Dnes Neděle - zatazeno 0°C
Zítra Pondělí - prehanky-snih 3°C
Neděle 29. 1. 2023
Svátek má Zdislava
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
IKEM má zrekonstruované pracoviště pro vyšetření z oblasti nukleární medicíny
Zmodernizované Pracoviště nukleární medicíny. Foto: IKEM

IKEM má zrekonstruované pracoviště pro vyšetření z oblasti nukleární medicíny

Institut Klinické a Experimentální Medicíny (IKEM) otevřel nově zrekonstruované Pracoviště nukleární medicíny. Vybudování nových prostor pro vyšetření pacientů stálo celkem skoro 40 milionů korun bez DPH.

Pracoviště má nyní nové administrativní a sociální zázemí, veškeré rozvody instalací, vzduchotechnické jednotky, doplnění chlazení prostoru gamakamer a hlavně nový prostor pro další hybridní SPECT/CT gamakameru, která díky své inovativní technologii přináší dramatické zkrácení času vyšetření pacienta až o 25 procent a rovněž zmenšení nutné aplikované dávky.

„Nová technologie urychlí a zkvalitní práci lékařů, zajistí diagnostickou péči pomocí nejmodernějších technologií a ušetří radiační zátěž pacientů i personálu. Prováděna zde budou všechna běžná vyšetření z oblasti nukleární medicíny jako je scintigrafie skeletu, myokardu, plic, ledvin nebo mozku, zejména z oblastí kardiologie, onkologie, diabetologie, pneumologie a neurologie,“ uvedla přednostka pracoviště Nevenka Solar.

„Moderní vybavení a zrekonstruované prostory zohledňují přísné požadavky Státního ústavu pro kontrolu léčiv na přípravu sterilních léčivých přípravků ve zdravotnických zařízeních. Do laboratoře byly nově osazeny dva laminární boxy pro přípravu radiofarmak včetně nových ionizačních komor pro měření aktivity. Jeden z nich je navíc dedikovaný pouze na práci s krevními elementy,“ uvedl ředitel IKEM Michal Stiborek.

Kompletní změna dispozičního řešení pracoviště umožnila lépe skloubit činnosti Pracoviště nukleární medicíny a navazující laboratoře přípravy radiofarmak. Samotná rekonstrukce prostor trvala 20 týdnů a probíhala za provozu pracoviště.

„Pro Metrostav je IKEM „srdeční' záležitostí, někteří z nás se na výstavbě komplexu budov v areálu podílejí již od roku 1995. Rekonstrukce tohoto vysoce specializovaného pracoviště byla díky živému provozu nemocničního zařízení náročným projektem," uvedl Josef Majer z divize 9 společnosti Metrostav.

Ročně projde Pracovištěm nukleární medicíny přibližně 5000 pacientů, a to nejen z IKEM ale z celé České republiky. „Komfort a také bezpečnější prostředí jistě ještě zvýší už tak nadstandardní úroveň péče, kterou dokazuje také to, že Pracoviště nukleární medicíny letos úspěšně obhájilo externí audit zaměřený na hodnocení souladu místních radiologických standardů s národními,“ doplnil ředitel IKEM Stiborek.


Autor: red

Nadační fond nezávislé žurnalistiky nově vede Petr Orálek

1. května 2022 v 17:34

Nadační fond nezávislé žurnalistiky (NFNZ) od dneška nově vede novinář a ekonom Petr Orálek. Fond o tom informoval na svém webu.

Další články
Nahoru