Dnes Úterý - jasno 15°C
Zítra Středa - polojasno 18°C
Úterý 25. 6. 2024
Svátek má Ivan
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Indický festival vozů zve na průvod centrem Prahy, tance i ochutnávky
5 září
Festivaly
Průvod s ozdobeným vozem bude o víkendu k vidění v centru Prahy. Foto: Archiv Rádhiky S. Mádhavy

Indický festival vozů zve na průvod centrem Prahy, tance i ochutnávky

5. 9. 2021
Festival Rathayatra se slaví po celém světě – v Londýně, New Yorku, Mnichově, Berlíně, Los Angeles i v Paříži. A ani v Praze není žádnou novinkou, letos se tu bude konat již počtrnácté. Během slavnosti projede středem města bohatě zdobený vůz v doprovodu zpívajícího a tančícího průvodu. Vyráží v neděli 5. září ve 12 hodin z náměstí Republiky

Jeden z nejstarších festivalů světa má kořeny v indickém městě Purí, kde se pravidelně koná již více než dva tisíce let. Purí je také známo jako Džagannáth Purí neboli město Pána Džagannátha, Pána Vesmíru. 

„Festival má lidem připomenout duchovní hodnoty a ukázat jim vyšší chuť života, která jim v honbě za pomíjivým konzumem možná uniká. Také pomáhá sbližovat lidi bez rozdílu věku, národnosti, rasy, vyznání nebo společenského postavení,“ říká o festivalu jeho spoluorganizátorka Rádhiká Sundarí Mádhava. 

Podle ní ho navštěvují mladí i staří, páry i jednotlivci, velké i malé rodiny, Češi i cizinci. A mnozí z nich přicházejí opakovaně. „Chceme s tímto dávným a úžasným festivalem i kulturou duše, kterou představuje, seznámit co nejvíc lidí. Festival je populární po celém světě díky tomu, že bez ohledu na jazyk či stát oslovuje každého,“ zve na festival Mádhava. 

Po průvodu květinami ozdobeného vozu ulicemi Starého Města festival pokračuje od patnácti hodin na náměstí Republiky dalším programem –  hudbou, zpěvem, divadlem nebo indickým chrámovým tancem Bharata nátjam. 

Chybět tam nebude ani stánek s indickým zbožím, výstavka o védské filozofii a jako každý rok i kreativní koutek pro děti. 

Návštěvníky festivalu čeká rovněž vegetariánský oběd zdarma. Menu se skládá z kičrí neboli rýže se zeleninou, papadámů – křupavých luštěninových placek a halvy, sladkosti z krupice pražené na másle a potom vařené v ovocné šťávě s kousky ovoce.


Autor: red

Letní slavnosti staré hudby

20. června 2024 v 08:31

Festival Letní slavnosti staré hudby začne za necelý měsíc v Praze. Od 16. července do 6. srpna opět rozezní historické sály i kostely hudbou dávno minulých staletí. Nabídne poklady z hudebních archivů, netradiční hudební nástroje i strhující hudební kreativitu.

Festival současného pohybového umění KoresponDance začíná

19. června 2024 v 11:25

První dny Mezinárodního festivalu současného tance, pohybového divadla a nového cirkusu KoresponDance čekají diváky již tento týden. Ve středu 19. června poprvé probudí génia loci Horácké galerie v Novém Městě na Moravě choreografka Soňa Ferienčíková a performerka Stéphanie NDuhirahe. O den...

Praha 2: Festival sportu pro Dvojku

19. června 2024 v 07:35

Přehlídka sportovních aktivit z městské části Praha 2 a okolí pro děti i dospělé se koná v pátek 21. června od 9 do 14 hodin v Sokole Královské Vinohrady. Vstup je zdarma.

Praha 6: Hanspaulský festival

18. června 2024 v 07:15

V neděli 23. června opět pod Hanspaulským zámečkem zazní hudba.

VědaFest aneb Dejvice opět ožijí vědou

14. června 2024 v 08:21

Letošní dvanáctý ročník VědaFestu na téma Věda vzdělává zaplní už za týden, tedy ve středu 19. června, od půl deváté ráno do sedmi hodin večer Vítězné náměstí v Dejvicích. V jednodenní akci se opět spojí nejen vědecké instituce napříč republikou a stejně jako v předešlých ročnících ukážou, že...

Praha 13 zve na Den zdraví na Slunečním náměstí

14. června 2024 v 07:07

Praha 13 zve na jednodenní festival zdraví a zdravého životního stylu – Den zdraví, který nabídne bohatý program partnerů akce, informace ze světa zdraví a prevence proti nemocem. Děti si mohou zasoutěžit o zajímavé ceny.

Den otevřených dveří Prakab a festival KoresponDance

13. června 2024 v 09:21

Společnost Prakab zve na Den otevřených dveří a druhý den festivalu KoresponDance.

PesFest 2024 v parku Na Pankráci

12. června 2024 v 11:22

Jedenáctý ročník festivalu pro psa a jeho rodinu PesFest v neděli 16. června v parku Na Pankráci v Praze 4

Festival jak víno v Praze 3

12. června 2024 v 07:19

Farmářský trh na Jiřáku se v sobotu 15. června od 10 hodin podruhé promění na trh vína, pozvaní jsou vinaři z Francie, Gruzie, Portugalska, Itálie, ale i z Mělníka a stálice z jižní Moravy jako vinařství Volařík a další.

Hudební festival: Staroměstské mosty mezi městy

5. června 2024 v 08:49

Festival Staroměstské mosty mezi městy se uskuteční v pátek 7. června od 14:00 do 18:00 hodin v parku za Staroměstskou radnicí.

Hudebně-divadelní piknik v Praze 4: Festival Habrovka

3. června 2024 v 09:56

Festival bloumající veřejnosti Habrovka se bude konat 7. a 8. června v zahradě kostela sv. Františka z Assisi v Praze 4 – Krči. Dvoudenní program nabízí nejen řadu lahůdek z oblasti hudby a divadla, ale i výstavu nebo workshop pro děti.

Festival Tanec Praha představuje program

1. června 2024 v 11:49

Mezinárodní festival současného tance a pohybového divadla Tanec Praha 2024 se odehraje od 2. do 27. června na několika pražských scénách a ve více než 20 městech a obcích České republiky. 

Andělské Pivobraní

1. června 2024 v 10:35

Setkání pěti spřátelených pražských pivovarů, kde se bude slavit láska k pivu, dobrému jídlu a skvělé zábavě.

Další články
Nahoru