Dnes Středa - jasno 10°C
Zítra Čtvrtek - skorojasno 10°C
Středa 18. 5. 2022
Svátek má Nataša
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Index PES v Praze klesl o pět bodů
Odběrové místo vzorků na vyšetření na covid-19. Foto: VFN

Index PES v Praze klesl o pět bodů

Epidemické skóre PES v Praze dnes kleslo po třech dnech z 90 na 85 bodů. Hlavní město ale nadále zůstává v pátém, tedy nejvyšším stupni rizika. V neděli přibylo v metropoli 841 potvrzených případů nemoci covid-19.

Bylo to o 250 víc než před týdnem, kdy ale mohly statistiku ovlivnit nižší počty testů na nový typ koronaviru v období vánočních svátků. Vyplývá to z aktualizovaných údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Minulé pondělí měl index PEX v Praze hodnotu 61 bodů. Ve středu stoupl na 76 bodů a v posledním dni loňského roku si připsal dalších devět bodů. Od začátku roku byl epidemický index v metropoli na 90 bodech.

Důvodem dnešního poklesu indexu o pět bodů je snížení reprodukčního čísla ze sobotních 1,42 na nedělních 1,29. Ostatní tři hodnocené parametry se v mezidenním srovnání naopak zhoršily, jejich bodové ohodnocení přesto zůstalo beze změny.

Od začátku epidemie se novým typem koronaviru v Praze prokazatelně nakazilo přes 85 000 lidí. Téměř 70 000 z nich už se uzdravilo a 1120 zemřelo. Aktuálně je tak v Praze 14 330 nemocných s prokázaným covidem.

Denní nárůsty počtu infikovaných v hlavním městě kulminovaly na konci loňského roku, kdy po tři dny v řadě neklesl jejich počet pod 1700. Maximem bylo 2009 nově prokázaných případů v úterý 29. prosince.

Celostátní rizikový index protiepidemického systému PES klesl na 85 bodů. Předchozí tři dny byl na dosud nejvyšší hodnotě 90 bodů ze sta.

Kromě Prahy jsou v nejvyšším stupni epidemického rizika i všechny kraje. Nejhorší situace je nyní v Karlovarském kraji, kde je skóre PES na 96 bodech. Naopak nejnižší skóre vykazují se 76 body kraje Jihočeský a Plzeňský.

Méně bodů než Praha mají také kraje Olomoucký, Jihomoravský a Ústecký. Shodné bodové skóre jako hlavní město mají střední Čechy a Vysočina.


Autor: ČTK

Letošním tématem zdravotnického kongresu je paliativní péče

Dnes ve 12:41

Magistrát Prahy organizuje 2. ročník zdravotnického kongresu, tentokrát s názvem Metropolitní zdravotnický kongres paliativní péče 2022. Akce se uskuteční 2. června na Nové radnici na Mariánském náměstí, účastníci se však budou moci připojit i online.

Praha 4 opraví sportoviště u sokolovny v Podolí

Dnes v 07:59

Praha 4 rozhodla o rekonstrukci povrchů sportoviště u sokolovny v Podolí. Součástí rekonstrukce je kompletní výměna umělého povrchu fotbalového hřiště o celkové rozloze 1 240 m2 za povrch nový.

Střechy základních škol chce Praha 5 využít pro solární energii

14. května 2022 ve 12:25

Fotovoltaickou elektrárnu jako alternativní zdroj energie se pokusí využít městská část Praha 5. 

Další články
Nahoru