Dnes Pondělí - zatazeno 27°C
Zítra Úterý - bourky 20°C
Pondělí 16. 5. 2022
Svátek má Přemysl
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Ikonické hodiny ukazující světové časy se ke stanici metra vrátí za pár měsíců
Sloup krátce před odstraněním. Nahoře jsou hodiny se středoevropským časem, dole je tabule ukazující aktuální čas v různých místech světa. Foto(2x): se souhlasem Technologie hl. m. Prahy

Ikonické hodiny ukazující světové časy se ke stanici metra vrátí za pár měsíců

Na kulaté prostranství u stanice metra Florenc při výstupu v ulici Sokolovská by se koncem letošního léta měla vrátit ocelová plastika s hodinami a tabulí se světovými časy. Sloup byl kvůli poškození korozí demontován předloni v létě, nyní městská firma Technologie hlavního města Prahy (THMP) chystá veřejnou zakázku na výrobu a montáž repliky. Informoval o tom mluvčí společnosti Martin Drozd.

Původní dvanáct metrů vysoká a pět tun těžká plastika s hodinami se světovými časy byla u stanice metra instalována v 80. letech minulého století. Postupně byla postižena těžkou korozí, tabule ukazující časy ve světových metropolích zase dlouhodobě nefungovala.

„Po provedení sondy jsme zjistili, že je plastika v nevyhovujícím až havarijním stavu. V létě 2020 ji tak THMP jakožto správce pražských veřejných a věžních hodin sejmula a začala se zabývat otázkou, zda ji nechá opravit, nebo vyrobí novou. Jako nejefektivnější řešení se ukázalo vyhotovení repliky s tím, že u kulových pozlacených hodin a tabule se světovými časy bude provedena obnova,“ uvedl pražský radní pro správu městského majetku Jan Chabr (TOP 09).

hodiny-na-florenci-pred-demontazi-clanek

Původní hodiny u stanice metra. Foto: THMP

Na obnově podle něj participují lidé, kteří stáli už u vzniku původních hodin. Zapojuje se i s Galerie hlavního města Prahy, pod jejíž ochranu dílo patří. Hodiny se světovými časy zůstanou vzhledově stejné, uvnitř budou moderní systémy. Díky nim bude možné hodiny seřizovat a kontrolovat na dálku.

„Replika bude mít uvnitř nové elektro zapojení a rozvaděč. To nám umožní vzdálený dohled nad oběma hodinami. Přímo z našeho dispečinku v holešovické centrále tak uvidíme, jestli se nevyskytla nějaká porucha, což nám umožní její pohotovější opravu. Zároveň budeme schopni na dálku pružně reagovat na změnu času a hodiny seřizovat,“ upřesnil Tomáš Jílek, předseda představenstva THMP.

Plastiku poškodila dlouhodobě zatékající dešťová voda. Aby se degradace neopakovala, dohodla se THMP s Technickou správou komunikací (TSK) o novém vyspádování prostranství kolem plastiky.

„Při deinstalaci plastiky v létě 2020 jsme současně demontovali dlažbu na náměstíčku. S TSK jsme se dohodli, že až ji budeme pokládat zpět, změníme její spád, aby se případná voda u plastiky už dále neshromažďovala,“ doplnil Jílek. K prodloužení životnosti díla by podle něj měl přispět také takzvaný antigraffiti nátěr a bezpečnostní sklo na tabuli ukazující světové časy.

V současné době připravuje THMP podle mluvčího Drozda vypsání veřejné zakázky na dodávku a montáž nové ocelové konstrukce. K té dojde zhruba za čtyři měsíce.

Projekt si vyžádal úpravu a změnu časového harmonogramu s ohledem na výsledek vyhodnocení sond do základových konstrukcí sloupových hodin. 

Metropole má podle dřívějších informací na svém území v majetku zhruba 500 veřejných hodin. Na starosti je mají THMP, které se jinak starají především o veřejné osvětlení, ale také například o kamerový systém nebo semafory na křižovatkách.


Autor: Jan Puci

Pražská Anglo-americká vysoká škola pořádá virtuální dny otevřených dveří

Dnes v 10:31

Od dubna do června se na Anglo-americké vysoké škole v Praze (AAU) konají virtuální dny otevřených dveří. Pražská AAU nabízí obory, jako jsou právo, mezinárodní vztahy nebo business, se špičkovou českou a americkou akreditací (WASC). Ta byla AAU přiznána jako první neamerické akademické...

Festival muzejních nocí na téma Velké Prahy v knihovně

Dnes v 09:42

Noční program pro celou rodinu připravila Městská knihovna v Praze na pátek 10. června 2022 v budově Ústřední knihovny na Mariánském náměstí. Výstavy, restaurátorský koutek, koncert, hraní her i vycházky po okolí knihovny čekají na návštěvníky od 17 do 22 hodin. Společným tématem je sté výročí...

Baráčnické vítání léta

Dnes v 09:05

Praha 15 zve na Baráčnické vítání léta v neděli 19. června. 

Májové slavnosti

Dnes v 05:46

V neděli 22. května se na Malostranském hřbitově konají komentované vycházky s návštěvou kostela. Zasazena bude růže u náhrobku zakladatele Májových slavností. Vstup je zdarma.

Praha 9 oslaví Světový den životního prostředí

Dnes v 05:44

Ve čtvrtek 26. května se na Proseku koná festival Mikroklina 2022. Vstup je zdarma a program pamatuje i na děti, pro které budou připraveny tvořivé dílny i skákací hrad.

Virtuálně do světa podzemních labyrintů

Včera v 09:30

Pražské vodovody a kanalizace připravily návštěvníkům nově otevřeného prostoru střechy nové vodní linky ÚČOV Praha na Císařském ostrově informační panely, které kromě informací o historii čistírny a čištění vody v území Trojské kotliny obsahují také QR kód. Když jej návštěvník nasnímá přenese se...

Strážníci slaví 30 let, zvou děti i dospělé

Včera v 08:34

Oslava se koná v sobotu 21. května ve Žlutých lázních. Den s městskou policií začne v 10 hodin.

Setkání nad mapou Prahy 9 na rohu ulic Čihákova a K Moravině

14. května 2022 v 18:22

Další ze setkání představitelů radnice Prahy 9 s obyvateli devítky nad mapou Prahy 9 se koná v úterý 17. května od 16 hodin.

Setkání nad mapou: Podoba bobové dráhy a přilehlé zeleně

14. května 2022 v 05:08

Další setkání s obyvateli devítky nad mapou Prahy 9 se koná ve čtvrtek 19. května v 16 hodin. S představiteli radnice se můžete podělit o nápady, jak zkvalitnit parter bobové dráhy a přilehlé zeleně a přeměnit tak tento prostor podle vašich představ.

Den linky 155 v Holešovicích

13. května 2022 v 19:59

Po dvouleté koronavirové odmlce slaví opět zdravotnické záchranné služby po celé republice naplno Den linky 155. Už tuto neděli, 15. května se ve většině krajů konají akce pro veřejnost, při kterých se velcí i malí návštěvníci seznámí s technikou a vybavením zdravotníků nebo si osvěží postupy při...

Vína a delikatesy v Holešovicích

13. května 2022 v 19:34

Festival vína z celého světa a delikates v sobotu 21. května v Pražské tržnici v Holešovicích. Ochutnáte vína z více jak 15 vinařství nejen z Čech a Slovenska, ale i z Rakouska, Španělska, Francie, Itálie, Portugalska a Argentiny a k tomu i speciality...

Další články
Nahoru