Dnes Čtvrtek - jasno 15°C
Zítra Pátek - oblacno 20°C
Pátek 29. 3. 2024
Svátek má Taťána
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
I v Praze můžete poznat tradiční zvyky, na většině míst se Velikonoce připomenou již tento víkend
Ilustrační foto: freeimages

I v Praze můžete poznat tradiční zvyky, na většině míst se Velikonoce připomenou již tento víkend

Jaro je spojeno i s Velikonocemi. S tradičními zvyky se můžete setkat i v Praze. Členové a členky slovenských folklorních souborů Limbora, Limborka a Malá Limborka vynesli Morenu ze vsi a přinesli tam jaro. Vsí bylo Staroměstské náměstí. Morenu (nazývanou též Morana) následně utopili vhozením do Vltavy z Karlova mostu, předtím ji zapálili. To nebylo jediné připomenutí tradičních zvyků v metropoli. Velikonoce se na většině míst připomínají již tento víkend. Kam můžete zavítat?  

Od soboty 28. března do 6. dubna  Muzeum hlavního města Prahy, jehož všechny objekty budou mít na Velikonoční pondělí otevřeno jako v pracovní den, pořádá v hlavní budově (ulice Na Poříčí) Pražské hravé Velikonoce. Součástí je menší velikonoční výstava, na které se podílejí studenti SŠ a OU z Prahy, a soutěž O nejhezčí kraslici.

V rámci doprovodných programů, na které je vstupné 30 korun, si školy a široká veřejnost budou moci vyzkoušet pečení a zdobení perníčků z dřevěných forem, zdobení velikonočních kraslic voskem, výrobu figurek a dekorací z různých materiálů (třeba z kukuřičného šustí), všechny své výrobky si budou moci odnést domů.

lidovy-soubor-staromak-nahled

Folklorní soubor Limbora vystoupil v pátek na Staroměstském náměstí

Pod Muzeum hlavního města Prahy spadá i Zámecký areál Ctěnice ve Vinoři. V sobotu 28. března se tam od 10 do 17 hodin uskuteční řemeslné dílny, nabídnou výrobu vizovického dekorativního pečiva či drátkových velikonočních symbolů, pletení mrskaček, tvorbu hanáckých kraslic, ukázky drátenického řemesla, pečení či ochutnávku medem mazaných jidášů či tvoření figurek.

Hned v neděli 29. března  v areálu vystoupí komorní soubor Musica Bohemica. I ten připomene velikonoční zvyky. Na Pašijovém koncertu zazní mešní a pašijové písně, ukolébavky i české lidové písně.Vstupné je 150 korun pro dospělé, snížené vstupné 70 korun je pro děti od 4 do 14 let.

Počernické kuře na Chvalském zámku

V neděli 29. března můžete navštívit Chvalský zámek, kde se v Jeřické aleji od 15 do 17 hodin uskuteční akce Počernické kuře. Čeká vás tam pletení pomlázek, lanová lávka, dostihy na chůdách, malování perníčků a mnoho dalšího. Akce se uskuteční v rámci celostátní sbírky Pomozte dětem. Akci pořádá několik organizací.

chvalsky-zamek_1-nahled

Chvalský zámek

Velikonoce můžete prožít také v Národním zemědělském muzeum Praha (Letná, Kostelní 44). V rámci slavnosti konané v sobotu 28. března od 9 do 17 hodin se tam seznámíte s velikonočními tradicemi a zvyky, navštívit můžete tvůrčí dílny, čeká vás umělecký a hudební program i občerstvení. Uslyšíte chodskou velikonoční hudbu, uvidíte tradiční tance, čekají vás soutěže.

Velikonoce můžete prožít i v Rodinném centrum Pecka – ve Slivenci. Centrum zve na Jarní dílnu pro dospělé, která se uskuteční v sobota 28. března od 9.30 hodin ve Studiu klubu Švestka. Každý si, pod vedením zkušené lektorky, bude moci vyrobit velikonoční dekoraci z přírodních materiálů, které jsou k dispozici. Cena je 250 korun.

Výroba holubiček v Toulcově dvoře

Velikonoce můžete zažít i v Toulcově dvoře (Kubatova ulice, Hostivař). V pondělí 30. března tam od 14 do 18 hodin prožijete tvořivé předvelikonoční odpoledne ve znamení kraslic zdobených různými technikami, výroby přáníček či holubiček.  Přineste si sebou alespoň 6 kusů čistých vyfouknutých vajec (vejdumků).

„Kdo si bude chtít vyrobit i holubičku, tak ještě větší krabičku, abyste ji cestou nerozbili. Můžete přicházet během odpoledne, nejpozději však do 17 hodin, abyste si stihli vše vyrobit,“ lákají organizátoři. V pátek 3. dubna si do Toulcova dvora můžete od 8 do 17 hodin přijít popovídat o tom, proč a jak slavíme Velikonoce.

Bohatý program v Písecké bráně

pisecka-brana-nahled

Písecká brána

Velikonoční program je též v Písecké bráně na Hradčanech. Odstartoval již v týdnu. Součástí jsou i rukodělné dílny, které můžete navštívit i v neděli 29. března od 13 do 15.30 hodin. V pondělí 30. března tam od 17 hodin vystoupí folklorní soubor Chorea Bohemica s herečkou Bárou Munzarovou.

Ve středu 1. dubna se v Písecké bráně uskuteční Velikonoční školka s Michalem Nesvadbou – od 17 hodin. Na Zelený čtvrtek (2. dubna) tam zazní Mozartovo Requiem. Na velikonoční svátky již tam žádný velikonoční program nebude, navštívit ale můžete výstavu Fotografie staré Prahy, která potrvá až do 6. dubna.

Jak Pražský patriot již informoval, v sobotu 28. března se od 13.30 uskuteční Velikonoce v Liboci – v areálu Archeologického parku Liboc (ul. V domcích). I tam se můžete oznámit se zvyky našich předků, na programu je i tradiční velikonoční vyrábění včetně vynášení a pálení Morany. V tentýž den od 13 hodin můžete Velikonoce prožít v Era světě (Jungmannovo náměstí).

Trhy a dětské soubory na náměstích

Koho by to lákalo do skanzenu Řepora v pražských Řeporyjích, ten ať své kroky zastaví. Byť by tam mohly být krásné Velikonoce, nebudou. „Skanzen Řepora je dlouhodobě uzavřen  z důvodu natáčení,“ uvedl pro Pražský patriot ředitel a. s. Řepora Vladimír Ženíšek.

Pražané se ale mohou vydat na vánoční trhy, které se konají na různých náměstích: Václavském, Staroměstském, náměstí Míru a Republiky. I tam se seznámí s velikonočními zvyky. Pokud budou na Velikonoce v Praze, program tam mají zajištěný. Na Staroměstském náměstí navíc každý den odpoledne vystupují dětské a folklorní soubory.


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru