Dnes Čtvrtek - zatazeno -1°C
Zítra Pátek - snih -2°C
Čtvrtek 30. 11. 2023
Svátek má Ondřej
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Index se mírně zlepšil, na nový byt si v Praze lidé vydělají za 16,4 roku
Bytová výstavba v Praze. Ilustrační foto: archiv

Index se mírně zlepšil, na nový byt si v Praze lidé vydělají za 16,4 roku

Dostupnost bydlení v Praze se díky rostoucím platům mírně zlepšila. Podle CG-Indexu developerské společnosti Central Group za třetí čtvrtletí letošního roku je v metropoli na nový byt třeba 16,4 hrubých ročních mezd, zatímco v prvním čtvrtletí to bylo rekordních 17,3 roku. Zástupci developera to dnes řekli novinářům.

„Je tady určitý pozitivní trend a snad pozitivní zlom, že se dostupnost po dvou letech mírně zlepšila. Současných více než 16 let na nový byt v metropoli je ale druhý nejhorší výsledek za celou dobu indexu," řekl zakladatel a šéf Central Group Dušan Kunovský.

Změna trendu je podle Kunovského způsobena rychlejším růstem mezd. Zatímco ceny nových bytů v Praze vzrostly pololetně o 3,3 procenta, mzdy o 8,9 procenta, uvedl.

CG-Index pracuje s daty z Informačního systému o průměrném výdělku ministerstva práce a vychází z cen bytů, které vyplývají ze společné analýzy společností Central Group, Trigema a Skanska.

Počítá se s plochou 70 metrů čtverečních, s průměrnou hrubou měsíční mzdou v metropoli 54.849 korun a cenou nového bytu 10,8 milionu korun. Obyvatel hlavního města by na nový byt vydělával 16,4 roku, pokud by neměl žádné jiné výdaje.

V Praze se podle aktuální pololetní analýzy Central Group připravuje 137 000 nových bytů v hodnotě téměř 1,5 bilionu korun. Meziročně se jejich počet zvýšil o 8000. Nejvíce bytů (24 procent) se dlouhodobě chystá v Praze 9, kde se revitalizují bývalé tovární prostory.

Za první tři čtvrtletí ale získalo povolení k výstavbě podle Central Group zhruba 3300 tisíce bytů. Za celý rok by se tak letos mělo povolit kolem 4400 bytů. „Ve srovnání s okolními metropolemi je tempo povolování v českém hlavním městě nejpomalejší. Ve Varšavě nebo Vídni se v přepočtu na tisíc obyvatel povoluje až třikrát tolik bytů co v Praze," řekl Kunovský.

Kunovský opakovaně uvádí, že klíčové pro řešení krize dostupnosti bydlení je rozvojový a stabilní stavební zákon a jeho co nejrychlejší uvedení do praxe. Řešením je také rozšíření počtu veřejných nájemních bytů směnou nevyužívaných veřejných pozemků a brownfieldů za byty od soukromých developerů nebo úprava daní ve prospěch měst a obcí, dodal Kunovský.


Autor: ČTK

Plechárna na Černém Mostě chystá na příští rok novinky

Dnes ve 21:17

V areálu volnočasového centra Plechárna na Černém Mostě se chystá několik novinek. Praha 14 o nich aktuálně informovala na svém webu.

Rezidence Oliva na Brumlovce získala zvláštní cenu poroty v soutěži Stavba roku 2023

Dnes v 17:22

V rámci právě uplynulého 31. ročníku prestižní soutěže Stavba roku, kterou každoročně pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství, získala zvláštní cenu poroty společnost Passerinvest Group, a to za architektonicky a urbanisticky výjimečně pojatý bytový projekt Rezidence Oliva. Atraktivní...

Den otevřených dveří na FEL ČVUT přiblíží studium robotů, multimédií, energetiky či informatiky

Včera v 07:03

Možnostmi studia nejmodernějších technologií v energetice, elektrotechnice, elektronice, ale i informatice, kybernetice a multimédiích provede středoškoláky a středoškolačky čtveřice tras během Dne otevřených dveří Fakulty elektrotechnické ČVUT. Akce se uskuteční v pátek 1. prosince 2023. Program...

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 49. týden

27. listopadu 2023 ve 12:20

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Na projekty vzdělávání učitelů a dětí dá Praha 6 v následujících dvou letech 9,5 milionu korun

26. listopadu 2023 ve 22:16

Radnice Prahy 6 vloží v letech 2024 a 2025 do školství na projekty vzdělávání pedagogů a dětí 9,46 milionu korun. Peníze vydá prostřednictvím svého místního akčního plánu (MAP). Projekty se budou týkat mimo jiné médií, umělé inteligence, práva či finanční gramotnosti. Zaměřit se radnice chce také...

Praha 4 pokračuje v přípravě revitalizace pěší zóny na Pujmanové

26. listopadu 2023 ve 20:23

Podklady pro zpracování projektové dokumentace na revitalizaci pěší zóny Pujmanové jsou hotové. Praha 4 již dokument předala ke schválení Odboru investic hlavního města Prahy a nyní se čeká na schválení zastupitelstvem. Městská část o tom informovala na svém webu.

Úspěšná Mikulášská sbírka v Praze 9

26. listopadu 2023 ve 12:24

Minulý týden se otevřely brány radnice Prahy 9 všem, kteří rádi pomáhají. Konala se charitativní sbírka pro potřebné.

Další články
Nahoru