dnes
Pátek - oblacno
5°C
zítra
Sobota - prehanky-snih
3°C
pozítří
Neděle - prehanky-snih
2°C
Sdružení: magistrát ignoruje kritiku změn MHD
Turistická špička po nedělním poledni na Malostranské. Foto: archiv Pražské matky

Sdružení: magistrát ignoruje kritiku změn MHD

Namísto systematického rozvoje městské hromadné dopravy – nejefektivnějšího způsobu přepravy osob ve městě – a posilování stabilní sítě linek se občané metropole v září dočkali nesystémových změn, které nebyly projednány s veřejností a které proto značné části Pražanů nevyhovují. Občanské iniciativy se proto trend rozhodování „o nás bez nás” snaží zvrátit, zástupci města však na jejich podněty nereagují.

Občanské iniciativy (Klub K2, Vraťte nám 11, o. s. Pražské matky, Oživení a Cibulka) jednají od září minulého roku s představiteli města ve snaze dosáhnout přehodnocení změn MHD, k nimž v Praze došlo po letních prázdninách bez předchozího projednání s veřejností či s městskými částmi.

Občané již v létě město varovali, že zavedením změn dojde ke zhoršení kvality a dostupnosti a snížení bezpečnosti MHD a protestovali také proti zrušení, resp. zkrácení a přesměrování některých linek. Zároveň požadovali nezávislé vyhodnocení dopadu změn na obyvatele i návštěvníky hlavního města. Primátor takové šetření přislíbil provést a přizvat k němu i občanská sdružení.

Primátor Bohuslav Svoboda i náměstek pro dopravu Josef Nosek se se zástupci iniciativ od září sice osobně setkali, žádný z požadovaných kroků k nápravě však dosud nepodnikli. Na lednové schůzce náměstek Nosek zdůvodňoval změny v MHD nikoli primárně úsporami, ale nutností přizpůsobit systém MHD dosavadnímu vývoji města.

Ignorují výhrady rodičů

Zatímco hlavní město Praha se podle něho podstatně změnilo, MHD fungovala 25 let podle stejného schématu. Zatímco dříve cestovali Pražané pouze do a z centra, v současnosti je podle náměstka Noska daleko víc potřeba nabídnout spoje, které centrum objíždějí a spojují jiné městské celky. Pak je ale nepochopitelné, proč právě takové linky byly zrušeny – například tramvaj číslo 19.

„Pokud neměly být důvodem pro nové schéma úspory, ale zdokonalení MHD, které však nevyhovuje značné části veřejnosti, je třeba nejen provést objektivní šetření spokojenosti – nezávislé na ROPIDu, který změny naplánoval – se stávajícími linkami a spoji, ale vést také veřejnou debatu o již zavedených změnách a připomínky nespokojené veřejnosti i městských částí řádně vypořádat,“ domnívá se Karin Marques, iniciátorka občanské iniciativy ke změnám MHD a předsedkyně Klubu K2.

„Město dokonce ignoruje i výhrady rodičů týkající se snížení bezpečnosti dětí kvůli zvýšenému množství přestupů a přebíhání z jednoho spoje na druhý,“ říká Jarmila Johnová se sdružení Pražské matky.

Nespokojenost ne celém území města

MHMP po setkání se zástupci občanů sice prezentoval svůj průzkum, ten však rozhodně nebyl nezávislý (objednal a zadával jej ROPID) a změnami jako takovými se nezabýval. Konstatovalo se v něm pouze, že pro 18,7 % cestujících MHD se cesta prodloužila a pro 10,6 % cestujících přibylo přestupů.

Průzkum tak potvrdil, že přinejmenším pro tuto část veřejnosti se kvalita MHD zhoršila a její stížnosti jsou tedy oprávněné. Přesto však ROPID s občany ani s městskými částmi jejich stížnosti neřeší, ale již půl roku je ignoruje.

Nespokojenost se změnami MHD projevují Pražané na celém území města. Patří mezi ně např. občané Cibulky, jichž se pod petici požadující navrácení trasy autobusu č. 123 ze Šmukýřky ke stanici metra Knížecí podepsalo již 1 308. Se zkrácením tramvajové linky č. 11 je nespokojena iniciativa Vraťte nám jedenáctku i mnohé městské části jako např. MČ Praha 2, čímž výčet stížností zdaleka nekončí.

Občanské iniciativy proto chtějí i nadále prosazovat své požadavky a shodují se v tom, že jakékoli změny neprojednané s veřejností a s tím související zhoršování kvality MHD je pro občany nejen nepřijatelné, ale pro město jako celek nežádoucí.

Město dělá pravý opak

Pokud se totiž chce hlavní město zbavit dopravního přetížení způsobeného neustálým růstem intenzity individuální automobilové dopravy se všemi negativními důsledky (zhoršení kvality životního prostředí – ovzduší, hluk – a zdraví obyvatel, dopravní zácpy, zábor veřejného prostoru na úkor sociálního a kulturního života, ohromné miliardové výdaje na údržbu a investice do komunikací), musí především nabízet atraktivní, tedy komfortní, rychlou a bezpečnou hromadnou dopravu.

Město však dělá pravý opak, zhoršuje podmínky pro efektivní hromadnou přepravu a láká tak nepřímo Pražany, aby častěji nasedli do svých aut a ucpávali městské komunikace.

Občanské iniciativy proto vyzývají Pražany, aby nebyli pasivní a obraceli se se svými podněty na zkvalitnění sítě městské hromadné dopravy na své volené zástupce.

Společný text pěti pražských občanských sdružení k situaci v MHD.


Pohovory nanečisto. Šance pro ženy s trestní minulostí

9. prosince 2017 v 11:23

Mít záznam v Rejstříku trestů není ideální pozice pro nalezení práce. Navíc pokud máte ještě obrovské dluhy, malé sebevědomí a vyšší věk.

Dvě významná ocenění pro Vodní dům

4. prosince 2017 v 07:53

Vodní dům zvítězil v pátém ročníku soutěže o nejoblíbenější turistický cíl Česka v kategorii Kudy z nudy – zážitek pro celou rodinu.

Cena Přístav za rok 2017 zná své držitele

2. prosince 2017 v 10:53

Česká rada dětí a mládeže (ČRDM) udělila 30. listopadu pět svých tradičních ocenění těm, kteří v sobě nalézají kromobyčejnou vůli podporovat mimoškolní práci s dětmi a mládeží.

Lidé pomocí Nadačního fondu Pečovatel letos zajistili potřebným 5648 hodin asistenční péče

28. listopadu 2017 v 07:38

K Nadačnímu fondu Pečovatel se v letošním roce přidalo pět známých osobností, které nyní v roli patrona pomáhají s financováním péče pro nemocné či nemohoucí klienty. I díky nim se v letošním roce vybralo přes 700 000 korun, které putují přímo na úhradu služeb...

Giving Tuesday, mezinárodní svátek dárcovství

27. listopadu 2017 ve 12:27

Po nákupní horečce na Black Friday do Česka letos podruhé přichází Giving Tuesday – světový svátek dárcovství a nejštědřejší den v roce. Celý svět včetně Česka se spojí s jediným cílem, aby pomáhal a vrátil společnosti něco dobrého zpět. Giving Tuesday si v Česku pod svá křídla vzala Asociace...

O čem děti nesní: Pro pomoc dětem zažívajícím domácí násilí

30. října 2017 v 11:02

Centrum Locika pořádá kampaň s názvem „O čem děti nesní.  Výtěžek je určen na pomoc dětem, které zažívají domácí násilí a přispívat na dětství bez násilí je možné až do 5. ledna 2018. 

NF Veolia oslavil Mezinárodní den seniorů na workshopu

22. října 2017 v 07:22

Minulý týden uspořádal NF Veolia v pořadí již třetí workshop ke svému programu Stále s úsměvem – Aktivně po celý život. Sešli se na něm jeho aktivní účastníci z různých neziskových organizací, projektů, obcí apod., které získaly letos nadační dary na uskutečnění svých projektů ve prospěch...

Další články
Nahoru