dnes
Čtvrtek - zatazeno
12°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
13°C
pozítří
Sobota - polojasno
16°C
Infarkt postihl Petra ještě před třicítkou. Aby se mohl vrátit ke kvalitnímu životu, musel splnit pár podmínek
Jednou ze sportovních aktivit, které se Petr po infarktu věnuje, je jízda na kole. Foto: Blazej Pieczynski

Infarkt postihl Petra ještě před třicítkou. Aby se mohl vrátit ke kvalitnímu životu, musel splnit pár podmínek

Infarkt myokardu postihl pana Petra v roce 2004 ve věku 29 let. První příznaky začal pociťovat při fotbalovém zápasu, kdy ho ovládla obrovská únava, jako při špatné fyzické kondici.

„Postupně jsem měl pocit, že nemůžu popadnout dech a přidala se bolest na hrudi a brnění rukou,“ vzpomíná Petr. Infarkt myokardu u něj přišel zcela nečekaně bez předchozích zdravotních komplikací.

„Vzpomínám si, že dva dny předtím jsem cítil lehkou únavou, kterou jsem ale přikládal aktivní práci kolem domu,“ vypráví. Že by se mohlo jednat o infarkt ho napadlo ve spojení s jeho o šest let starším bratrem, který dostal infarkt dva měsíce předtím a příznaky mu podrobně popsal.  

Nemocný s akutním infarktem myokardu je v přímém ohrožení života. Zásadním faktorem, který ovlivňuje šanci na přežití, je čas. Pan Petr měl velké štěstí a do nemocnice se dostal přivolaným vrtulníkem přibližně do dvou hodin od prvních příznaků.

Následoval zákrok ve specializovaném katetrizačním centru ve Fakultní nemocnici v Brně a po pěti dnech se mohl vrátit domů. Dodnes užívá léky, chodí na kontroly, ale jeho život je i po infarktu myokardu bez větších omezení.

Podmínkou návratu do kvalitního života je však dodržování předepsané léčby i úprava životního stylu. „Je pravda, že od té doby jsem vše přehodnotil a více se šetřím. Jediné, co mi nedělá dobře, je mít dlouho zdvižené ruce, nošení těžkých věcí a změna počasí hlavně v zimním období.  Také jsem trochu změnil životosprávu,“ říká Petr.

Fotbal již nehraje tak jako předtím, ale zařadil místo něj jiné sportovní vyžití. Jezdí na kole, plave, vydává se na turistické výlet.  jako je jízda na kole, plavání či turistika. „Můj zdravotní stav nyní hodnotím jako dobrý a nemám žádné omezení v soukromém, ani pracovním životě. Za to vděčím lékařům,“ dodává nakonec.


Autor: Lucie Rychlá

Bulovka pomáhá maminkám po porodu

17. října 2020 v 07:08

Porodnice Nemocnice Na Bulovce se zapojila do inovativního programu včasného zachycení psychosociálního stresu a duševních poruch u maminek po porodu.

Sladké děti: Praha 15 podpořila vydání knihy

14. října 2020 v 09:32

V rámci letošních Dnů Prahy 15 přispívali občané na vydání 3. dílu knihy s názvem Naděje nikdy nekončí.

Pražští záchranáři se začali dobrovolně očkovat proti chřipce

13. října 2020 v 08:21

Lékaři Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy začali očkovat své kolegyně a kolegy proti chřipce. Záchranka zajistila vakcíny pro všechny zaměstnance, kteří o dobrovolné očkování projevili zájem. Cílem je zachovat akceschopnost v poskytování péče pacientům v době pandemie covid-19 i při...

Další články
Nahoru