dnes
Sobota - zatazeno
21°C
zítra
Neděle - jasno
21°C
pozítří
Pondělí - jasno
23°C
I přes zákaz se konaly bohoslužby v pravoslavných kostelech, pod Vyšehrad dorazilo 60 věřících
Kostel Zvěstování Panny Marie Na trávníčku pod Vyšehradem je již čtvrt století v užívání pravoslavné církve. Foto: Miaow Miaow / Wikimedia Commons

I přes zákaz se konaly bohoslužby v pravoslavných kostelech, pod Vyšehrad dorazilo 60 věřících

Letos se museli lidé o Velikonocích obejít bez návštěvy kostela. V Praze se však objevily případy, kdy se mše konaly i přes zákaz s účastí věřících. 

Do některých kostelů bylo možné o svátcích alespoň samostatně nebo maximálně ve dvou nahlédnout, ale tradiční mše se nekonaly. Někde tedy ano, ale celebrovali je kněží bez účasti veřejnosti. Z takových míst byly bohoslužby natáčeny a věřící je mohli sledovat v přímém přenosu na internetu, případně si poslechnout rozhlasový přenos.  

Například v katedrále na Pražském hradě se během Velikonoc konalo několik přenášených mší za účasti pražského arcibiskupa Dominika Duky. V kostelích po celém Česku také byla povolena individuální duchovní péče.

I přes zákaz se však někde v metropoli mše konaly. V kostele pravoslavné církve v ulici Rooseveltova v Praze 6 se odbývalo takzvané požehnání Božích darů. Slavnosti se zúčastnili nejen duchovní, ale uvnitř kostela i před vchodem se pohybovaly větší skupiny lidí.

V kostele Na Slupi v Praze 2 se konala přímo mše, které se účastnilo asi šedesát věřících, všichni měli údajně na obličejích roušky. Tento kostel Zvěstování Panny Marie Na trávníčku pod Vyšehradem je již 25 let v užívání pravoslavné církve, která jej pojmenovala jako pravoslavný chrám Zvěstování přesvaté Bohorodice.

„Sami duchovní v obou svatostáncích po výzvě strážníků akce ukončili a věřící se v klidu rozešli. Protože však došlo k porušení mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví, byly oba případy postoupeny správnímu orgánu,“ uvedla mluvčí Městské policie hl. m. Prahy Irena Seifertová.

Během velikonočního prodlouženého víkendu strážníci v Praze zaznamenali 3 758 porušení mimořádných opatření. Z celkového počtu přestupků tvořily chybějící roušky 3 158 případů a zákaz shlukování porušili lidé v 500 případech.

Většině lidem, kteří porušili mimořádná opatření, postačila domluva. V 89 případech však byly přestupky oznámeny správnímu orgánu.

Pokuty za nenošení roušky přímo na místě strážníci ukládat nemohou. Mohou je pouze oznamovat správnímu orgánu. Ten pak může uložit fyzické osobě pokutu do 20 000 korun.

Postihnout mohou strážníci na místě neuposlechnutí výzvy úřední osoby. V tomto případě může strážník uložit na místě pokutu do 10 000 korun.


V Suchdole a Uhříněvsi nepoteče příští týden voda

Včera ve 20:56

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na další týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Sobota: Odpoledne v Praze 15

Včera v 18:46

Odpoledne plné zábavy, sportovních a uměleckých výkonů s mnohými atrakcemi, workshopy a překvapení.

Měsíc zdravé Šestky: Vyzkoušejte zdarma, co vás baví

Včera v 11:09

Akce Měsíc zdravé Šestky umožňuje dětem i dospělým vyzkoušet zdarma nejrůznější aktivity, kterými lze trávit volný čas. Praha 6 ve spolupráci s více než 35 volnočasovými organizacemi na území šesté městské části připravila program na celý měsíc.

Hledá se jubilejní desátá Alej roku

Včera v 07:54

V celostátní anketě Alej roku spolku Arnika je dosud nominováno 22 alejí, z Prahy zatím žádná. Loni v Praze bodovala Klíčovská alej na Proseku, za celou republiku památná alej u Rakovnického potoka. 

Praha 9 zve do Parku Přátelství

Včera v 07:49

Vystoupení kapel, soutěže a sportovní disciplíny pro děti v parku Přátelství na Proseku 20. září od 14 do 18 hodin. 

Malostranské trhy se konají každý čtvrtek až do konce října

17. září 2020 ve 13:52

Až do 18. hodiny lze dnes navštívit na „dolním“ Malostranském náměstí Malostranské trhy. Konat se budou každý čtvrtek až do konce října, vždy od 8:30 do 18 hodin.

Na Sofijské náměstí se vrátí farmářské trhy

17. září 2020 ve 13:01

Od poloviny října se na Sofijské náměstí v Modřanech vrátí farmářské trhy. 

Další články
Nahoru