
Ikonické hodiny ukazující světové časy se ke stanici metra vrátí za pár měsíců
24. dubna 2022 14:50
Původní dvanáct metrů vysoká a pět tun těžká plastika s hodinami se světovými časy byla u stanice metra instalována v 80. letech minulého století. Postupně byla postižena těžkou korozí, tabule ukazující časy ve světových metropolích zase dlouhodobě nefungovala.
„Po provedení sondy jsme zjistili, že je plastika v nevyhovujícím až havarijním stavu. V létě 2020 ji tak THMP jakožto správce pražských veřejných a věžních hodin sejmula a začala se zabývat otázkou, zda ji nechá opravit, nebo vyrobí novou. Jako nejefektivnější řešení se ukázalo vyhotovení repliky s tím, že u kulových pozlacených hodin a tabule se světovými časy bude provedena obnova,“ uvedl pražský radní pro správu městského majetku Jan Chabr (TOP 09).

Původní hodiny u stanice metra. Foto: THMP
Na obnově podle něj participují lidé, kteří stáli už u vzniku původních hodin. Zapojuje se i s Galerie hlavního města Prahy, pod jejíž ochranu dílo patří. Hodiny se světovými časy zůstanou vzhledově stejné, uvnitř budou moderní systémy. Díky nim bude možné hodiny seřizovat a kontrolovat na dálku.
„Replika bude mít uvnitř nové elektro zapojení a rozvaděč. To nám umožní vzdálený dohled nad oběma hodinami. Přímo z našeho dispečinku v holešovické centrále tak uvidíme, jestli se nevyskytla nějaká porucha, což nám umožní její pohotovější opravu. Zároveň budeme schopni na dálku pružně reagovat na změnu času a hodiny seřizovat,“ upřesnil Tomáš Jílek, předseda představenstva THMP.
Plastiku poškodila dlouhodobě zatékající dešťová voda. Aby se degradace neopakovala, dohodla se THMP s Technickou správou komunikací (TSK) o novém vyspádování prostranství kolem plastiky.
„Při deinstalaci plastiky v létě 2020 jsme současně demontovali dlažbu na náměstíčku. S TSK jsme se dohodli, že až ji budeme pokládat zpět, změníme její spád, aby se případná voda u plastiky už dále neshromažďovala,“ doplnil Jílek. K prodloužení životnosti díla by podle něj měl přispět také takzvaný antigraffiti nátěr a bezpečnostní sklo na tabuli ukazující světové časy.

Projekt si vyžádal úpravu a změnu časového harmonogramu s ohledem na výsledek vyhodnocení sond do základových konstrukcí sloupových hodin.
Metropole má podle dřívějších informací na svém území v majetku zhruba 500 veřejných hodin. Na starosti je mají THMP, které se jinak starají především o veřejné osvětlení, ale také například o kamerový systém nebo semafory na křižovatkách.