dnes
Pondělí - zatazeno
9°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - skorojasno
4°C
Záchytka praská ve švech. Přibývají ženy
Tady bude večer plno. Foto. archiv MHMP

Záchytka praská ve švech. Přibývají ženy

Loni bylo v metropoli uskutečněno skoro pět tisíc záchytů. Ne psů či jiných zvířat, ale opilců, kteří se však jako divoká zvěř chovají a musí tak střízlivět na záchytce. Jednu pětinu nedobrovolných klientů tvoří ženy.

Podle statistiky skončily loni každý den na pražské záchytce v průměru tři ženy a jedenáct mužů. Počet těch, kteří to s alkoholem v hlavním městě přeženou tak, že musí být odvezeni na záchytku, vytrvale stoupá.

Zatímco v roce 2005 měly pražské záchytky 3294 „klientů“, v roce 2007 již 4 420, před třemi lety 4685 a loni 4854 lidí.

Loni tak na záchytce v Praze skončilo skoro tisíc žen. Ty dosahují vyšší hladiny alkoholu v krvi při stejné dávce, jakou požije muž a podle odborníků se závislost na alkoholu u nich rozvíjí po kratší době pití a menších dávkách alkoholu.

Zdravotní potíže, například duševní onemocnění nebo problémy s játry u nich nastávají dříve.

Jelikož v hlavním městě rok od roku přibývá lidí, kteří nadměrně požívají alkohol, a nedobrovolně tak končí na záchytce, nelze se divit, že téměř každou noc je kapacita záchytné stanice fungující v rámci Nemocnice Na Bulovce naplněna.

Hlava může bolet i z ranního účtu

Hlavní město, které ze zákona zajišťuje chod tohoto specifického zařízení, se nyní rozhodlo, že převezme provoz záchytky a v rámci úspor jej svěří příspěvkové organizaci Městská poliklinika Praha.

Kvůli nedostačující kapacitě nynějších 14 lůžek a dvou lůžek JIP dojde k navýšení počtu míst o dalších pět. Nová lůžka budou v provozu již o nadcházejícím pondělí.

Provoz stanice v současné době zajišťuje 21 zaměstnanců. Se zvýšením jejich počtu v rámci nově zaváděných lůžek se nepočítá.

Od nového roku se také zvýšil přibližně o dvě stě korun poplatek za pobyt strávený na protialkoholní stanici, a to na celkových 1 950 korun.

Do budoucna je také v plánu zavedení platebních terminálů, aby klienti mohli částku za pobyt na záchytce hradit prostřednictvím platebních karet.


Autor: Dalibor Kracík

Zavolal je manžel, byla v příšerném stavu! Její „míry“ šokovaly, ani se je nesnažte tipnout

7. prosince 2017 v 17:09

S žádostí o pomoc se na tísňovou linku 156 obrátil v pondělí večer muž s tím, že jeho žena je silně pod vlivem alkoholu, který navíc zkombinovala s léky.

Další články
Nahoru