dnes
Čtvrtek - oblacno
7°C
zítra
Pátek - oblacno
5°C
pozítří
Sobota - snih
2°C
Fotogalerie: Jízda maďarským Ikarusem, který vozil Pražany přes dvacet let
Ikarusy vozí Pražany již jen při zvláštních jízdách, z běžného provozu zmizely na konci devadesátých let. Foto: Jan Puci

Fotogalerie: Jízda maďarským Ikarusem, který vozil Pražany přes dvacet let

Městský kloubový Ikarus vozil v pražské MHD cestující od konce sedmdesátých do konce devadesátých let minulého století. Občas si mohou tento vůz, který byl z Maďarska exportován především do socialistických zemí, Pražané připomenout i v současnosti díky zvláštním jízdám. Prozatím poslední se uskutečnily minulý víkend, kdy Ikarusy pendlovaly mezi Prahou a Štěchovicemi.

Přezdívky autobusu Ikarus

Harmonika

Klobása, Čabajka, Jelito

Kloubák

Ištvánkamión

Maďar, Maďarák

Troubák

Zdroj: Ústav pro jazyk český

První Ikarus svezl Pražany v lednu 1978. Do ulic vyrazilo dvacet kloubových autobusů. Osvědčily se zejména při budování rozsáhlých sídlišť na okrajích metropole. Do sídlišť nebyla většinou zavedena kolejová doprava, takže bylo nutné zvýšit kapacitu přepravy, aby desítky tisíc Pražanů mohly jezdit za zaměstnáním a do škol.

Nový maďarský autobus byl schopen přepravit až o 50 procent cestujících více než standardní. Tehdy nejrozšířenější typ autobusu ŠM-11 byl určen pro 96 cestujících, zatímco v Ikarusu bylo místo pro 140 lidí.

Poprvé byly autobusy nasazeny na linku 190, která tehdy propojovala Jižní Město se stanicí metra Budějovická. Brzy se tyto vozy objevily také na lince 177.

Ikarus, maďarská harmonika, která vozila Pražany 20 let

Kloubové autobusy vyžadovaly dobrou techniku jízdy od řidičů, a to zejména při couvání a průjezdu zatáčkami. Přestože mezi Pražany nebyly tyto autobusy příliš oblíbené pro výraznější hluk v interiéru a menší pohodlí, zapsaly se během svého více než 20letého provozu významným způsobem do historie pražské autobusové dopravy.

V pravidelném provozu pražské MHD svezl poslední Ikarus své cestující 1. července 1999 na lince 215.

ikarus-tabulka-nahled


Praha 2: Údržba chodníků v zimě

3. ledna 2018 ve 13:12

Radnice Prahy 2 bude pro zimní sezonu  2017/18  zajišťovat schůdnost na chodnících, které jsou zařazeny ve vyhlášce hl. m. Prahy mezi neudržované komunikace.

Další články
Nahoru