dnes
Středa - zatazeno
9°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
11°C
pozítří
Pátek - zatazeno
12°C
Inkasuje za vraždu odsouzený Ďuričko miliony za správu domů Prahy 1? Nájemníci se bouří
Ulice Na Poříčí, kde jsou oba zmiňované domy. Foto: ŠJů / Wikimedia Commons

Inkasuje za vraždu odsouzený Ďuričko miliony za správu domů Prahy 1? Nájemníci se bouří

Za vraždu odsouzený Bohumír Ďuričko je podle některých zdrojů stále napojený na spravování jedné z budov v centru Prahy. Nájemníci tamějších bytů jsou se stavem nespokojeni a požadují privatizaci, ze které byli vyřazeni. O té diskutovalo i včerejší zastupitelstvo Prahy 1.

Bohumír Ďuričko

Bývalý český hoteliér 

Byl údajně agentem STB

V devadesátých letech založil firmu na správu nemovitostí

9. října 2008 se účastnil křtu knihy Jiřího Paroubka Evropa a svět očima sociálního demokrata

Po smrtelném konfliktu s Václavem Kočkou mladším byl zadržen jako podezřelý z jeho vraždy

V roce 2009 byl odsouzen k 12,5 letům vězení 

Zatímco budova v ulici Na Florenci, kde kdysi bývala redakce Rudého práva, je zbouraná, v domech v ulici Na Poříčí, kde v minulosti sídlila tiskárna tohoto deníku, jsou byty i nebytové prostory. Zatím patří městské části Praha 1, nájemníci ale usilují o to, aby podléhaly privatizaci.

Totéž si myslí i mnozí zastupitelé první městské části, podle kterých měly být do privatizace zařazeny již v minulosti. Místostarosta Prahy 1 Tomáš Macháček (TOP 09) proto navrhl, aby se privatizace vztahovala mimo jiné i na tyto domy, které z ní byly v minulosti vyjmuty. Jedná se o domy na Poříčí 36 a 38.

Zastupitelé se vesměs shodli na tom, že smlouva, která byla v roce 1996 uzavřena s firmou ACCT, později EP-SC, je pro městskou část nevýhodná. 75 % nájmu inkasuje firma, která je vedena jako správcovská, jen 25 % náleží Praze 1, která platí přibližně i 50 % rekonstrukcí.

„Žijeme v tom už mnoho let. Jednatelem firmy EP-SC je právník Bohumíra Ďuričky, odsouzeného za vraždu – Jaroslav Zika. Firma je tedy napojena na Ďuričku,“ uvedl pro portál Pražský patriot nájemník domu Na Poříčí 38 a předseda občanského sdružení Vlastní bydlení v Praze 1 Pavel Vandas.

Diskuse se vedla o to, zda domy zařadit do privatizace, či nejdřív vypovědět smlouvu, která je ale podle některých těžko vypověditelná.

Privatizovat, nebo čekat?

„Není to smlouva, je to chlívárna, je to promlčené, tak si na tom nic nevezmeme. Jedna věc je výhodnost, druhá vypověditelnost,“ řekl zastupitel Jan Votoček (TOP 09). Dodal, že městská část se pokoušela smlouvu vypovědět, zatím se jí to ale nepodařilo.

Podle zastupitelky Kateřiny Klasnové (VV) by si se smlouvou, na základě které podle jejích slov inkasuje Ďuričko milionové částky, lépe poradili nynější nájemníci. Je proto pro rychlou privatizaci. Vedení městské části, které v jiném případě vyplatilo za ukončení obdobně nevýhodné smlouvy přes 70 milionů korun, nedůvěřuje.

Zastupitel Filip Pospíšil (SZ) řekl, že se jedná o privatizaci speciálního typu. Podle něj je materiál, který předložilo vedení radnice, nedostatečný, požádal proto o doplněný materiál, s tím, aby radnice o případném zařazení do privatizace rozhodla příště. O více informací požádal také někdejší starosta Filip Dvořák (ODS).

Nájemník: zastupitelstvo neřešilo podstatu

Někdejší starosta Jan Bürgemeister (dříve ODS), za jehož vedení byla smlouva v minulosti uzavřena, se bránil tím, že radnice tehdy neměla peníze a oba domy byly ve špatném stavu. „Není to nájemní smlouva,“ reagoval na názory, že – ačkoli se oficiálně jedná o smlouvu správcovskou – je vlastně nájemní. Zastupitelé o privatizaci nerozhodli a záležitost odložili.

Nájemníci domů jsou pro rychlou privatizaci, na vyjasňování smlouvy čekat nechtějí. „Úterní zastupitelstvo neřešilo podstatu věci. Řešilo problém smlouvy o správě, odvedlo celou věc jinam, než byl bod zastupitelstva. Je to zklamání,“ řekl Pavel Vandas.

„Jsem ale rád, že zastupitelé konečně vědí o problému, jde o únik v řádech desítek až stovek milionů,“ dodal.


Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru