Dnes Neděle - oblacno 24°C
Zítra Pondělí - zatazeno 25°C
Neděle 16. 6. 2024
Svátek má Zbyněk
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Index se mírně zlepšil, na nový byt si v Praze lidé vydělají za 16,4 roku
Bytová výstavba v Praze. Ilustrační foto: archiv

Index se mírně zlepšil, na nový byt si v Praze lidé vydělají za 16,4 roku

Dostupnost bydlení v Praze se díky rostoucím platům mírně zlepšila. Podle CG-Indexu developerské společnosti Central Group za třetí čtvrtletí letošního roku je v metropoli na nový byt třeba 16,4 hrubých ročních mezd, zatímco v prvním čtvrtletí to bylo rekordních 17,3 roku. Zástupci developera to dnes řekli novinářům.

„Je tady určitý pozitivní trend a snad pozitivní zlom, že se dostupnost po dvou letech mírně zlepšila. Současných více než 16 let na nový byt v metropoli je ale druhý nejhorší výsledek za celou dobu indexu," řekl zakladatel a šéf Central Group Dušan Kunovský.

Změna trendu je podle Kunovského způsobena rychlejším růstem mezd. Zatímco ceny nových bytů v Praze vzrostly pololetně o 3,3 procenta, mzdy o 8,9 procenta, uvedl.

CG-Index pracuje s daty z Informačního systému o průměrném výdělku ministerstva práce a vychází z cen bytů, které vyplývají ze společné analýzy společností Central Group, Trigema a Skanska.

Počítá se s plochou 70 metrů čtverečních, s průměrnou hrubou měsíční mzdou v metropoli 54.849 korun a cenou nového bytu 10,8 milionu korun. Obyvatel hlavního města by na nový byt vydělával 16,4 roku, pokud by neměl žádné jiné výdaje.

V Praze se podle aktuální pololetní analýzy Central Group připravuje 137 000 nových bytů v hodnotě téměř 1,5 bilionu korun. Meziročně se jejich počet zvýšil o 8000. Nejvíce bytů (24 procent) se dlouhodobě chystá v Praze 9, kde se revitalizují bývalé tovární prostory.

Za první tři čtvrtletí ale získalo povolení k výstavbě podle Central Group zhruba 3300 tisíce bytů. Za celý rok by se tak letos mělo povolit kolem 4400 bytů. „Ve srovnání s okolními metropolemi je tempo povolování v českém hlavním městě nejpomalejší. Ve Varšavě nebo Vídni se v přepočtu na tisíc obyvatel povoluje až třikrát tolik bytů co v Praze," řekl Kunovský.

Kunovský opakovaně uvádí, že klíčové pro řešení krize dostupnosti bydlení je rozvojový a stabilní stavební zákon a jeho co nejrychlejší uvedení do praxe. Řešením je také rozšíření počtu veřejných nájemních bytů směnou nevyužívaných veřejných pozemků a brownfieldů za byty od soukromých developerů nebo úprava daní ve prospěch měst a obcí, dodal Kunovský.


Autor: ČTK

Pietní akt připomene Josefa Fantu

Dnes v 07:00

Spolek Malostranský hřbitov ve spolupráci se Spolkem Svatobor pořádají ve čtvrtek 20. června od 17 hodin pietní akt u příležitosti 70 let od úmrtí významného českého architekta Josefa Fanty (1856–1954).

Opera lidem na Vyšehradě

Dnes v 06:36

Ve středu 19. června se na Letní scéně Vyšehradu od 14 hodin zdarma odehraje To nejlepší z Prodané nevěsty. Divákům se tím skýtá neobvyklá možnost prožít kouzlo jedné z nejvýznamnějších českých oper v unikátním prostředí.

Bublinky na náplavce v Praze 2

Dnes v 05:14

Frizzante, prosecca a sekty od vinařů na náplavce Rašínova nábřeží v sobotu 22. června. Degustace je doplněna gastronomií a živou hudbou. K tomu všemu taneční show.

Praha 6: Červnová vycházka

Včera v 17:09

Do zahrady Černínského paláce se můžete vydat 17. června s průvodkyní Hedvikou Čenkovou. Sraz je v 18 hodin na tramvajové zastávce Sibeliova.

Praha 13: Veletrh sociálních služeb

Včera v 07:19

Devátý ročník Veletrhu sociálních služeb v Praze 13 vás seznámí s poskytovateli sociálních a návazných služeb. Chybět nebudou ani organizace, které se specializují na služby pro migranty, včetně nově příchozích uprchlíků z Ukrajiny.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 25. týden

14. června 2024 v 18:40

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 6: Bavíme se o Sedlci

14. června 2024 v 17:06

Poslední předprázdninové setkání zástupců radnice Prahy 6 s občany se koná 19. června od 17 hodin na dětském hřišti Sedlec.

Na první film v letním kině DOXu lze vyrazit už v červnu

14. června 2024 v 10:41

Letní kino na střeše sálu DOX+ opět přivítá náročnější diváky, tentokrát ještě před začátkem prázdnin. První projekce se odehraje už 19. června. Letos nabídne letní kino hned 11 filmových lahůdek. Krom velkoplošného venkovního plátna a skvělého zvuku ve sluchátkách nebude chybět ojedinělý výhled...

VědaFest aneb Dejvice opět ožijí vědou

14. června 2024 v 08:21

Letošní dvanáctý ročník VědaFestu na téma Věda vzdělává zaplní už za týden, tedy ve středu 19. června, od půl deváté ráno do sedmi hodin večer Vítězné náměstí v Dejvicích. V jednodenní akci se opět spojí nejen vědecké instituce napříč republikou a stejně jako v předešlých ročnících ukážou, že...

Sobota u řeky: Život na Vltavě a rybářské řemeslo

13. června 2024 ve 14:58

Rodinný den plný tradičních řemesel v malebném prostředí Podskalské celnice na Výtoni v Praze 2 v sobotu 15. června.

Vienna Insurance Group zpřísňuje pravidla udržitelnosti v oblasti investic a underwritingu

13. června 2024 v 11:43

Vienna Insurance Group (VIG) rozšiřuje Strategii udržitelnosti v oblasti investic a underwritingu, závaznou pro všechny společnosti VIG. Kromě toho zakládá v rámci aktuálního programu udržitelnosti „VIG 25“ vlastní Group Sustainability Office.

Den otevřených dveří Prakab a festival KoresponDance

13. června 2024 v 09:21

Společnost Prakab zve na Den otevřených dveří a druhý den festivalu KoresponDance.

Další články
Nahoru