dnes
Čtvrtek - zatazeno
6°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
3°C
Pražský život

Inaugurace omezuje dopravu v okolí Hradu

Kvůli slavnostní inauguraci prezidenta republiky Miloše Zemana už platí některá dopravní i jiná omezení, zítra přibudou další. Týkají se Pražského hradu i jeho blízkého okolí.

Již od pondělí je uzavřeno horní podlaží Starého královského paláce. Zítra se návštěvníci Pražského hradu dostanou do běžně otevřených objektů až po 12:30 hodin.

Očekává se, že kvůli slavnostnímu aktu se budou v pátek ráno a dopoledne v okolí Pražského hradu tvořit kolony aut, proto je lepší využít MHD.

Řidiči by se především měli vyhnout Pohořelci, Keplerově a Jelení ulici. Kdo plánuje jet touto oblastí, může využít objížďku ulicí Milady Horákové nebo jet Strahovským tunelem.

Parkovat se nesmí v ulici Ke Hradu a v Loretánské ulici. Od dnešní osmé hodiny večer začne platit zákaz vjezdu v Loretánské ulici od Loretánského náměstí a v ulici Ke Hradu v úrovni ulici Úvoz a Nerudova.

Bezletová zóna

Dopravní podnik neplánuje v pátek speciální opatření. Tramvajová výluka v úseku mezi Újezdem a stanicí metra Malostranská začne zítra až v 18 hodin, kdy už bude dávno po inauguraci.

Během slavnosti bude nad Pražským hradem bezletová zóna. Její průměr i výška bude dva kilometry.

V areálu Hradu bude při inauguraci uzavřeno první nádvoří. Při vojenské přehlídce v 11 hodin nebude pro veřejnost otevřeno ani třetí nádvoří. Tomu se ale půjde vyhnout uličkou vedoucí podél Chrámu svatého Víta.

Lidé, kteří přijdou na Hrad s objemnějšími zavazadly, musí počítat s tím, že je policisté podrobí prohlídce. Látkové transparenty jsou sice dovoleny, ale kdo si přinese tyče a velké předměty, do areálu se nedostane.

Slavnostní ceremoniál složení slibu ve Vladislavském sále bude přenášen na velkoplošné obrazovky na III. nádvoří a Hradčanské náměstí.

Inaugurace prezidenta republiky Miloše Zemana

Zvolený prezident Miloš Zeman složí v pátek dne 8. března 2013 v 10.00 hodin na společné schůzi obou komor Parlamentu ČR ve Vladislavském sále Pražského hradu slib prezidenta republiky.

Výběr z programu prezidenta republiky v den inaugurace:
9.00 hodin – příjezd zvoleného prezidenta Miloše Zemana na Pražský hrad
10.00 hodin – slavnostní akt složení slibu prezidenta republiky ve Vladislavském sále
11.00 hodin – vojenská přehlídka na III. nádvoří Pražského hradu
11.15 hodin – položení květin k ostatkům sv. Václava v Katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha
11.45 hodin – uctění památky prezidenta T. G. Masaryka na Hradčanském náměstí a setkání s občany


Autor: Dalibor Kracík
Další články
Nahoru