Dnes Pondělí - jasno 27°C
Zítra Úterý - oblacno 20°C
Pondělí 16. 5. 2022
Svátek má Přemysl
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Indický festival vozů zve na průvod centrem Prahy, tance i ochutnávky
5 září
Festivaly
Průvod s ozdobeným vozem bude o víkendu k vidění v centru Prahy. Foto: Archiv Rádhiky S. Mádhavy

Indický festival vozů zve na průvod centrem Prahy, tance i ochutnávky

5. 9. 2021
Festival Rathayatra se slaví po celém světě – v Londýně, New Yorku, Mnichově, Berlíně, Los Angeles i v Paříži. A ani v Praze není žádnou novinkou, letos se tu bude konat již počtrnácté. Během slavnosti projede středem města bohatě zdobený vůz v doprovodu zpívajícího a tančícího průvodu. Vyráží v neděli 5. září ve 12 hodin z náměstí Republiky

Jeden z nejstarších festivalů světa má kořeny v indickém městě Purí, kde se pravidelně koná již více než dva tisíce let. Purí je také známo jako Džagannáth Purí neboli město Pána Džagannátha, Pána Vesmíru. 

„Festival má lidem připomenout duchovní hodnoty a ukázat jim vyšší chuť života, která jim v honbě za pomíjivým konzumem možná uniká. Také pomáhá sbližovat lidi bez rozdílu věku, národnosti, rasy, vyznání nebo společenského postavení,“ říká o festivalu jeho spoluorganizátorka Rádhiká Sundarí Mádhava. 

Podle ní ho navštěvují mladí i staří, páry i jednotlivci, velké i malé rodiny, Češi i cizinci. A mnozí z nich přicházejí opakovaně. „Chceme s tímto dávným a úžasným festivalem i kulturou duše, kterou představuje, seznámit co nejvíc lidí. Festival je populární po celém světě díky tomu, že bez ohledu na jazyk či stát oslovuje každého,“ zve na festival Mádhava. 

Po průvodu květinami ozdobeného vozu ulicemi Starého Města festival pokračuje od patnácti hodin na náměstí Republiky dalším programem –  hudbou, zpěvem, divadlem nebo indickým chrámovým tancem Bharata nátjam. 

Chybět tam nebude ani stánek s indickým zbožím, výstavka o védské filozofii a jako každý rok i kreativní koutek pro děti. 

Návštěvníky festivalu čeká rovněž vegetariánský oběd zdarma. Menu se skládá z kičrí neboli rýže se zeleninou, papadámů – křupavých luštěninových placek a halvy, sladkosti z krupice pražené na másle a potom vařené v ovocné šťávě s kousky ovoce.


Autor: red

Vína a delikatesy v Holešovicích

13. května 2022 v 19:34

Festival vína z celého světa a delikates v sobotu 21. května v Pražské tržnici v Holešovicích. Ochutnáte vína z více jak 15 vinařství nejen z Čech a Slovenska, ale i z Rakouska, Španělska, Francie, Itálie, Portugalska a Argentiny a k tomu i speciality...

Pivní speciály přijedou do Riegrových sadů

12. května 2022 ve 12:19

Květnový festival minipivovarů v zeleném srdci Prahy 13. května ve 14 hodin až 14. května do 22 hodin.

Izrael na Vltavě 2022

12. května 2022 ve 12:10

Poznejte Izrael, jeho kulturu, jídlo a zábavu. O víkendu 14. a 15. května můžete na Střeleckém ostrově ochutnat izraelskou kuchyni nebo si půjčit deku a dát jarní piknik v trávě. Zažijete inspirativní víkend plný hudby, divadla, přednášek a workshopů.

Festival růžových vín se vrací na Rašínovo nábřeží. Představí se 30 vinařů

9. května 2022 ve 20:58

Kolem 45 stánků, z toho více než 30 vinařů především z Moravy, degustace růžových vín a klaretů, gastronomie snoubící se s růžovým vínem, bohatý doprovodný program – takový bude jedenáctý ročník festivalu Růžový máj. Ten proběhne 22. května na pravém břehu...

Festival: Sejdeme se na Desítce

9. května 2022 ve 12:06

Festival otevřených dveří kulturních a volnočasových organizací na Desítce pro velké i malé v sobotu 21. a neděli 22. května. Můžete se těšit na workshopy, divadla, koncerty, výstavy, kino, sport, zájmové aktivity, dílničky a dílny, sousedská setkávání, komentované...

Festival ukrajinské kultury a gastronomie

4. května 2022 v 08:05

V Pražské tržnici se zítra, 5. května od 16 do 21 hodin, představí ukrajinská kapela Atmasfera, jejíž členové uprchli před válkou, zpěvačky Birdsy, Anya Kovtun a další.

Víno a prosecco v parku

4. května 2022 v 07:43

Park Riegrovy sady v Praze 2 bude zalitý vínem. V pátek 6. a sobotu 7. května tady své produkty představí tuzemští vinaři i specialisti na italské prosecco.

Kocour, Trilobit Nebo MadCat. Festival zvířecích piv v zahradách Trojského zámku

3. května 2022 ve 20:37

Na první ročník Festivalu zvířecích piv srdečně zve pražská zoo. Akce se odehraje v sobotu 21. května v rozkvetlých zahradách Trojského zámku od 10 do 22 hodin. Návštěvníci ochutnají celou řadu piv se zvířecími názvy zejména od řemeslných pivovarů. 

Oslava Mezinárodního dne jazzu na Karlově náměstí

30. dubna 2022 v 07:29

Oslava Mezinárodního dne jazzu na Karlově náměstí. Pořadatelé festivalu Mladí ladí jazz připravili na sobotu 30. dubna hudební hostinu, v níž bude jazz okořeněn mnoha styly a žánry, od již stoletých elegantních salónních evergreenů po žhavou hiphopovou současnost či...

Veggie Náplavka: Fight For Animals

27. dubna 2022 ve 13:16

Celodenní ochutávky nejnovějších vegan dobrůtek na Veggie Náplavka v neděli 1. května.

EtnoFest v Pražské tržnici

19. dubna 2022 v 11:07

Exotické barvy, zvuky, chutě i vůně ovládnou Pražskou tržnici v sobotu 23. dubna od 9 do 20 hodin. Etnofest nabídne hudební a taneční vystoupení s kořeny v etnu a folklóru, na programu budou také gastronomické speciality a tradiční řemeslné výrobky z takřka...

Další články
Nahoru