Dnes Neděle - oblacno 0°C
Zítra Pondělí - zatazeno -2°C
Neděle 24. 1. 2021
Svátek má Milena
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Infarkt postihl Petra ještě před třicítkou. Aby se mohl vrátit ke kvalitnímu životu, musel splnit pár podmínek
Jednou ze sportovních aktivit, které se Petr po infarktu věnuje, je jízda na kole. Foto: Blazej Pieczynski

Infarkt postihl Petra ještě před třicítkou. Aby se mohl vrátit ke kvalitnímu životu, musel splnit pár podmínek

Infarkt myokardu postihl pana Petra v roce 2004 ve věku 29 let. První příznaky začal pociťovat při fotbalovém zápasu, kdy ho ovládla obrovská únava, jako při špatné fyzické kondici.

„Postupně jsem měl pocit, že nemůžu popadnout dech a přidala se bolest na hrudi a brnění rukou,“ vzpomíná Petr. Infarkt myokardu u něj přišel zcela nečekaně bez předchozích zdravotních komplikací.

„Vzpomínám si, že dva dny předtím jsem cítil lehkou únavou, kterou jsem ale přikládal aktivní práci kolem domu,“ vypráví. Že by se mohlo jednat o infarkt ho napadlo ve spojení s jeho o šest let starším bratrem, který dostal infarkt dva měsíce předtím a příznaky mu podrobně popsal.  

Nemocný s akutním infarktem myokardu je v přímém ohrožení života. Zásadním faktorem, který ovlivňuje šanci na přežití, je čas. Pan Petr měl velké štěstí a do nemocnice se dostal přivolaným vrtulníkem přibližně do dvou hodin od prvních příznaků.

Následoval zákrok ve specializovaném katetrizačním centru ve Fakultní nemocnici v Brně a po pěti dnech se mohl vrátit domů. Dodnes užívá léky, chodí na kontroly, ale jeho život je i po infarktu myokardu bez větších omezení.

Podmínkou návratu do kvalitního života je však dodržování předepsané léčby i úprava životního stylu. „Je pravda, že od té doby jsem vše přehodnotil a více se šetřím. Jediné, co mi nedělá dobře, je mít dlouho zdvižené ruce, nošení těžkých věcí a změna počasí hlavně v zimním období.  Také jsem trochu změnil životosprávu,“ říká Petr.

Fotbal již nehraje tak jako předtím, ale zařadil místo něj jiné sportovní vyžití. Jezdí na kole, plave, vydává se na turistické výlet.  jako je jízda na kole, plavání či turistika. „Můj zdravotní stav nyní hodnotím jako dobrý a nemám žádné omezení v soukromém, ani pracovním životě. Za to vděčím lékařům,“ dodává nakonec.


Autor: Lucie Rychlá

Recepty na koktejly s italským likérem Bombardino

9. ledna 2021 v 15:20

Italský likér Bombardino je novinkou z destilerie Saint Roch, jedná se o kombinací karibského rumu a vaječného likéru. Bombardino je novinkou rozšiřující portfolio českého distributora prémiových alkoholických i nealkoholických nápojů a vín Premier Wines & Spirits. 

Přednáška pro dospělé: Normální šílenství

8. ledna 2021 v 19:00

Představení nové knihy rozhovorů o duševním zdraví, léčbě a přístupu k lidem s psychickým onemocněním ve středu 13. ledna v 19 hodin.

Přednáška online: Rok 2021 ve znamení kovového Buvola

7. ledna 2021 v 09:40

Městská knihovna připravila na 11. ledna v 19 hodin on-line přednášku Rok 2021 ve znamení kovového Buvola.

Další články
Nahoru