Dnes Čtvrtek - zatazeno 14°C
Zítra Pátek - oblacno 15°C
Čtvrtek 29. 9. 2022
Svátek má Michal
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Indický festival vozů zve na průvod centrem Prahy, tance i ochutnávky
5 září
Festivaly
Průvod s ozdobeným vozem bude o víkendu k vidění v centru Prahy. Foto: Archiv Rádhiky S. Mádhavy

Indický festival vozů zve na průvod centrem Prahy, tance i ochutnávky

5. 9. 2021
Festival Rathayatra se slaví po celém světě – v Londýně, New Yorku, Mnichově, Berlíně, Los Angeles i v Paříži. A ani v Praze není žádnou novinkou, letos se tu bude konat již počtrnácté. Během slavnosti projede středem města bohatě zdobený vůz v doprovodu zpívajícího a tančícího průvodu. Vyráží v neděli 5. září ve 12 hodin z náměstí Republiky

Jeden z nejstarších festivalů světa má kořeny v indickém městě Purí, kde se pravidelně koná již více než dva tisíce let. Purí je také známo jako Džagannáth Purí neboli město Pána Džagannátha, Pána Vesmíru. 

„Festival má lidem připomenout duchovní hodnoty a ukázat jim vyšší chuť života, která jim v honbě za pomíjivým konzumem možná uniká. Také pomáhá sbližovat lidi bez rozdílu věku, národnosti, rasy, vyznání nebo společenského postavení,“ říká o festivalu jeho spoluorganizátorka Rádhiká Sundarí Mádhava. 

Podle ní ho navštěvují mladí i staří, páry i jednotlivci, velké i malé rodiny, Češi i cizinci. A mnozí z nich přicházejí opakovaně. „Chceme s tímto dávným a úžasným festivalem i kulturou duše, kterou představuje, seznámit co nejvíc lidí. Festival je populární po celém světě díky tomu, že bez ohledu na jazyk či stát oslovuje každého,“ zve na festival Mádhava. 

Po průvodu květinami ozdobeného vozu ulicemi Starého Města festival pokračuje od patnácti hodin na náměstí Republiky dalším programem –  hudbou, zpěvem, divadlem nebo indickým chrámovým tancem Bharata nátjam. 

Chybět tam nebude ani stánek s indickým zbožím, výstavka o védské filozofii a jako každý rok i kreativní koutek pro děti. 

Návštěvníky festivalu čeká rovněž vegetariánský oběd zdarma. Menu se skládá z kičrí neboli rýže se zeleninou, papadámů – křupavých luštěninových placek a halvy, sladkosti z krupice pražené na másle a potom vařené v ovocné šťávě s kousky ovoce.


Autor: red

Festival delikátních chutí – podzim 2022

26. září 2022 v 10:45

V neděli 2. října zaplní pokrmy z různých koutů světa Novoměstskou radnici v Praze 2 a její přilehlé okolí.

Burčák fest na náplavce

26. září 2022 v 10:31

Burčákový pochod náplavkou se koná 30. září a 1. října od 14 do 21 hodin. Ochutnáte ta nejlahodnější vína z jižní Moravy, ale i ze zahraničí.

Asia Fest a street food na Náplavce

23. září 2022 v 11:22

V sobotu 24. září se na Smíchovské náplavce na Hořejším nábřeží v Praze 5 uskuteční přehlídka exotických chutí a vůní Asie. V nabídce budou jídla jak z kuchyně japonské, tak indonéské, indické nebo třeba thajské.

Festival Paměti národa na Strahovském stadionu

23. září 2022 v 08:47

Na Strahovském stadionu od 29. září do 1. října se koná Festival Paměti národa. Zahrají na něm Bára Poláková, Lenka Dusilová nebo Thom Artway. Kromě koncertů je připraven bohatý program pro všechny generace – debaty, komentované prohlídky, hry pro děti, slam poetry, výstavy, projekce filmů....

Festival tuzemských řemeslných destilátů Pálenka fest

21. září 2022 v 10:11

Lihovárek.cz, prodejce tuzemských řemeslných destilátů, pořádá první ročník festivalu pálenek v Česku. Pálenka fest, unikátní událost podporující české lihovarnictví, proběhne 8. října v Pražské tržnici v Holešovicích. Návštěvníci budou mít možnost na jednom místě ochutnat ty nejlepší produkty,...

Festival zážitků v parku Zahrádky

15. září 2022 v 09:18

Festival zážitků pro malé i velké v parku Zahrádky ve Vysočanech pořádá Praha 9 v sobotu 17. září. Celý odpolední program je proložený workshopy a zážitkovými vystoupeními. Těšit se můžete na chůdaře, skákací boty, exhibici BMX, živé vystoupení saxofonistky Terezy Sedlákové nebo...

Jarmark u Ludmily

14. září 2022 v 19:14

Diakonie ČCE – Středisko křesťanské pomoci v Praze pořádá tradiční Jarmark u Ludmily ve čtvrtek 15. září od 11 do 17:30 hodin na náměstí Míru v Praze.

Festival volného času Prahy 13: Pražské medobraní

8. září 2022 ve 22:31

Před budovou radnice Prahy 13 na Slunečním náměstí se koná v pátek 9. září největší jednorázový trh s medem.

Nuselské pivní slavnosti v parku Fidlovačka

8. září 2022 ve 20:33

V parku Fidlovačka se 10. září koná již 3. ročník Nuselských pivních slavností.

Fresh Senior Festival ukáže cesty k aktivnímu stáří

8. září 2022 v 07:25

Jak zůstat aktivní i v pokročilém věku, vyhnout se izolaci, nerezignovat na pozitivní přístup k životu? Odpovědi nejen na tyto otázky najdou návštěvníci jubilejního desátého ročníku Fresh Senior Festivalu, který se uskuteční 12. září od 13 hodin na prostranství před Píseckou bránou na Praze...

Praha 4: Nedvědovo náměstí ožije tradičním festivalem

6. září 2022 v 16:09

V neděli 11. září od 13 hodin začne na Nedvědově náměstí tradiční akce – Festival Podolí.

Další články
Nahoru