Dnes Sobota - oblacno 9°C
Zítra Neděle - oblacno 6°C
Sobota 8. 5. 2021
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
I přes zákaz se konaly bohoslužby v pravoslavných kostelech, pod Vyšehrad dorazilo 60 věřících
Kostel Zvěstování Panny Marie Na trávníčku pod Vyšehradem je již čtvrt století v užívání pravoslavné církve. Foto: Miaow Miaow / Wikimedia Commons

I přes zákaz se konaly bohoslužby v pravoslavných kostelech, pod Vyšehrad dorazilo 60 věřících

Letos se museli lidé o Velikonocích obejít bez návštěvy kostela. V Praze se však objevily případy, kdy se mše konaly i přes zákaz s účastí věřících. 

Do některých kostelů bylo možné o svátcích alespoň samostatně nebo maximálně ve dvou nahlédnout, ale tradiční mše se nekonaly. Někde tedy ano, ale celebrovali je kněží bez účasti veřejnosti. Z takových míst byly bohoslužby natáčeny a věřící je mohli sledovat v přímém přenosu na internetu, případně si poslechnout rozhlasový přenos.  

Například v katedrále na Pražském hradě se během Velikonoc konalo několik přenášených mší za účasti pražského arcibiskupa Dominika Duky. V kostelích po celém Česku také byla povolena individuální duchovní péče.

I přes zákaz se však někde v metropoli mše konaly. V kostele pravoslavné církve v ulici Rooseveltova v Praze 6 se odbývalo takzvané požehnání Božích darů. Slavnosti se zúčastnili nejen duchovní, ale uvnitř kostela i před vchodem se pohybovaly větší skupiny lidí.

V kostele Na Slupi v Praze 2 se konala přímo mše, které se účastnilo asi šedesát věřících, všichni měli údajně na obličejích roušky. Tento kostel Zvěstování Panny Marie Na trávníčku pod Vyšehradem je již 25 let v užívání pravoslavné církve, která jej pojmenovala jako pravoslavný chrám Zvěstování přesvaté Bohorodice.

„Sami duchovní v obou svatostáncích po výzvě strážníků akce ukončili a věřící se v klidu rozešli. Protože však došlo k porušení mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví, byly oba případy postoupeny správnímu orgánu,“ uvedla mluvčí Městské policie hl. m. Prahy Irena Seifertová.

Během velikonočního prodlouženého víkendu strážníci v Praze zaznamenali 3 758 porušení mimořádných opatření. Z celkového počtu přestupků tvořily chybějící roušky 3 158 případů a zákaz shlukování porušili lidé v 500 případech.

Většině lidem, kteří porušili mimořádná opatření, postačila domluva. V 89 případech však byly přestupky oznámeny správnímu orgánu.

Pokuty za nenošení roušky přímo na místě strážníci ukládat nemohou. Mohou je pouze oznamovat správnímu orgánu. Ten pak může uložit fyzické osobě pokutu do 20 000 korun.

Postihnout mohou strážníci na místě neuposlechnutí výzvy úřední osoby. V tomto případě může strážník uložit na místě pokutu do 10 000 korun.


Praha pronajme byt spolku Silou Hlasu

Dnes v 09:21

Pražští radní v pondělí rozhodli o pronájmu bytu uzpůsobeného pro lidi na vozíku spolku Silou Hlasu. Jeho zástupci zde bude učit kvadruplegiky žít v domácnosti ovládané hlasem. 

Výročí Pražského povstání 1945 v Praze 4

Včera ve 12:39

Praha 4 si tradičně připomíná hrdiny i oběti boje proti nacistické okupaci z května roku 1945 položením věnců u památníků na Spořilově, v parku Jezerka a na náměstí Generála Kutlvašra.

Chcisevkliduvyspat. Praha 1 spustila nový web

Včera v 09:09

Praha 1 vytvořila ve spolupráci se svým Výborem proti vylidňování centra a pro podporu komunitního života nový web zaměřený na krátkodobé ubytování v bytech a na problémy, které jsou s tím spojené.   

Soutěž: Voda Prahy 15 ve všech skupenstvích

6. května 2021 ve 14:23

Praha 15 vyhlásila amatérskou fotografickou soutěž pro všechny věkové kategorie. V termínu od 4. května do 27. srpna budou přijímány fotografie do této soutěže, která je pořádaná v rámci „Dnů Prahy 15“ od 11. do 19. září.

V Karlíně a ve Vysočanech nepoteče příští týden voda

6. května 2021 v 10:59

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Další články
Nahoru