Dnes Středa - jasno 17°C
Zítra Čtvrtek - jasno 16°C
Středa 16. 6. 2021
Svátek má Zbyněk
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Záchytka praská ve švech. Přibývají ženy
Tady bude večer plno. Foto. archiv MHMP

Záchytka praská ve švech. Přibývají ženy

Loni bylo v metropoli uskutečněno skoro pět tisíc záchytů. Ne psů či jiných zvířat, ale opilců, kteří se však jako divoká zvěř chovají a musí tak střízlivět na záchytce. Jednu pětinu nedobrovolných klientů tvoří ženy.

Podle statistiky skončily loni každý den na pražské záchytce v průměru tři ženy a jedenáct mužů. Počet těch, kteří to s alkoholem v hlavním městě přeženou tak, že musí být odvezeni na záchytku, vytrvale stoupá.

Zatímco v roce 2005 měly pražské záchytky 3294 „klientů“, v roce 2007 již 4 420, před třemi lety 4685 a loni 4854 lidí.

Loni tak na záchytce v Praze skončilo skoro tisíc žen. Ty dosahují vyšší hladiny alkoholu v krvi při stejné dávce, jakou požije muž a podle odborníků se závislost na alkoholu u nich rozvíjí po kratší době pití a menších dávkách alkoholu.

Zdravotní potíže, například duševní onemocnění nebo problémy s játry u nich nastávají dříve.

Jelikož v hlavním městě rok od roku přibývá lidí, kteří nadměrně požívají alkohol, a nedobrovolně tak končí na záchytce, nelze se divit, že téměř každou noc je kapacita záchytné stanice fungující v rámci Nemocnice Na Bulovce naplněna.

Hlava může bolet i z ranního účtu

Hlavní město, které ze zákona zajišťuje chod tohoto specifického zařízení, se nyní rozhodlo, že převezme provoz záchytky a v rámci úspor jej svěří příspěvkové organizaci Městská poliklinika Praha.

Kvůli nedostačující kapacitě nynějších 14 lůžek a dvou lůžek JIP dojde k navýšení počtu míst o dalších pět. Nová lůžka budou v provozu již o nadcházejícím pondělí.

Provoz stanice v současné době zajišťuje 21 zaměstnanců. Se zvýšením jejich počtu v rámci nově zaváděných lůžek se nepočítá.

Od nového roku se také zvýšil přibližně o dvě stě korun poplatek za pobyt strávený na protialkoholní stanici, a to na celkových 1 950 korun.

Do budoucna je také v plánu zavedení platebních terminálů, aby klienti mohli částku za pobyt na záchytce hradit prostřednictvím platebních karet.


Autor: Dalibor Kracík

V noci hořelo v Praze 10

13. června 2021 v 11:23

Dnes od 1:50 hodin zasahovalo několik jednotek pražských profesionálních a dobrovolných jednotek hasičů ve Švehlově ulici v Praze 10 u požáru dřevěné budovy zahradního centra.

Za pomoc dostala úder pěstí

13. června 2021 v 07:12

Na chodníku v ulici Na Florenci ležela ve středu odpoledne obnažená žena, která odmítala vstát a své okolí častovala vulgárními výrazy. Na dotaz přivolané hlídky, jestli je v pořádku, odpověděla, že se jí udělalo z horka špatně a proto tady odpočívá.

Dáma za volantem s dvěma promile

11. června 2021 v 10:08

Auto kličkující po silnici za doprovodu zvuku poškozeného kola – takový pohled se naskytl noční hlídce městské policie v úterý po 2. hodině ranní u křižovatky ulic Kamýcká x Suchdolská v Praze 6.

Za volantem s 2,3 promile

9. června 2021 ve 20:36

Opletalovou ulicí se včera pře půlnocí potácel zjevně opilý muž, který neváhal nasednout do auta a rozjet se. Operátor kamerového systému na něho upozornil kolegy v terénu.  

Na vyhrazeném místě se neparkuje. Ani když je kamaráda

9. června 2021 v 10:08

Muž v pondělí odpoledne zaparkoval na místě vyhrazeném pro osobu s tělesným postižením a vozidlo s konkrétní poznávací značkou. Nesedělo ani jedno. Po uplynutí zákonem stanovených tří minut přivolal strážník odtahový vůz.

Nehoda malého cyklisty v Běchovicích

9. června 2021 v 09:21

Strážníci pomáhali u nehody osobního vozidla a 11letého cyklisty, který v pondělí na křižovatce ulic Polesná x Čentická nedal přednost zprava.

Já jsem paragán a já vám ukážu

3. června 2021 v 09:32

Strážníci měli obavu o zdraví muže, který ležel na ulici. Když mu chtěli pomoci, muž na jednoho člena hlídky zaútočil.

Kopání do popelnic se mu nevyplatilo

3. června 2021 v 08:25

Kvůli vypuštěné pneumatice vzteky kopal do popelnic. Strážníci si v nákladním prostoru jeho auta všimli velkého množství registračních značek.

Kamery pomohly najít sprejera

3. června 2021 v 07:50

Na strážníky se v neděli večer na nástupišti stanice metra Želivského obrátila dozorčí, která si všimla muže se sprejem v ruce. Před příchodem hlídky ale muž nastoupil do vlakové soupravy a odjel do centra.

Maršál dopadl dealera heroinu

2. června 2021 v 10:05

Pražští kriminalisté třetího policejního obvodu specializující se na drogovou problematiku zadrželi v rámci policejní akce „Maršál“ muže, který prodával heroin. K prodeji docházelo převážně v místě jeho bydliště v Praze 9, přesto že měl soudem vyslovený zákaz pobytu na území hlavního města Prahy...

Strážníci z Prahy 9 přistihli dvojici při krádeži kol osobního auta

28. května 2021 ve 22:05

Nezvykle odstavené auto před garážemi, pohyb za dalším a prchající dvojice upoutaly včera časně ráno pozornost strážníků v Martinické ulici. Pohled na opuštěné vozidlo prozradil důvod útěku – stálo na dřevěných kvádrech. Jedno kolo bylo opřené opodál, tři ležela v kufru vozu zaparkovaného...

Další články
Nahoru