Dnes Úterý - snih 0°C
Zítra Středa - prehanky-snih 1°C
Úterý 26. 1. 2021
Svátek má Zora
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Ingmar Bergman ze Skandinávského domu
10 prosinec
Herečka Liv Ullmann a režisér Ingmar Bergman během natáčení filmu Persona, 1968. Foto: SD

Ingmar Bergman ze Skandinávského domu

10. 12. 2020
Skandinávský dům, online
Ingmaru Bergmanovi, jednomu z nejvýznamnějších filmařů 20. století, bude věnována online debata Skandinávského domu, která proběhne 10. prosince od 19 hodin. Debata nahlédne do života a díla slavného Švéda a zprostředkuje divákům setkání s předními bergmanovskými překladateli, dramaturgy a teatrology. 

„V živě přenášené online debatě si budeme povídat s trojicí hostů, kteří mají svůj vlastní a velmi blízký pohled na Ingmara Bergmana, legendárního spisovatele, režiséra a dramatika,“ komentuje Petr Kujal z pořádajícího Skandinávského domu.

„Diváci se setkají s překladatelem Zbyňkem Černíkem, který českým čtenářům přiblížil řadu Bergmanových knih a filmů, například Hodinu vlků nebo Úsměvy letní noci. Kromě něj pohovoříme s dramaturgyní Divadla Na zábradlí Dorou Viceníkovou či teatroložkou Karolínou Stehlíkovou,“ dodává Kujal.

Ingmar Bergman (1918–2007) byl muž řady talentů: filmový, divadelní a rozhlasový režisér, dramatik a spisovatel. Jeho spisovatelskému nadání, jež často zůstává ve stínu jeho režisérských a dramaturgických úspěchů, se hosté online debaty budou věnovat podobně jako překladům Bergmanových děl do českého jazyka.

„Zřetel bude brán i na nastudování Bergmanových divadelních her v Česku, včetně aktuální situace. Neopomeneme přitom ani současnou inscenaci Persony Divadla Na zábradlí, ke které jsme zamýšleli uspořádat klasický divadelní večer naživo, dokud nás koronavirus nedonutil přesunout veškeré akce do virtuálního prostoru,“ komentuje Petr Kujal.

Online beseda Bergman, bez Bergmana, k Bergmanovi ve čtvrtek 10. prosince od 19 hodin na www.facebook.com/skandinavskydum.

Záznam bude uložen na www.youtube.com/scandihouse 

Účast zdarma, bez nutnosti předchozí rezervace.


Coben Harlan: Cizinec

22. ledna 2021 v 11:46

Nejskandálnější thriller světového bestselleristy Harlana Cobena o tom, jak se mohou dobře míněné lži v nepravých rukou změnit ve smrtící pasti. Cizinec se vynoří odnikud – možná v baru, možná na parkovišti, možná v supermarketu. Nikdo ho nezná. Nikomu není jasné, proč to dělá. Ale informace,...

Sedmý ročník přehlídky skandinávských filmů Scandi proběhne online

19. ledna 2021 v 17:13

Přehlídka Scandi nabídne to nejlepší a nejžhavější, co ve Skandinávii minulý rok vzniklo. Během celého týdne nabídne v online prostoru filmy různých žánrů a témat, které aktuálně definují nejen severskou kinematografii, ale také zpracovávají ožehavá témata, která se stala virálními po...

Robin Cook: Geneze. Nový román mistra lékařských thrillerů

18. ledna 2021 v 17:58

Když se na pitevním stole doktorky Laurie Montgomeryové objeví tělo sociální pracovnice Kery Jacobsenové, zpočátku se zdá, že je obětí tragického předávkování drogami.

Divadlo v Dlouhé: O nepotřebných věcech a lidech

15. ledna 2021 v 11:57

Divadlo v Dlouhé připravilo sérii nedělního pohádkového čtení. V 15 hodin vám některý z herců či hereček přečte jednu pohádku z knihy Arnošta Goldflama O nepotřebných věcech a lidech.

Anders de la Motte: Jarní oběť

11. ledna 2021 v 11:01

Nový psychothriller z pera Anderse de la Motte, stálice na nebi hvězdných švédských autorů. Valpružina noc, rok 1986. Magické oslavy nástupu jara v lesích kolem zámku Bokelund v jižním cípu Švédska vydaly svou oběť – šestnáctiletou Elitu Svartovou, zabitou rituálním způsobem. Zbytek dívčiny rodiny...

Národní technické muzeum připomene osobnost Vladimíra Mandla, zakladatele kosmického práva

8. ledna 2021 v 18:34

Dnes, 8. ledna 2021, si v souvislosti s 80. výročím jeho úmrtí připomínáme osobnost docenta práv Vladimíra Mandla, jenž je světové veřejnosti znám jako zakladatel kosmického práva a který byl vlastníkem československého patentu z roku 1935 na „vysokostoupající raketu“. Národní technické muzeum...

Gardnerová Lisa: Hledej mě

6. ledna 2021 v 11:22

Dům pětičlenné rodiny je momentálně místem činu: čtyři z nich jsou brutálně zavražděni, zbývající – šestnáctiletá dívka – zmizela. Měla štěstí a podařilo se jí uniknout? Nebo je její zmizení důkazem něčeho děsivého?

Osobnosti Prahy 2 a výročí v lednu 2021

5. ledna 2021 v 10:17

Jiří Dienstbier, Jaroslav Seifert, Jiří Cieslar, Jan Palach, Milan „Mejla“ Hlavsa a mnozí další. Osobnosti Prahy 2, které v měsíci lednu mají výročí.

Další články
Nahoru