkovzdušná fritéza nebo pečicí hrnec typu remoska. Hodina používání remosky spotřebuje stejně energie jako desetiminutové předehřívání trouby.

Teplo a chlad si nikdy neporozumí
Pokud máte ledničku poblíž sporáku nebo jiného zdroje tepla, přesuňte ji co nejdál na suché a chladné místo, na které nepraží slunce. U volně stojící ledničky nezapomeňte ani na dostatek volného místo. Jen když bude moci vzduch volně cirkulovat, bude výměník správně ochlazovat.

Velmi nízké teploty v ledničce příliš nepomohou
Je to nejen zbytečné, ale hlavně drahé. Každý zbytečný stupeň Celsia může znamenat až o 7 % vyšší spotřebu elektrické energie. U ledniček je dostatečná teplota 7 °C a u mrazáků –18 °C.

Poloprázdná lednička nebo ta, která přetéká jídlem?
Lednička potřebuje pro chlazení volné proudění vzduchu. Ideální je, když je plná ze dvou třetin. Již ochlazené potraviny se chladí navzájem. Nechte proto potraviny při rozmrazování v ledničce. Horké pokrmy nechte před vložením do lednice vystydnout. V obou případech ušetříte. Nezapomínejte však ani na pravidelné odmrazování. Silná vrstva ledu dokáže zvýšit spotřebu elektřiny až o 75 %.

Komu by se chtělo máchat si ruce v dřezu plném špinavého nádobí
I používání myčky však má svá pravidla pro úspory. Zapínejte ji zcela zaplněnou a na ekonomický cyklus mytí. Ten je obvykle rychlejší a bez funkce předmytí. Proti běžnému režimu můžete ušetřit až čtvrtinu elektřiny. Stejně tak je na spotřebu energie náročný proces sušení nádobí.
Autor: Cen

Technologie hlavního města Prahy získala licenci pro obchod s energiemi

24. listopadu 2022 ve 12:49

Energetický regulační úřad udělil městské společnosti Technologie hlavního města Prahy (THMP) na dobu 5 let licenci pro obchod s elektřinou a plynem. Primární motivací THMP stát se licencovaným obchodníkem je stabilní zajištění energií pro veřejné osvětlení a pro další technologické celky, které...

Vyzkoušejte si obory budoucnosti na VŠCHT

22. listopadu 2022 v 06:36

Chemická kybernetika, biochemie a mikrobiologie, environmentální analýza či vodíkové technologie a nanomateriály. Vysoká škola chemicko-technologická v Praze pořádá 25. a 26. listopadu dny otevřených dveří, na nichž představí zájemcům široké spektrum studijních programů budoucnosti. Kromě toho...

Společnost innogy uspořádala podzimní sbírku pro Armádu spásy

21. listopadu 2022 v 07:57

Vždy, když vyhlásíme v innogy sbírku, víme, že toho bude hodně. Ale letošní podzimní sbírka pro Armáda spásy předčila naše očekávání. Předali jsme zástupcům Armády spásy v Moravskoslezském kraji skutečně pořádnou nálož krabic a pomoci tak potřebným. Teplé oblečení, deky a spacáky pro klienty bez...

Na ČVUT bude možné studovat kvantovou informatiku

14. listopadu 2022 v 07:46

Kvantová informatika je nový magisterský studijní program, který od akademického roku 2024/25 nabídne studentům ČVUT v Praze. Jedná se o celoškolský magisterský program cílený na nejmodernější trendy v informatice. Pro zajištění výuky budou také vybudovány Laboratoře kvantové komunikace a...

Společnost innogy provádí servis plynových kotlů, hlídá termíny dalších prohlídek

12. listopadu 2022 ve 20:49

Společnost innogy nabízí zákazníkům péči o plynový kotel. Servis provádějí zkušení technici, kteří mají všechna potřebná oprávnění. Důkladná prohlídka trvá alespoň 60 minut. 

V říjnu bylo vyhlášeno 49 firemních bankrotů, nejméně za tento rok

11. listopadu 2022 v 11:36

V říjnu bylo v České republice vyhlášeno 49 bankrotů obchodních společností, 381 bankrotů fyzických osob podnikatelů a 958 osobních bankrotů. Zároveň bylo podáno 77 návrhů na bankrot obchodních společností, 360 návrhů na bankrot fyzických osob podnikatelů a 978 návrhů na osobní...

Tipy, jak ušetřit nějakou tu kačku za energie

9. listopadu 2022 v 19:21

Společnost innogy zveřejnila praktické rady, jak lze ušetřit za energie. Jsou mezi nimi známé zásady, ale i postupy, které nás třeba nenapadnou, a přitom lze díky nim snížit náklady za energie. 

Jak technologie ovlivňují lidskou společnost, zkoumají na ČVUT

9. listopadu 2022 v 09:14

Jakou historickou roli hrají technologie ve formování společnosti? Na tuto otázku se bude snažit odpovědět 13. listopadu konference Technologie ve společnosti. Hlavním řečníkem bude Iain Standen, CEO organizace Bletchley Park Trust, kde během druhé světové války Alan Turing a kolegové dešifrovali...

PVK se připojily k akci Milostivé léto II

5. listopadu 2022 v 09:02

Společnost Pražské vodovody a kanalizace se dobrovolně připojila k celospolečenské akci Milostivé léto. Umožňuje tím svým odběratelům – fyzickým osobám, do 31. prosince úhradu jejich dlouhodobě neuhrazených pohledávek bez jakýchkoliv dodatečných sankčních poplatků.

Další články
Nahoru