dnes
Pondělí - polojasno
2°C
zítra
Úterý - zatazeno
3°C
pozítří
Středa - snih
2°C
I přes zákaz se konaly bohoslužby v pravoslavných kostelech, pod Vyšehrad dorazilo 60 věřících
Kostel Zvěstování Panny Marie Na trávníčku pod Vyšehradem je již čtvrt století v užívání pravoslavné církve. Foto: Miaow Miaow / Wikimedia Commons

I přes zákaz se konaly bohoslužby v pravoslavných kostelech, pod Vyšehrad dorazilo 60 věřících

Letos se museli lidé o Velikonocích obejít bez návštěvy kostela. V Praze se však objevily případy, kdy se mše konaly i přes zákaz s účastí věřících. 

Do některých kostelů bylo možné o svátcích alespoň samostatně nebo maximálně ve dvou nahlédnout, ale tradiční mše se nekonaly. Někde tedy ano, ale celebrovali je kněží bez účasti veřejnosti. Z takových míst byly bohoslužby natáčeny a věřící je mohli sledovat v přímém přenosu na internetu, případně si poslechnout rozhlasový přenos.  

Například v katedrále na Pražském hradě se během Velikonoc konalo několik přenášených mší za účasti pražského arcibiskupa Dominika Duky. V kostelích po celém Česku také byla povolena individuální duchovní péče.

I přes zákaz se však někde v metropoli mše konaly. V kostele pravoslavné církve v ulici Rooseveltova v Praze 6 se odbývalo takzvané požehnání Božích darů. Slavnosti se zúčastnili nejen duchovní, ale uvnitř kostela i před vchodem se pohybovaly větší skupiny lidí.

V kostele Na Slupi v Praze 2 se konala přímo mše, které se účastnilo asi šedesát věřících, všichni měli údajně na obličejích roušky. Tento kostel Zvěstování Panny Marie Na trávníčku pod Vyšehradem je již 25 let v užívání pravoslavné církve, která jej pojmenovala jako pravoslavný chrám Zvěstování přesvaté Bohorodice.

„Sami duchovní v obou svatostáncích po výzvě strážníků akce ukončili a věřící se v klidu rozešli. Protože však došlo k porušení mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví, byly oba případy postoupeny správnímu orgánu,“ uvedla mluvčí Městské policie hl. m. Prahy Irena Seifertová.

Během velikonočního prodlouženého víkendu strážníci v Praze zaznamenali 3 758 porušení mimořádných opatření. Z celkového počtu přestupků tvořily chybějící roušky 3 158 případů a zákaz shlukování porušili lidé v 500 případech.

Většině lidem, kteří porušili mimořádná opatření, postačila domluva. V 89 případech však byly přestupky oznámeny správnímu orgánu.

Pokuty za nenošení roušky přímo na místě strážníci ukládat nemohou. Mohou je pouze oznamovat správnímu orgánu. Ten pak může uložit fyzické osobě pokutu do 20 000 korun.

Postihnout mohou strážníci na místě neuposlechnutí výzvy úřední osoby. V tomto případě může strážník uložit na místě pokutu do 10 000 korun.


Praha 1 upozorňuje: Na náměstí Jana Palacha se budou testovat palné zbraně

Dnes v 16:23

V noci z 24. na 25. listopadu budou filmaři na náměstí Jana Palacha pro účely natáčení testovat různé druhy palných zbraní. Zvuková zkouška proběhne od cca 20 nejpozději do 2 hodin.

Ve školách a školkách v Praze 7 na děti čeká nové vybavení

Dnes ve 13:30

Děti v celé republice se pomalu začínají vracet do škol. Na ty v Praze 7 čeká překvapení v podobě nového vybavení, didaktických pomůcek, elektroniky, her, knížek a mnoha dalšího. 

Před kostelem sv. Václava v Praze 5 je vánoční stromeček

Včera ve 12:13

V pátek 20. listopadu byl před kostel usazen smrk ztepilý, vysoký 12,5 metru.

Jak vidí děti bezpečnost na Jižním Městě

Včera ve 12:09

Jižní Město se potýká s problémem společným nejen sídlištím, ale většině městských čtvrtí – množstvím veřejných prostranství, často nízké kvality. Mnohá jsou spíše zbytkovými prostory mezi budovami, které slouží nanejvýš jako zkratky pro chodce nebo...

Praha 5: Odbor dopravy bude příští týden pracovat v omezeném rozsahu

Včera v 10:03

Praha 5 sdělila, že z důvodu provádění stavebních prací bude odbor dopravy v termínu od 23. listopadu do 27. listopadu pracovat pro veřejnost v omezeném rozsahu.

Pražští radní se ve zbývajících dvou letech chtějí zaměřit na Pražskou developerskou společnost

21. listopadu 2020 ve 20:46

Náměstek pro územní rozvoj a plánování Petr Hlaváček (za TOP 09) a radní pro oblast majetku Jan Chabr (TOP 09) se shodli, že jejich společnou prioritou je proaktivní přístup města v oblasti majetku, kdy není v zájmu města své pozemky prodávat, ale naopak zvyšovat jejich hodnotu pro budoucí...

Další články
Nahoru