
Ideologické názvy stanic pražského metra měly symbolizovat spolupráci se Sovětským svazem
18. října 2020 09:39
Brzy si připomeneme 42 let od zahájení provozu na pětikilometrovém úseku metra a třech nových stanicích na žluté lince B. Ve středu 26. října 1988 přestalo být konečnou Smíchovské nádraží a cestující začali vystupovat na Radlické, Švermově a nové konečné stanici s názvem Dukelská, která se však měla původně jmenovat Únorového vítězství.
Tento zamýšlený název byl v druhé polovině osmdesátých let už přeci jen trochu moc, tak byl změněn na Dukelská. Po sametové revoluci však stanice dostala název Nové Butovice. Název stanice Radlická zůstal do současnosti, Švermova (dle komunistického novináře Jana Švermy) se dnes jmenuje Jinonice.

O pojmenování stanic pražského metra před rokem 1989 rozhodovala zvláštní komise při Městském výboru KSČ. Československo-sovětskou spolupráci symbolizovaly názvy stanic Moskevská (dnes Anděl na lince B) a Leninova (dnes Dejvická na lince A) podle přilehlé ulice Leninova (dnes Evropská).
V západním vestibulu Leninovy je dodnes obrovská reliéfní plastika V. I. Lenina, která sice po sametové revoluci na místě zůstala, ale zakryla ji trafika, takže kolemjdoucí ji nevidí. Bronzové dílo připomíná pobyt revolucionáře v Praze v roce 1912.
V rámci zmiňované československo-sovětské spolupráce byla v moskevském metru v roce 1985 nová stanice na deváté lince pojmenována Pražská. Zprovozněna byla 6. listopadu, čtyři dny po otevření stanice Moskevská v Praze. V reakci na odstranění Koněvovy sochy v Praze letos na jaře se vedly diskuse o přejmenování stanice Pražská v Moskvě, nicméně k tomu (zatím) nedošlo.
Ale zpět k ideologickým názvům stanic metra v Praze. Když byla před čtyřiceti lety slavnostně otevřena nová část linky C pražského metra na Jižní Město, čtyři nové stanice měly ideologické názvy, které vydržely až do roku 1990.Konečnou byla stanice Kosmonautů (dnes Háje). Před ní byla stanice Družby (dnes Opatov), dále Budovatelů (dnes Chodov) a Primátora Vacka (dnes Roztyly). Václav Vacek byl komunistickým primátorem Prahy chvíli v roce 1945 a potom v letech 1946 až 1954. Původně se přitom stanice měla jmenovat Krčský les.
Pro tento úsek se jeden čas dokonce zvažovaly i názvy jako například Pětiletky či Park československo – sovětského přátelství.
Ve výčtu stanici spojených s ideologií určitě nesmí chybět dnešní stanice Vyšehrad na lince C. Ta se do roku 1989 jmenovala Gottwaldova. Vedle stojící Nuselský most byl most Klementa Gottwalda.
Nelze také opomenout názvy stanic s odkazem na společný boj československých a sovětských jednotek ve 2. světové válce (již zmíněná Dukelská, dnes Nové Butovice a Sokolovská, dnes Florenc).Stanice Pankrác na lince C se před rokem 1989 jmenovala Mládežnická. Mělo to odkazovat na podíl brigád Socialistického svazu mládeže na výstavbě pražské podzemky.