Dnes Pondělí - skorojasno 16°C
Zítra Úterý - jasno 15°C
Pondělí 24. 6. 2024
Svátek má Jan
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Byznys

innogy: Desatero pro efektivní a úsporné vaření

Energeticky náročným místem každé domácnosti je kromě topení i kuchyně. Stačí přitom málo, abyste dosáhli významných úspor elektřiny, plynu a vody. Společnost innogy zveřejnila praktické rady, jak lze v kuchyni ušetřit.

Na velikosti nezáleží
Jsou však případy, kdy toto pořekadlo neplatí. Třeba, když se rozhodujete, který hrnec postavíte na kterou plotýnku nebo hořák. Vždy by měl hrnec odpovídat velikosti plotýnky či hořáku. Malý hrnec na velké plotýnce stejně jako velký hrnec na malé plotýnce spotřebují více energie, než je potřeba.

Jeden hrnec na všechno?
Chyba! Možná, že ušetříte místo v kredenci, ale určitě ne energie. Všechno chce své a platí to i o hrncích. S tlustostěnným hrncem s akumulačním dnem jednoduše před koncem vaření vypnete sporák a necháte to, jak se říká dojít. Když jen pokrm ohříváte stačí tenkostěnný hrnec, který se rychleji zahřeje.

Rada pro netrpělivé
Stačí tlakový hrnec nebo správná poklička. Taková správně přiléhající poklička nejen zrychlí vaření, ale ušetří 150–300 % energie, než když vaříte bez ní.

Vodu na čaj raději v rychlovarné konvici
Ale pozor! Opravdu musíte ohřívat tu konvici tak plnou? Pokud například kvůli jednomu hrnku čaje ohřejete 1,5 litru vody, zbytečně spotřebujete až čtyřnásobek energie.

Rádi pečete?
Troubu nemusíte zbytečně předehřívat, pokud to není nutné, nebo využívat zbytkového tepla. Vypněte ji o několik minut dříve před koncem pečení a nechte pokrm dojít.

Úsporný spotřebič je to pravé
Místo toho, abyste při každém vaření zapínali velký sporák, vám stejně dobře poslouží například mikrovlnná trouba, pomalý hrnec, horkovzdušná fritéza nebo pečicí hrnec typu remoska. Hodina používání remosky spotřebuje stejně energie jako desetiminutové předehřívání trouby.

Teplo a chlad si nikdy neporozumí
Pokud máte ledničku poblíž sporáku nebo jiného zdroje tepla, přesuňte ji co nejdál na suché a chladné místo, na které nepraží slunce. U volně stojící ledničky nezapomeňte ani na dostatek volného místo. Jen když bude moci vzduch volně cirkulovat, bude výměník správně ochlazovat.

Velmi nízké teploty v ledničce příliš nepomohou
Je to nejen zbytečné, ale hlavně drahé. Každý zbytečný stupeň Celsia může znamenat až o 7 % vyšší spotřebu elektrické energie. U ledniček je dostatečná teplota 7 °C a u mrazáků –18 °C.

Poloprázdná lednička nebo ta, která přetéká jídlem?
Lednička potřebuje pro chlazení volné proudění vzduchu. Ideální je, když je plná ze dvou třetin. Již ochlazené potraviny se chladí navzájem. Nechte proto potraviny při rozmrazování v ledničce. Horké pokrmy nechte před vložením do lednice vystydnout. V obou případech ušetříte. Nezapomínejte však ani na pravidelné odmrazování. Silná vrstva ledu dokáže zvýšit spotřebu elektřiny až o 75 %.

Komu by se chtělo máchat si ruce v dřezu plném špinavého nádobí
I používání myčky však má svá pravidla pro úspory. Zapínejte ji zcela zaplněnou a na ekonomický cyklus mytí. Ten je obvykle rychlejší a bez funkce předmytí. Proti běžnému režimu můžete ušetřit až čtvrtinu elektřiny. Stejně tak je na spotřebu energie náročný proces sušení nádobí.
Autor: Cen

Zlatá Koruna patří pojišťovně Kooperativa

21. června 2024 v 18:38

V letošním, již 22. ročníku soutěže Zlatá Koruna si Kooperativa připsala pět pódiových umístění. První místo a Zlatou korunu získalo Autopojištění NAMÍRU v kategoriích Neživotní pojištění i Povinné ručení, a FLEXI, které ovládlo kategorii Životní pojištění.  Informoval o tom mluvčí pojišťovny...

Férový zaměstnavatel roku je innogy

21. června 2024 ve 12:42

V pátém ročníku soutěže Férový zaměstnavatel roku, kterou pořádá portál Atmoskop se společností Pluxee, se společnost innogy umístila na 1. místě jako organizace s výborným přístupem k zaměstnancům, a to v kategorii velkých firem na 1000 zaměstnanců.

Nadační fond Veolia podpořil dvacet dobrovolnických projektů zaměstnanců PVK

20. června 2024 v 15:23

Pražské vodovody a kanalizace společně s Nadačním fondem Veolia opět rozdělovaly finanční prostředky v rámci 17. ročníku MiNiGRANTŮ. V letošním ročníku získalo dvacet zaměstnanců PVK na své projekty částku 685 tisíc korun.

Když se setká budoucnost s budoucností. Pro LOM PRAHA a VR Group je nábor nových zaměstnanců prioritou

19. června 2024 v 08:46

Přímá komunikace žáků 7. a 8. tříd základních škol s potenciálními zaměstnavateli, to byl ústřední námět akce Technika do škol, která je má motivovat ke studiu technických oborů a ředitelům škol i kariérním poradcům poskytnout aktuální vhled do potřeb průmyslu a trhu práce. Účast na setkání...

innogy koprodukovala už 100 filmů, v Karlových Varech se představí tři

17. června 2024 v 16:13

Už 100 koprodukovaných hraných i dokumentárních filmů a energetická firma innogy nadále pokračuje v podpoře české kinematografie. Desítky milionů diváků a více než šest desítek Českých lvů, i to je vizitka projektu „energie českého filmu“. Nyní innogy přichází s další novinkou v podobě rozšíření...

Bezpečná a moderní železnice: To je posláním centra v Dětenicích

17. června 2024 ve 13:32

Fakulta dopravní ČVUT v Praze a společnost AŽD dnes, 17. června, slavnostně otevřely nové moderní Kompetenční centrum Dětenice. Specializované výukové pracoviště zejména pro studenty železničních oborů vzniklo na experimentální trati Kopidlno – Dolní Bousov v Královéhradeckém kraji za necelých...

Vienna Insurance Group zpřísňuje pravidla udržitelnosti v oblasti investic a underwritingu

13. června 2024 v 11:43

Vienna Insurance Group (VIG) rozšiřuje Strategii udržitelnosti v oblasti investic a underwritingu, závaznou pro všechny společnosti VIG. Kromě toho zakládá v rámci aktuálního programu udržitelnosti „VIG 25“ vlastní Group Sustainability Office.

PVK: Aktivně přispíváme svými projekty k plnění klimatického plánu Prahy

5. června 2024 v 17:31

Hlavní město Praha přijalo v roce 2019 přelomové usnesení, ve kterém se město dobrovolně zavázalo začít aktivně sledovat a postupně snižovat své přímé i nepřímé emise oxidu uhličitého (CO2). Město tím oficiálně vyhlásilo svůj klimatický závazek snížit emise CO2 o 45 % do roku 2030 ve srovnání...

Testbed jako brána do inovací. Den otevřených dveří představil příklady digitalizace z praxe

4. června 2024 v 11:50

Trendy, vize, technologické inovace i praktická řešení pod taktovkou Průmyslu 4.0 vyvíjená v prostředí průmyslových testbedů. To byla témata Dne otevřených dveří pro Průmysl 4.0, akce, která ve středu 29. května otevřela ředitelům a manažerům výrobních podniků prostory RICAIP Testbedu Praha na...

Další články
Nahoru