Dnes Sobota - skorojasno 28°C
Zítra Neděle - skorojasno 31°C
Sobota 20. 7. 2024
Svátek má Ilja
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Ikonické hodiny ukazující světové časy se ke stanici metra vrátí za pár měsíců
Sloup krátce před odstraněním. Nahoře jsou hodiny se středoevropským časem, dole je tabule ukazující aktuální čas v různých místech světa. Foto(2x): se souhlasem Technologie hl. m. Prahy

Ikonické hodiny ukazující světové časy se ke stanici metra vrátí za pár měsíců

Na kulaté prostranství u stanice metra Florenc při výstupu v ulici Sokolovská by se koncem letošního léta měla vrátit ocelová plastika s hodinami a tabulí se světovými časy. Sloup byl kvůli poškození korozí demontován předloni v létě, nyní městská firma Technologie hlavního města Prahy (THMP) chystá veřejnou zakázku na výrobu a montáž repliky. Informoval o tom mluvčí společnosti Martin Drozd.

Původní dvanáct metrů vysoká a pět tun těžká plastika s hodinami se světovými časy byla u stanice metra instalována v 80. letech minulého století. Postupně byla postižena těžkou korozí, tabule ukazující časy ve světových metropolích zase dlouhodobě nefungovala.

„Po provedení sondy jsme zjistili, že je plastika v nevyhovujícím až havarijním stavu. V létě 2020 ji tak THMP jakožto správce pražských veřejných a věžních hodin sejmula a začala se zabývat otázkou, zda ji nechá opravit, nebo vyrobí novou. Jako nejefektivnější řešení se ukázalo vyhotovení repliky s tím, že u kulových pozlacených hodin a tabule se světovými časy bude provedena obnova,“ uvedl pražský radní pro správu městského majetku Jan Chabr (TOP 09).

hodiny-na-florenci-pred-demontazi-clanek

Původní hodiny u stanice metra. Foto: THMP

Na obnově podle něj participují lidé, kteří stáli už u vzniku původních hodin. Zapojuje se i s Galerie hlavního města Prahy, pod jejíž ochranu dílo patří. Hodiny se světovými časy zůstanou vzhledově stejné, uvnitř budou moderní systémy. Díky nim bude možné hodiny seřizovat a kontrolovat na dálku.

„Replika bude mít uvnitř nové elektro zapojení a rozvaděč. To nám umožní vzdálený dohled nad oběma hodinami. Přímo z našeho dispečinku v holešovické centrále tak uvidíme, jestli se nevyskytla nějaká porucha, což nám umožní její pohotovější opravu. Zároveň budeme schopni na dálku pružně reagovat na změnu času a hodiny seřizovat,“ upřesnil Tomáš Jílek, předseda představenstva THMP.

Plastiku poškodila dlouhodobě zatékající dešťová voda. Aby se degradace neopakovala, dohodla se THMP s Technickou správou komunikací (TSK) o novém vyspádování prostranství kolem plastiky.

„Při deinstalaci plastiky v létě 2020 jsme současně demontovali dlažbu na náměstíčku. S TSK jsme se dohodli, že až ji budeme pokládat zpět, změníme její spád, aby se případná voda u plastiky už dále neshromažďovala,“ doplnil Jílek. K prodloužení životnosti díla by podle něj měl přispět také takzvaný antigraffiti nátěr a bezpečnostní sklo na tabuli ukazující světové časy.

V současné době připravuje THMP podle mluvčího Drozda vypsání veřejné zakázky na dodávku a montáž nové ocelové konstrukce. K té dojde zhruba za čtyři měsíce.

Projekt si vyžádal úpravu a změnu časového harmonogramu s ohledem na výsledek vyhodnocení sond do základových konstrukcí sloupových hodin. 

Metropole má podle dřívějších informací na svém území v majetku zhruba 500 veřejných hodin. Na starosti je mají THMP, které se jinak starají především o veřejné osvětlení, ale také například o kamerový systém nebo semafory na křižovatkách.


Autor: Jan Puci

Pilotní projekt prázdninové školky Prahy 6 se osvědčil

Včera v 15:56

O pobyt dětí v mateřských školách je v Praze 6 v průběhu léta je stabilně velký zájem. Proto se letos roce radnice rozhodla vyzkoušet pilotní projekt – běžný provoz v mateřské škole Antonína Čermáka. Cílem je pomoci rodičům vyřešit složitou situaci, kterou každoročně v průběhu letních měsíců se...

PVK: Přehled plánovaných výluk na 30. týden

Včera v 09:23

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Trhy na Kulaťáku spolu s ČZU

Včera v 08:33

Organizátoři navázali spolupráci s výukovými skleníky České zemědělské university ve kterých je realizována praktická výuka především pro studenty oborů, které se zabývají rostlinami.

Červencová procházka Ďáblickým hřbitovem

18. července 2024 v 08:40

Komentované procházky hřbitovy přinášejí fascinující historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu i umělecká díla, která hřbitovům dodávají jedinečný charakter. Každá procházka je pečlivě připravena tak, aby přinesla nové poznatky i pohodový čas. V úterý 23. července se...

EPU pomůže na dovolené. Najde výlety, informuje o akcích

18. července 2024 v 07:51

Aplikace EPU nabídne na jednom místě aktuální informace národních parků a chráněných krajinných oblastí. Díky ní budete informováni o aktualitách, pořádaných akcích, uzavírkách či dočasných omezeních. Vybrat si můžete z nabídky více než 170 výletů po celé České republice. U každé trasy je uvedena...

PVK: Kontrolujte si vodu v bazénech

17. července 2024 v 08:14

Koupání nejen v soukromých bazénech je při současných teplotách na svém vrcholu. To však sebou může přinášet zdravotní rizika. Proto Pražské vodovody a kanalizace doporučují majitelům soukromých bazénů pravidelnou kontrolu vody.

Vycházka: Zahradní čtvrť Ořechovka

16. července 2024 v 07:29

Komentovaná vycházka vilovou čtvrtí na Ořechovce, která vznikla ve dvacátých letech 20.století a byla inspirována anglickými zahradními městy se koná pátek 2. srpna v 18 hodin. Najdeme zde jednak řadové domky postavené pro úředníky státní správa ale také zajímavé...

Výstava srovnává současný a budoucí most na Výtoni

15. července 2024 v 10:09

Správa železnic zahájila venkovní panelovou výstavu, která nabízí srovnání stávající a plánované podoby železničního mostu na Výtoni. 

Další články
Nahoru