Dnes Pondělí - jasno 5°C
Zítra Úterý - oblacno 3°C
Pondělí 1. 3. 2021
Svátek má Bedřich
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
I přes zákaz se konaly bohoslužby v pravoslavných kostelech, pod Vyšehrad dorazilo 60 věřících
Kostel Zvěstování Panny Marie Na trávníčku pod Vyšehradem je již čtvrt století v užívání pravoslavné církve. Foto: Miaow Miaow / Wikimedia Commons

I přes zákaz se konaly bohoslužby v pravoslavných kostelech, pod Vyšehrad dorazilo 60 věřících

Letos se museli lidé o Velikonocích obejít bez návštěvy kostela. V Praze se však objevily případy, kdy se mše konaly i přes zákaz s účastí věřících. 

Do některých kostelů bylo možné o svátcích alespoň samostatně nebo maximálně ve dvou nahlédnout, ale tradiční mše se nekonaly. Někde tedy ano, ale celebrovali je kněží bez účasti veřejnosti. Z takových míst byly bohoslužby natáčeny a věřící je mohli sledovat v přímém přenosu na internetu, případně si poslechnout rozhlasový přenos.  

Například v katedrále na Pražském hradě se během Velikonoc konalo několik přenášených mší za účasti pražského arcibiskupa Dominika Duky. V kostelích po celém Česku také byla povolena individuální duchovní péče.

I přes zákaz se však někde v metropoli mše konaly. V kostele pravoslavné církve v ulici Rooseveltova v Praze 6 se odbývalo takzvané požehnání Božích darů. Slavnosti se zúčastnili nejen duchovní, ale uvnitř kostela i před vchodem se pohybovaly větší skupiny lidí.

V kostele Na Slupi v Praze 2 se konala přímo mše, které se účastnilo asi šedesát věřících, všichni měli údajně na obličejích roušky. Tento kostel Zvěstování Panny Marie Na trávníčku pod Vyšehradem je již 25 let v užívání pravoslavné církve, která jej pojmenovala jako pravoslavný chrám Zvěstování přesvaté Bohorodice.

„Sami duchovní v obou svatostáncích po výzvě strážníků akce ukončili a věřící se v klidu rozešli. Protože však došlo k porušení mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví, byly oba případy postoupeny správnímu orgánu,“ uvedla mluvčí Městské policie hl. m. Prahy Irena Seifertová.

Během velikonočního prodlouženého víkendu strážníci v Praze zaznamenali 3 758 porušení mimořádných opatření. Z celkového počtu přestupků tvořily chybějící roušky 3 158 případů a zákaz shlukování porušili lidé v 500 případech.

Většině lidem, kteří porušili mimořádná opatření, postačila domluva. V 89 případech však byly přestupky oznámeny správnímu orgánu.

Pokuty za nenošení roušky přímo na místě strážníci ukládat nemohou. Mohou je pouze oznamovat správnímu orgánu. Ten pak může uložit fyzické osobě pokutu do 20 000 korun.

Postihnout mohou strážníci na místě neuposlechnutí výzvy úřední osoby. V tomto případě může strážník uložit na místě pokutu do 10 000 korun.


Barrandov: Místní obyvatelé oceňují bezpečnost a dostupnost MHD, trápí je špatné parkování

Včera ve 21:16

Praha 5 uspořádala loni na podzim mezi obyvateli anketu zaměřenou na spokojenost s životem v této městské části. Do hlasování se během tří týdnů zapojilo bezmála 2 300 místních. Radnice nyní zveřejnila, jak si v anketě vedl Barrandov.  

Praha 2: Omezení činnosti matričního úřadu

Včera ve 20:58

Od pondělí 1. března bude z důvodu karanténního opatření dočasně omezena matriční agenda radnice Prahy 2. V provozu zůstává pouze vydávání matričních dokladů.

Sběr olejů a tuků v Praze 5

Včera v 19:31

Praha 5 ve spolupráci s Magistrátem hl. m. Prahy rozmístila na deseti stanovištích tříděného odpadu nádoby na sběr použitých potravinářských olejů a tuků z domácností. Pokud se nádoby osvědčí, plánuje jejich rozšíření na více míst.

Druhý březnový týden nepoteče voda v těchto ulicích

Včera v 10:32

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na druhý březnový týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

V Praze 13 začala závěrečná etapa revitalizace vnitrobloku Fingerova

26. února 2021 v 11:09

Ve středu 24. února byla zahájena třetí, závěrečná etapa revitalizace vnitrobloku Fingerova. Projekt rekonstrukce celého vnitrobloku byl v roce 2018 projednán s veřejností v rámci místní Agendy 21.

Další články
Nahoru