Dnes Pátek - skorojasno 8°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 8°C
Pátek 31. 3. 2023
Svátek má Kvido
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Ikonické hodiny ukazující světové časy se ke stanici metra vrátí za pár měsíců
Sloup krátce před odstraněním. Nahoře jsou hodiny se středoevropským časem, dole je tabule ukazující aktuální čas v různých místech světa. Foto(2x): se souhlasem Technologie hl. m. Prahy

Ikonické hodiny ukazující světové časy se ke stanici metra vrátí za pár měsíců

Na kulaté prostranství u stanice metra Florenc při výstupu v ulici Sokolovská by se koncem letošního léta měla vrátit ocelová plastika s hodinami a tabulí se světovými časy. Sloup byl kvůli poškození korozí demontován předloni v létě, nyní městská firma Technologie hlavního města Prahy (THMP) chystá veřejnou zakázku na výrobu a montáž repliky. Informoval o tom mluvčí společnosti Martin Drozd.

Původní dvanáct metrů vysoká a pět tun těžká plastika s hodinami se světovými časy byla u stanice metra instalována v 80. letech minulého století. Postupně byla postižena těžkou korozí, tabule ukazující časy ve světových metropolích zase dlouhodobě nefungovala.

„Po provedení sondy jsme zjistili, že je plastika v nevyhovujícím až havarijním stavu. V létě 2020 ji tak THMP jakožto správce pražských veřejných a věžních hodin sejmula a začala se zabývat otázkou, zda ji nechá opravit, nebo vyrobí novou. Jako nejefektivnější řešení se ukázalo vyhotovení repliky s tím, že u kulových pozlacených hodin a tabule se světovými časy bude provedena obnova,“ uvedl pražský radní pro správu městského majetku Jan Chabr (TOP 09).

hodiny-na-florenci-pred-demontazi-clanek

Původní hodiny u stanice metra. Foto: THMP

Na obnově podle něj participují lidé, kteří stáli už u vzniku původních hodin. Zapojuje se i s Galerie hlavního města Prahy, pod jejíž ochranu dílo patří. Hodiny se světovými časy zůstanou vzhledově stejné, uvnitř budou moderní systémy. Díky nim bude možné hodiny seřizovat a kontrolovat na dálku.

„Replika bude mít uvnitř nové elektro zapojení a rozvaděč. To nám umožní vzdálený dohled nad oběma hodinami. Přímo z našeho dispečinku v holešovické centrále tak uvidíme, jestli se nevyskytla nějaká porucha, což nám umožní její pohotovější opravu. Zároveň budeme schopni na dálku pružně reagovat na změnu času a hodiny seřizovat,“ upřesnil Tomáš Jílek, předseda představenstva THMP.

Plastiku poškodila dlouhodobě zatékající dešťová voda. Aby se degradace neopakovala, dohodla se THMP s Technickou správou komunikací (TSK) o novém vyspádování prostranství kolem plastiky.

„Při deinstalaci plastiky v létě 2020 jsme současně demontovali dlažbu na náměstíčku. S TSK jsme se dohodli, že až ji budeme pokládat zpět, změníme její spád, aby se případná voda u plastiky už dále neshromažďovala,“ doplnil Jílek. K prodloužení životnosti díla by podle něj měl přispět také takzvaný antigraffiti nátěr a bezpečnostní sklo na tabuli ukazující světové časy.

V současné době připravuje THMP podle mluvčího Drozda vypsání veřejné zakázky na dodávku a montáž nové ocelové konstrukce. K té dojde zhruba za čtyři měsíce.

Projekt si vyžádal úpravu a změnu časového harmonogramu s ohledem na výsledek vyhodnocení sond do základových konstrukcí sloupových hodin. 

Metropole má podle dřívějších informací na svém území v majetku zhruba 500 veřejných hodin. Na starosti je mají THMP, které se jinak starají především o veřejné osvětlení, ale také například o kamerový systém nebo semafory na křižovatkách.


Autor: Jan Puci

V šest U Kalicha

Dnes v 09:07

Praha 2 připomíná narození spisovatele, novináře, autora Osudů dobrého vojáka Švejka Jaroslava Haška, od jehož narození uplyne 30. dubna 140 let. Zábavný večer věnovaný Haškovi se koná v Hostinci U Kalicha 26. dubna.

Grill fest na náplavce

Včera ve 13:40

Ze Smíchovské náplavky se v sobotu 15.dubna stane grilovací zóna. Ochutnáte grilované selátko na rožni, steaky, burgery, žebra. Na své si však přijdou i ti, kteří masu dvakrát neholdují. Na ně čeká výběr grilovaných sýrů, zeleniny nebo vegetariánských burgerů.

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 14. týden

Včera v 10:00

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Na Slunečním náměstí začnou v dubnu trhy

Včera ve 04:23

V pondělí 3. dubna začnou na Slunečním náměstí v Nových Butovicích tradiční farmářské trhy. Po zimní přestávce budou mít návštěvníci možnost trhy navštívit každé pondělí od 8 do 18 hodin.

Soutěž v angličtině pro žáky základních škol

29. března 2023 ve 13:27

Včera se v Základní škole s rozšířenou výukou jazyků Bronzová v Praze 13 konala soutěž Go ahead with english. Soutěž pro žáky základních škol se koná již od roku 2000 pod záštitou třinácté městské části. Letošního ročníku se zúčastnilo 109 žákyň a žáků ze 30 základních škol z Prahy...

V Letňanech půjdou prvňáčci k zápisu

28. března 2023 ve 14:49

Zápis do 1. ročníku základních škol pro školní rok 2023/2024 v Letňanech se bude konat v pondělí 3. dubna od 13 do 18 hodin a v úterý 4. dubna od 13 do 17 hodin.

S Euroklíčem na bezbariérová WC a plošiny ve veřejných budovách v Evropě

28. března 2023 v 11:14

S pomocí Euroklíče se dostane osoba se zdravotním postižením nebo rodiče/pěstouni pečující o dítě do 3 let na vybraná bezbariérová WC a plošiny ve veřejných budovách, metru, čerpacích stanicích ve většině států Evropy. Euroklíč si mohou obyvatelé Prahy 13 vyzvednout...

Jarní botanická burza Na Slupi

28. března 2023 v 09:28

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy pořádá v pátek 21. dubna v 10:00 až 14:00 hodin burzu, které se zúčastní zejména drobní pěstitelé specialisté.

Ukliďme Jižní Město. Praha 11 se připojí k tradiční akci

28. března 2023 v 08:30

Praha 11 se tento týden připojí k celonárodní akci Ukliďme Česko. Hlavním úklidovým dnem akce bude sobota 1. dubna.

Vycházky, hudba i výlet. Dvojka pro přátele kultury zve na akce

27. března 2023 v 10:31

Tipy na akce v Praze 2, hudbu, výtvarné umění, literaturu nebo divadlo nabízí klub Dvojka pro přátele kultury.

Další články
Nahoru