Dnes Sobota - zatazeno 2°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 5°C
Sobota 9. 12. 2023
Svátek má Vratislav
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Ikonické hodiny ukazující světové časy se ke stanici metra vrátí za pár měsíců
Sloup krátce před odstraněním. Nahoře jsou hodiny se středoevropským časem, dole je tabule ukazující aktuální čas v různých místech světa. Foto(2x): se souhlasem Technologie hl. m. Prahy

Ikonické hodiny ukazující světové časy se ke stanici metra vrátí za pár měsíců

Na kulaté prostranství u stanice metra Florenc při výstupu v ulici Sokolovská by se koncem letošního léta měla vrátit ocelová plastika s hodinami a tabulí se světovými časy. Sloup byl kvůli poškození korozí demontován předloni v létě, nyní městská firma Technologie hlavního města Prahy (THMP) chystá veřejnou zakázku na výrobu a montáž repliky. Informoval o tom mluvčí společnosti Martin Drozd.

Původní dvanáct metrů vysoká a pět tun těžká plastika s hodinami se světovými časy byla u stanice metra instalována v 80. letech minulého století. Postupně byla postižena těžkou korozí, tabule ukazující časy ve světových metropolích zase dlouhodobě nefungovala.

„Po provedení sondy jsme zjistili, že je plastika v nevyhovujícím až havarijním stavu. V létě 2020 ji tak THMP jakožto správce pražských veřejných a věžních hodin sejmula a začala se zabývat otázkou, zda ji nechá opravit, nebo vyrobí novou. Jako nejefektivnější řešení se ukázalo vyhotovení repliky s tím, že u kulových pozlacených hodin a tabule se světovými časy bude provedena obnova,“ uvedl pražský radní pro správu městského majetku Jan Chabr (TOP 09).

hodiny-na-florenci-pred-demontazi-clanek

Původní hodiny u stanice metra. Foto: THMP

Na obnově podle něj participují lidé, kteří stáli už u vzniku původních hodin. Zapojuje se i s Galerie hlavního města Prahy, pod jejíž ochranu dílo patří. Hodiny se světovými časy zůstanou vzhledově stejné, uvnitř budou moderní systémy. Díky nim bude možné hodiny seřizovat a kontrolovat na dálku.

„Replika bude mít uvnitř nové elektro zapojení a rozvaděč. To nám umožní vzdálený dohled nad oběma hodinami. Přímo z našeho dispečinku v holešovické centrále tak uvidíme, jestli se nevyskytla nějaká porucha, což nám umožní její pohotovější opravu. Zároveň budeme schopni na dálku pružně reagovat na změnu času a hodiny seřizovat,“ upřesnil Tomáš Jílek, předseda představenstva THMP.

Plastiku poškodila dlouhodobě zatékající dešťová voda. Aby se degradace neopakovala, dohodla se THMP s Technickou správou komunikací (TSK) o novém vyspádování prostranství kolem plastiky.

„Při deinstalaci plastiky v létě 2020 jsme současně demontovali dlažbu na náměstíčku. S TSK jsme se dohodli, že až ji budeme pokládat zpět, změníme její spád, aby se případná voda u plastiky už dále neshromažďovala,“ doplnil Jílek. K prodloužení životnosti díla by podle něj měl přispět také takzvaný antigraffiti nátěr a bezpečnostní sklo na tabuli ukazující světové časy.

V současné době připravuje THMP podle mluvčího Drozda vypsání veřejné zakázky na dodávku a montáž nové ocelové konstrukce. K té dojde zhruba za čtyři měsíce.

Projekt si vyžádal úpravu a změnu časového harmonogramu s ohledem na výsledek vyhodnocení sond do základových konstrukcí sloupových hodin. 

Metropole má podle dřívějších informací na svém území v majetku zhruba 500 veřejných hodin. Na starosti je mají THMP, které se jinak starají především o veřejné osvětlení, ale také například o kamerový systém nebo semafory na křižovatkách.


Autor: Jan Puci

Praha 14 zve na Lokální fórum na Černém Mostě II

Dnes v 08:54

Obyvatelé čtrnácté městské části se mohou zapojit do přípravy strategického plánu pro rozvoj do roku 2035. Sběr podnětů od veřejnosti probíhá na setkáních, a druhé v tomto roce se koná ve středu 13. prosince od 17:30 hodin ve volnočasovém centru Plechárna. Určeno je pro obyvatele sídliště Černý...

Beseda: Husité na Žižkově

Včera v 06:48

Beseda s Petrem Čornejem, na které představí svou novou knihu Husité na Žižkově o proměnách Žižkova v průběhu času, se koná v pondělí 11. prosince. Vstup je zdarma.

Adventní zpívání na Petrském náměstí v Praze 1

7. prosince 2023 v 16:31

Společné zpívání vánočních koled se koná 14. prosince v 17 hodin.

Stipendium profesora Miroslava Vlčka pro zahraniční studenty

7. prosince 2023 v 10:33

České vysoké učení technické v Praze spolu s pražskými veřejnými vysokými školami sdruženými v konsorciu Study in Prague udělilo mimořádné stipendium prof. Miroslava Vlčka pětici zahraničních studentů. Slavnostní ceremonie předávání se uskutečnila 5. prosince 2023 v prostorech Rezidence primátora...

V Praze 2 se začíná bruslit

5. prosince 2023 v 16:42

Ve středu 6. prosince se na třech místech Prahy 2 začne bruslit.

Další články
Nahoru