Dnes Neděle - jasno 0°C
Zítra Pondělí - polojasno 0°C
Neděle 5. 2. 2023
Svátek má Dobromila
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Index se mírně zlepšil, na nový byt si v Praze lidé vydělají za 16,4 roku
Bytová výstavba v Praze. Ilustrační foto: archiv

Index se mírně zlepšil, na nový byt si v Praze lidé vydělají za 16,4 roku

Dostupnost bydlení v Praze se díky rostoucím platům mírně zlepšila. Podle CG-Indexu developerské společnosti Central Group za třetí čtvrtletí letošního roku je v metropoli na nový byt třeba 16,4 hrubých ročních mezd, zatímco v prvním čtvrtletí to bylo rekordních 17,3 roku. Zástupci developera to dnes řekli novinářům.

„Je tady určitý pozitivní trend a snad pozitivní zlom, že se dostupnost po dvou letech mírně zlepšila. Současných více než 16 let na nový byt v metropoli je ale druhý nejhorší výsledek za celou dobu indexu," řekl zakladatel a šéf Central Group Dušan Kunovský.

Změna trendu je podle Kunovského způsobena rychlejším růstem mezd. Zatímco ceny nových bytů v Praze vzrostly pololetně o 3,3 procenta, mzdy o 8,9 procenta, uvedl.

CG-Index pracuje s daty z Informačního systému o průměrném výdělku ministerstva práce a vychází z cen bytů, které vyplývají ze společné analýzy společností Central Group, Trigema a Skanska.

Počítá se s plochou 70 metrů čtverečních, s průměrnou hrubou měsíční mzdou v metropoli 54.849 korun a cenou nového bytu 10,8 milionu korun. Obyvatel hlavního města by na nový byt vydělával 16,4 roku, pokud by neměl žádné jiné výdaje.

V Praze se podle aktuální pololetní analýzy Central Group připravuje 137 000 nových bytů v hodnotě téměř 1,5 bilionu korun. Meziročně se jejich počet zvýšil o 8000. Nejvíce bytů (24 procent) se dlouhodobě chystá v Praze 9, kde se revitalizují bývalé tovární prostory.

Za první tři čtvrtletí ale získalo povolení k výstavbě podle Central Group zhruba 3300 tisíce bytů. Za celý rok by se tak letos mělo povolit kolem 4400 bytů. „Ve srovnání s okolními metropolemi je tempo povolování v českém hlavním městě nejpomalejší. Ve Varšavě nebo Vídni se v přepočtu na tisíc obyvatel povoluje až třikrát tolik bytů co v Praze," řekl Kunovský.

Kunovský opakovaně uvádí, že klíčové pro řešení krize dostupnosti bydlení je rozvojový a stabilní stavební zákon a jeho co nejrychlejší uvedení do praxe. Řešením je také rozšíření počtu veřejných nájemních bytů směnou nevyužívaných veřejných pozemků a brownfieldů za byty od soukromých developerů nebo úprava daní ve prospěch měst a obcí, dodal Kunovský.


Autor: ČTK

Pro kočičku do knihovny, koná se umísťovací výstava

Včera v 07:19

Umísťovací výstava koček se koná v sobotu 4. února od 11 do 17 hodin v prostorách Městské knihovny v Praze 2.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 6 týden

3. února 2023 v 16:46

Pražské vodovody a kanalizace obnovily po novém roce plánované výluky v dodávkách pitné vody. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 11: V Brandlově ulici se můžete nadále testovat na přítomnost koronaviru

3. února 2023 v 16:14

Praha 11 prodloužila nájem pozemku na rohu ulic Machkova a Brandlova, kde funguje testovací místo. Situace s šířením onemocnění covid-19 se sice po náročném období uklidnila, ale i v současné době přetrvává zájem o testování a očkování.

Kurzy oprav drobného nábytku pro veřejnost

3. února 2023 v 15:16

Hlavní město ve spolupráci se Střední odbornou školou Jarov na letošní rok přichystalo pro veřejnost sérii kurzů oprav drobného nábytku. V zázemí odborné školy bude k dispozici plně vybavená dílna, kde se budou kurzy jednou měsíčně konat. Odborný dohled zajistí truhlář z řad učitelů střední školy....

Benefiční koncert vynesl více než osmdesát tisíc korun

3. února 2023 v 11:27

Benefičním koncertem na Novoměstské radnice Praha oslavil Nadační fond Dvojka srdcem 5 let od založení. Během večera vystoupili bez nároku na honorář Ondřej G. Brzobohatý, sbor Vratislavka pod vedením Evy Kleinové, stejně jako moderátor večera Josef Mádle.

Saudská Arábie. Tematická snídaně na Plechárně

2. února 2023 v 19:30

Na Plechárně v Praze 14 se celý únor konají tematické snídaně. Během nich se dozvíte zajímavosti z různých koutů světa. Ve středu 8. února se s Petrem Mikolandou podíváte na místa a uslyšíte o životě v Saudské Arábii.

Výstava: Nuselský most - 50 let

2. února 2023 v 19:12

Praha 2 ve spolupráci s Národním technickým muzeem zve na výstavu Nuselský most – 50 let, která se koná v 1. patře radnice Prahy 2 na náměstí Míru 20.

Dětské skupiny v Praze 4 otevřou dveře veřejnosti

1. února 2023 ve 21:57

Informace o provozu dětských skupin Kotorská a Rabasova v Praze 4 mohou rodiče získat 8. a 9. března.

Praha 6: Využijte služeb poradenského místa ve Skleňáku zdarma

1. února 2023 v 17:21

Poradit nebo pomoci s tím, jak se vyrovnat s rostoucími životními náklady, potřebují v současné době i lidé, kteří to nikdy před tím nepotřebovali. Praha 6 pro ně připravila poradnu zdarma.

Zažijte Fakultu dopravní ČVUT v Praze na vlastní kůži

1. února 2023 v 16:43

Zažijte Fakultu dopravní (FD) ČVUT v Praze na vlastní kůži, to je vzkaz současných studentů fakulty směrem ke středoškolákům. Studenti pražské Dopravky hrají hlavní roli na připravovaném Dnu otevřených dveří, který se koná 3. února v budově Horská v Praze 2, od...

innogy narostl v energetické krizi počet zákazníků

1. února 2023 v 16:22

Výrazně vyšší zájem odběratelů energií o dodávky energií od innogy registruje tento dodavatel v průběhu energetické krize. České domácnosti považují v posledních dvou letech dodavatele energií innogy za bezpečnou volbu při rozhodování o novém dodavateli elektřiny a plynu. Od startu dramatického...

Dezinformační sondy Marie Koldinské: Veřejné debaty v Kampusu Hybernská

31. ledna 2023 v 07:46

Univerzita Karlova v Kampusu Hybernská organizuje cyklus veřejných debat nad problematikou dezinformací. Cílem této řady je umožnit komunikaci mezi aktéry akademické i mimoakademické sféry a vytvořit prostor pro objevování společných možností obrany před rozšiřováním dezinformačních...

Hotel Marriott Prague jmenoval nového generálního ředitele. Stal se jím Robert Grader

31. ledna 2023 v 07:12

Robert Grader na post generálního ředitele pražského hotelu Marriott nastupuje s bohatými zkušenostmi z oblasti pohostinství a hotelnictví, které získával v tomto odvětví více než tři desetiletí po celé Evropě. V hotelovém řetězci Marriott začal pracovat v roce 1985, kdy se stal součástí týmu ve...

Farmářské tržiště se vrací na Rašínovo nábřeží

30. ledna 2023 ve 14:55

V sobotu 4. února zde najdete malé výrobce, farmy a biofarmy, lokální a sezonní zeleninu, s ovoce, byliny, pečivo, maso, uzeniny, mléčné výrobky a domácí vajíčka.

Další články
Nahoru