dnes
Pátek - oblacno
5°C
zítra
Sobota - prehanky-snih
3°C
pozítří
Neděle - snih
2°C
Iniciátor výstavby Ďolíčku Danner má ve Vršovicích svůj park
Stadion Bohemians 1905 ve Vršovicích. Foto: ŠJů / Wikimedia Commons

Iniciátor výstavby Ďolíčku Danner má ve Vršovicích svůj park

Vršovický parčík mezi ulicemi Sportovní, Žitomírská a Oblouková v Praze 10 nese od srpna jméno Zdeňka Dannera. Návrh místního úřadu v minulých dnech definitivně schválil magistrát.

„Je důležité, abychom si pojmenováním veřejných míst připomínali významné osobnosti naší historie. Zdeněk Danner byl ředitel vršovické záložny, který měl významý podíl na postavení stadionu Bohemians v Ďolíčku. Danner, podle kterého se stadion dlouhá léta také jmenoval, si pojmenování parku rozhodně zaslouží,“ říká místostatostka Ivana Cabrnochová (Strana zelených), která pojmenování na magistrátu navrhla a prosadila.

Historie stadionu v Ďolíčku se datuje od památného výletu Bohemians do Austrálie v roce 1927, odkud si přivezli svého maskota i neformální označení – klokani. Na jejich původní stadion v Kodaňské ulici se poté valily davy návštěvníků, často bylo zcela vyprodáno a v roce 1930 při utkání se Spartou dokonce praskly ochozy.

Z iniciativy tehdejšího předsedy klubu Dannera vznikla myšlenka vybudovat pro Bohemku důstojnější stánek, a to u potoka Botič pod sokolovnou, kde stojí dodnes. Byla přízeň i prostředky, a tak se za pouhé dva roky zrodil stadion nový, na počest „šéfa“ pojmenovaný jako Dannerův. 27. března 1932 byl zprovozněn dvojzápasem Bohemians–Slavia a Viktoria Žižkov–Teplitzer FK.

„Pojmenování parku nás dojalo. Veřejná prostranství se často jmenují podle politiků nebo umělců, ale míst odkazujících na české sportovní tradice je málo. Bohemka patří k Vršovicím a Danner je jméno, které je nerozlučně spojené s Ďolíčkem. Vděčíme mu za to nejcennější, co máme – tedy za náš stadion,“ prohlásil předseda představenstva klubu Bohemians Praha 1905 Dariusz Jakubowicz.

„Udělám vše pro to, aby nezůstalo jen u pojmenování parku. Rádi bychom jak Dannerovu osobnost, tak vršovickou fotbalovou tradici, připomněli nějakým uměleckým dílem – sochou, mozaikou nebo uměleckou fontánou s motivy a barvami typickými pro klokany,“ dodává místostarostka desítky Ivana Cabrnochová.


Další články
Nahoru