
Index se mírně zlepšil, na nový byt si v Praze lidé vydělají za 16,4 roku
7. prosince 2022 15:28
„Je tady určitý pozitivní trend a snad pozitivní zlom, že se dostupnost po dvou letech mírně zlepšila. Současných více než 16 let na nový byt v metropoli je ale druhý nejhorší výsledek za celou dobu indexu," řekl zakladatel a šéf Central Group Dušan Kunovský.
Změna trendu je podle Kunovského způsobena rychlejším růstem mezd. Zatímco ceny nových bytů v Praze vzrostly pololetně o 3,3 procenta, mzdy o 8,9 procenta, uvedl.
CG-Index pracuje s daty z Informačního systému o průměrném výdělku ministerstva práce a vychází z cen bytů, které vyplývají ze společné analýzy společností Central Group, Trigema a Skanska.
Počítá se s plochou 70 metrů čtverečních, s průměrnou hrubou měsíční mzdou v metropoli 54.849 korun a cenou nového bytu 10,8 milionu korun. Obyvatel hlavního města by na nový byt vydělával 16,4 roku, pokud by neměl žádné jiné výdaje.
V Praze se podle aktuální pololetní analýzy Central Group připravuje 137 000 nových bytů v hodnotě téměř 1,5 bilionu korun. Meziročně se jejich počet zvýšil o 8000. Nejvíce bytů (24 procent) se dlouhodobě chystá v Praze 9, kde se revitalizují bývalé tovární prostory.
Za první tři čtvrtletí ale získalo povolení k výstavbě podle Central Group zhruba 3300 tisíce bytů. Za celý rok by se tak letos mělo povolit kolem 4400 bytů. „Ve srovnání s okolními metropolemi je tempo povolování v českém hlavním městě nejpomalejší. Ve Varšavě nebo Vídni se v přepočtu na tisíc obyvatel povoluje až třikrát tolik bytů co v Praze," řekl Kunovský.
Kunovský opakovaně uvádí, že klíčové pro řešení krize dostupnosti bydlení je rozvojový a stabilní stavební zákon a jeho co nejrychlejší uvedení do praxe. Řešením je také rozšíření počtu veřejných nájemních bytů směnou nevyužívaných veřejných pozemků a brownfieldů za byty od soukromých developerů nebo úprava daní ve prospěch měst a obcí, dodal Kunovský.