Dnes Neděle - zatazeno 23°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 16°C
Neděle 14. 4. 2024
Svátek má Vincenc, Vincent
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Volby 2017

Inkluze? Podle Václava Klause ml. trend, který nemá logiku, ale zato mnoho obětí

Václav Klaus ml. je číslo tři na kandidátce ODS v Praze. Kde jsou podle něj slabiny českého školství? Co si jako pedagog myslí o inkluzi? Dokázal by učit své děti doma? A jaký má podle něj vzdělání smysl?
vaclav-klaus-ml-06

Václav Klaus. ml. kandiduje ve volbách do Poslanecké sněmovny.

Kde vidíte bolavá místa našeho vzdělávacího systému?
Základní školy od 1. do 5. třídě mají u nás v drtivé většině pořád ještě slušnou úroveň. Klasická gymnázia taky nejsou špatná. Když máte nadané dítě, není to problém. Horší je, když máte dítě slabší. Česká republika má největší potíže v té druhé polovině žákovské populace. Marníme jejich potenciál, který není grandiózní studijně, ale je velký jinak.

Jak nahlížíte na inkluzi jako pedagog?
Je to trend, který nemá logiku, ale zato mnoho obětí. Tak jako se na Západě nesmyslně likvidují dětské domovy, které dostaly nálepku napůl koncentračních táborů, tak se u nás začínají ničit školy, které se věnují dětem, co potřebují speciální přístup. Obětí jsou speciální pedagogové, kteří by si za svou bohulibou a špatně placenou práci zasloužili jít do nebe a místo toho jsou z nich pomalu zločinci, co nechtějí umožnit dětem lepší zítřky. Obětí inkluze jsou samozřejmě děti jak ze speciálních, tak z normálních škol. Obětí je daňový poplatník, neboť celá inkluze bude stát miliardy. Kdo tím získá, jsou ti, co už teď o inkluzi dělají semináře a vůbec parazitují na školském systému.

Co říkáte na domácí vyučování?
Jsem liberál. Nechci to nikomu brát, ale osobně bych to nedokázal. Ve škole jsem jako kantor snad v životě nekřičel, nicméně kdybych měl učit vlastní děti, tak se z toho zblázním a budu ječet každou chvíli. Je to vlastní krev, když vidíte nějakou lenost nebo blbost, vytáčí vás to tisíckrát víc.

K čemu je tedy vlastně vzdělání? Řada žáků se na to ptá…
Bezpochyby má v sobě aspekt uplatnění na trhu práce, ale má i – jakkoli nejsem přítel velkých slov – aspekt humanity. Váš život se stane plnější. Znáte historii, víte, že něco podobného už tady bylo, daleko hůř vás někdo opije rohlíkem. Máte víc možností. Umíte cizí jazyk, můžete žít jinde atd. Vzdělání je i radost, lidé jsou přirozeně zvídaví. Řekl bych žákům, že vzdělání dělá život člověka naplněnějším. Můžete být šťastnější, protože se před vámi otevírají další obzory.

Rozhovor byl také publikován v novinách pražské ODS Jasně! MODRÁ


Poslanecký klub ODS si zvolil vedení

24. října 2017 v 15:41

Občanští demokraté dnes na prvním zasedání poslaneckého klubu v novém složení zvolili vedení.

Jak zastavit v metropoli úbytek voličů? Pražská TOP 09 musí rychle najít kandidáta na primátora

22. října 2017 v 11:04

Ačkoli voliči v Praze zachránili účinkování TOP 09 v Poslanecké sněmovně i na další čtyři roky, přesto má pražská buňka strany o čem přemýšlet. Od voleb v roce 2013 ztratila v metropoli desítky tisíc voličů. Příští rok se konají komunální volby a pravicová strana by v pražském zastupitelstvu...

U volebního štábu SPD proběhla demonstrace proti volebnímu úspěchu krajní pravice

22. října 2017 v 09:20

V sobotu 21. října krátce po vyhlášení výsledků voleb do Poslanecké sněmovny proběhla u volebního štábu čtvrté nejsilnější strany SPD – Tomio Okamura spontánní demonstrace.

Další články
Nahoru