Dnes Neděle - zatazeno 4°C
Zítra Pondělí - prehanky-snih 2°C
Neděle 5. 12. 2021
Svátek má Jitka
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Ingmar Bergman ze Skandinávského domu
10 prosinec
Herečka Liv Ullmann a režisér Ingmar Bergman během natáčení filmu Persona, 1968. Foto: SD

Ingmar Bergman ze Skandinávského domu

10. 12. 2020
Skandinávský dům, online
Ingmaru Bergmanovi, jednomu z nejvýznamnějších filmařů 20. století, bude věnována online debata Skandinávského domu, která proběhne 10. prosince od 19 hodin. Debata nahlédne do života a díla slavného Švéda a zprostředkuje divákům setkání s předními bergmanovskými překladateli, dramaturgy a teatrology. 

„V živě přenášené online debatě si budeme povídat s trojicí hostů, kteří mají svůj vlastní a velmi blízký pohled na Ingmara Bergmana, legendárního spisovatele, režiséra a dramatika,“ komentuje Petr Kujal z pořádajícího Skandinávského domu.

„Diváci se setkají s překladatelem Zbyňkem Černíkem, který českým čtenářům přiblížil řadu Bergmanových knih a filmů, například Hodinu vlků nebo Úsměvy letní noci. Kromě něj pohovoříme s dramaturgyní Divadla Na zábradlí Dorou Viceníkovou či teatroložkou Karolínou Stehlíkovou,“ dodává Kujal.

Ingmar Bergman (1918–2007) byl muž řady talentů: filmový, divadelní a rozhlasový režisér, dramatik a spisovatel. Jeho spisovatelskému nadání, jež často zůstává ve stínu jeho režisérských a dramaturgických úspěchů, se hosté online debaty budou věnovat podobně jako překladům Bergmanových děl do českého jazyka.

„Zřetel bude brán i na nastudování Bergmanových divadelních her v Česku, včetně aktuální situace. Neopomeneme přitom ani současnou inscenaci Persony Divadla Na zábradlí, ke které jsme zamýšleli uspořádat klasický divadelní večer naživo, dokud nás koronavirus nedonutil přesunout veškeré akce do virtuálního prostoru,“ komentuje Petr Kujal.

Online beseda Bergman, bez Bergmana, k Bergmanovi ve čtvrtek 10. prosince od 19 hodin na www.facebook.com/skandinavskydum.

Záznam bude uložen na www.youtube.com/scandihouse 

Účast zdarma, bez nutnosti předchozí rezervace.


Autor: TZ, red

Petr Cífka: Branky, body, kokoti

Dnes v 08:03

Populární satirická relace v knižním zpracování. Padesát osm dílů formátu feminist news, 58 fejetonů a několik bonusů.

Nová výstava o hledání svobody na Vyšehradě

3. prosince 2021 ve 12:45

Dnes ve 13 hodin se v galerii Vyšehrad otevírá pro veřejnost výstava In search of freedom. Představuje velká plátna čerstvé absolventky pražské AVU Annemari Vardanyan, původem z Arménie.

Joy Ellis: Čtvrtý přítel

30. listopadu 2021 v 05:28

Detektiv Carter McLean jako jediný přežil havárii letadla, při níž zahynuli jeho čtyři nejlepší přátelé. Vrací se do práce, ale trápí ho výčitky svědomí a hrůzné vzpomínky. Proto se pro každého ze svých přátel rozhodne dokončit něco, co nechali nedokončené.

Shari Lapena: Manželé odvedle

29. listopadu 2021 v 11:51

Nikdy nevíte, co se děje na opačné straně zdi. Vaše sousedka nechce, abyste vzali své šestiměsíční dítě na slavnostní večeři. Nic osobního, ale rušilo by pláčem. Váš manžel prohlásí, že to nevadí. Bydlíme přece hned vedle. Zapneme dětskou chůvičku a každou půl hodinu ho přijdeme...

Výstava připomene desáté výročí posledního rozloučení s Václavem Havlem

28. listopadu 2021 v 07:30

V prostorách Galerie 1 ve Štěpánské 47 bude od 2. prosince do 29. ledna zpřístupněna výstava k 10. výročí posledního rozloučení s Václavem Havlem. Jejími autory jsou Alan Pajer a Tomáš Oliva ze spolku Ars Metropolis. Vernisáž se uskuteční ve středu 1. prosince od...

3KinoFest jako středoevropský Sundance? Proč ne

27. listopadu 2021 v 15:11

Letošní dramaturgie nedávno zakončeného 8. ročníku mezinárodního filmového festivalu 3KinoFest se povedla. Vítězný film Nezanechat stopy režiséra Jana P. Matuszyńského se právě teď začíná promítat v amerických kinech a v Los Angeles bude představen jako nominant na Oskara. A minimálně dva další...

Z Hrádečku na Hrad a Tváře doby. Výstava k desátému výročí posledního rozloučení s Václavem Havlem

23. listopadu 2021 v 09:14

Na výstavu k desátému výročí poledního rozloučení s Václavem Havlem zve Praha 1 do Gaerie1. Vernisáž se koná ve středu 1. prosince v 18 hodin.

Další články
Nahoru