
I zdánlivě malými chybami při krmení můžeme ptákům uškodit, tvrdí ornitologové
18. prosince 2022 13:38
Potrava ptáků, kteří u nás zimují, je podle ornitologů převážně rostlinná a tvoří ji různá semena, bobule a jiné plody. „Osvědčenou potravou na krmítku jsou slunečnicová semena. Vrabci nebo hrdličky uvítají také obilná zrna jako oves, proso a pšenici. Když ponecháme několik jablek na stromě, budou nám vděční kosi a kvíčaly, a budeme-li mít štěstí, dočkáme se i pestrých severských návštěvníků – brkoslavů severních. Strakapoudy, sýkory či brhlíky nejlépe pohostíme tukovou směsí, kterou můžeme zakoupit v podobě lojových koulí. Lojové koule umisťujeme do krmítek bez sítěk, které jsou zbytečný jednorázový plast a po spadnutí je mohou sežrat psi nebo ježci,“ vysvětlila Dita Hořáková z ČSO.

Sýkora koňadra létá pro jednotlivá semínka, která ihned sežere v nedalekém keři. Brhlík lesní si jich nabere plný zobák a odletí je schovat do spíže. Zvonek zelený sedí v krmítku a loupe jedno semínko za druhým. Pozorování ptáků na krmítku je skvělá možnost zjistit, jak se jednotlivé druhy ptáků chovají, jak vypadají a kolik jich na krmítko létá.
Ornitologové také upozorňují, že není vhodné ptáky překrmovat, i když se nám může zdát, že mít stále plné krmítko je žádoucí, protože ptáci stále přilítají. „Pokud je krmítko půl dne prázdné, ptákům to neublíží a navíc ho snáze udržíme v čistotě. Je důležité denně z krmítka odstraňovat trus a zbytky potravy. Sami bychom také jistě nechtěli jíst ze špinavých talířů. Důležité je krmítko každý týden také vyčistit. Takto lze preventivně předcházet šíření ptačích chorob,“ sdělil Ondřej Belfín z ČSO.
Shlukování u krmítka má totiž i svá rizika. „Ptáci jsou tu v těsném kontaktu a snadněji se mezi nimi šíří choroby. Pokud pořizujeme nové krmítko, raději zvolíme několik menších než jedno veliké. Také dbáme na to, aby šlo snadno rozebrat a vyčistit a mělo stříšku či zásobník jako ochranu před vlhkostí. Vhodné krmítko brání míchání trusu, slin a zbytků. Pokud to naše krmítko nesplňuje, o to důležitější je pravidelné čištění,“ řekl Belfín.Čím častěji krmítko sledujeme – tím lépe. „Můžeme tak už v zárodku odhalit, že máme na krmítku nemocného ptáka. Poznáme ho podle toho, že je načepýřený, malátný, apaticky posedávání v blízkosti krmítka i několik minut a vypadá, jakoby spal či ztratil plachost. Je potřeba ihned reagovat a zabránit dalšímu šíření choroby. Okamžitě odstraníme krmítka ze všech míst. Vydrhneme je a vydezinfikujeme slabým roztokem Sava, důkladně opláchneme a necháme vyschnout. Znovu začneme krmit nejdříve za 14 dní. Zároveň výskyt nemoci ohlásíme ČSO. O výskytu nakaženého ptáka je dobré informovat i sousedy v okolí nebo místní samosprávu,“ uvedl Belfín.