Dnes Pátek - jasno 11°C
Zítra Sobota - oblacno 11°C
Pátek 22. 10. 2021
Svátek má Sabina
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Index PES v Praze klesl o pět bodů
Odběrové místo vzorků na vyšetření na covid-19. Foto: VFN

Index PES v Praze klesl o pět bodů

Epidemické skóre PES v Praze dnes kleslo po třech dnech z 90 na 85 bodů. Hlavní město ale nadále zůstává v pátém, tedy nejvyšším stupni rizika. V neděli přibylo v metropoli 841 potvrzených případů nemoci covid-19.

Bylo to o 250 víc než před týdnem, kdy ale mohly statistiku ovlivnit nižší počty testů na nový typ koronaviru v období vánočních svátků. Vyplývá to z aktualizovaných údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Minulé pondělí měl index PEX v Praze hodnotu 61 bodů. Ve středu stoupl na 76 bodů a v posledním dni loňského roku si připsal dalších devět bodů. Od začátku roku byl epidemický index v metropoli na 90 bodech.

Důvodem dnešního poklesu indexu o pět bodů je snížení reprodukčního čísla ze sobotních 1,42 na nedělních 1,29. Ostatní tři hodnocené parametry se v mezidenním srovnání naopak zhoršily, jejich bodové ohodnocení přesto zůstalo beze změny.

Od začátku epidemie se novým typem koronaviru v Praze prokazatelně nakazilo přes 85 000 lidí. Téměř 70 000 z nich už se uzdravilo a 1120 zemřelo. Aktuálně je tak v Praze 14 330 nemocných s prokázaným covidem.

Denní nárůsty počtu infikovaných v hlavním městě kulminovaly na konci loňského roku, kdy po tři dny v řadě neklesl jejich počet pod 1700. Maximem bylo 2009 nově prokázaných případů v úterý 29. prosince.

Celostátní rizikový index protiepidemického systému PES klesl na 85 bodů. Předchozí tři dny byl na dosud nejvyšší hodnotě 90 bodů ze sta.

Kromě Prahy jsou v nejvyšším stupni epidemického rizika i všechny kraje. Nejhorší situace je nyní v Karlovarském kraji, kde je skóre PES na 96 bodech. Naopak nejnižší skóre vykazují se 76 body kraje Jihočeský a Plzeňský.

Méně bodů než Praha mají také kraje Olomoucký, Jihomoravský a Ústecký. Shodné bodové skóre jako hlavní město mají střední Čechy a Vysočina.


Autor: ČTK
Další články
Nahoru