Dnes Pondělí - zatazeno 12°C
Zítra Úterý - oblacno 15°C
Pondělí 19. 4. 2021
Svátek má Rostislav
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Infarkt postihl Petra ještě před třicítkou. Aby se mohl vrátit ke kvalitnímu životu, musel splnit pár podmínek
Jednou ze sportovních aktivit, které se Petr po infarktu věnuje, je jízda na kole. Foto: Blazej Pieczynski

Infarkt postihl Petra ještě před třicítkou. Aby se mohl vrátit ke kvalitnímu životu, musel splnit pár podmínek

Infarkt myokardu postihl pana Petra v roce 2004 ve věku 29 let. První příznaky začal pociťovat při fotbalovém zápasu, kdy ho ovládla obrovská únava, jako při špatné fyzické kondici.

„Postupně jsem měl pocit, že nemůžu popadnout dech a přidala se bolest na hrudi a brnění rukou,“ vzpomíná Petr. Infarkt myokardu u něj přišel zcela nečekaně bez předchozích zdravotních komplikací.

„Vzpomínám si, že dva dny předtím jsem cítil lehkou únavou, kterou jsem ale přikládal aktivní práci kolem domu,“ vypráví. Že by se mohlo jednat o infarkt ho napadlo ve spojení s jeho o šest let starším bratrem, který dostal infarkt dva měsíce předtím a příznaky mu podrobně popsal.  

Nemocný s akutním infarktem myokardu je v přímém ohrožení života. Zásadním faktorem, který ovlivňuje šanci na přežití, je čas. Pan Petr měl velké štěstí a do nemocnice se dostal přivolaným vrtulníkem přibližně do dvou hodin od prvních příznaků.

Následoval zákrok ve specializovaném katetrizačním centru ve Fakultní nemocnici v Brně a po pěti dnech se mohl vrátit domů. Dodnes užívá léky, chodí na kontroly, ale jeho život je i po infarktu myokardu bez větších omezení.

Podmínkou návratu do kvalitního života je však dodržování předepsané léčby i úprava životního stylu. „Je pravda, že od té doby jsem vše přehodnotil a více se šetřím. Jediné, co mi nedělá dobře, je mít dlouho zdvižené ruce, nošení těžkých věcí a změna počasí hlavně v zimním období.  Také jsem trochu změnil životosprávu,“ říká Petr.

Fotbal již nehraje tak jako předtím, ale zařadil místo něj jiné sportovní vyžití. Jezdí na kole, plave, vydává se na turistické výlet.  jako je jízda na kole, plavání či turistika. „Můj zdravotní stav nyní hodnotím jako dobrý a nemám žádné omezení v soukromém, ani pracovním životě. Za to vděčím lékařům,“ dodává nakonec.


Autor: Lucie Rychlá

Praha 4: Zdarma cvičení s prvky Tai chi na Pankráci se vrací

14. dubna 2021 v 11:47

Pro všechny sportovní nadšence je i letos, stejně jako vloni, připraveno outdoorové Tai chi cvičení v parku Na Pankráci pod vedením Vlasty Pechové. První lekce proběhne 17. května od 18 hodin.

Iniciativa Daruju Krev spouští novou aplikaci pro dárce

5. dubna 2021 v 07:53

K příležitosti Světového dne zdraví spustí iniciativa Daruju Krev novou verzi mobilní aplikace, s jejímž vývojem začal loni student David Stančík. Nová verze má zpříjemnit proces darování krve a motivovat stávající i nové dárce. 

Letiště Praha spouští službu Fly via Prague pro přestupující cestující

30. března 2021 v 07:24

Letiště Praha od prvního dubna spustí službu pro nový segment cestujících, kteří v Praze přestupují mezi na sobě nezávislými lety různých dopravců. Projekt Fly via Prague posílí potenciál pražského letiště jako přestupního bodu a přispěje k většímu komfortu i v době postupného obnovování leteckého...

Jana Jůzlová: Toulky Pojizeřím

22. března 2021 v 15:31

Jizera je s délkou 165 km devátou nejdelší řekou v České republice. Její tok prochází rozmanitými oblastmi, z nich některé jsou turisticky dobře známé (Jizerské hory, Český ráj), jiné méně navštěvované (Boleslavsko a Dolní Pojizeří), přesto však nabízejí pozoruhodné kulturní památky a...

Další články
Nahoru