dnes
Pondělí - zatazeno
5°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - polojasno
3°C
I Praha svá má pole. Pěstuje se na nich hlavně obilí, ale také brambory, křídlatka a laskavec
Pole jsou hlavně v okrajových částech Prahy. Foto: Packa / Wikimedia Commons

I Praha svá má pole. Pěstuje se na nich hlavně obilí, ale také brambory, křídlatka a laskavec

Pšenice, ječmen, řepka, žito. Ale i brambory, luskoviny nebo cukrovka technická. To vše se pěstuje v Praze a jejím okolí. Například v Ruzyni na pokusných políčkách rostou i méně časté plodiny – čirok, laskavec, bob, svazenka, křídlatka nebo ozdobnice.

„Na polích v Praze a okolí se nejčastěji pěstuje pšenice ozimá, ječmen jarní, ječmen ozimý a řepka. Méně již tritikále, oves, hrách, lupina, mák či cukrovka,“ uvedl pro server Pražský patriot Jan Klír z Výzkumného ústavu rostlinné výroby.

„Krmné plodiny, jako je kukuřice, vojtěška, luskovinoobilné směsky nebo luskoviny sklizené na zeleno se pěstují v zemědělských podnicích s chovy hospodářských zvířat,“ řekl.

Tyto plodiny mohou podle jeho slov rovněž sloužit jako „krmivo“ pro zemědělské bioplynové stanice. „Příkladem může být na jihovýchodním okraji Prahy zemědělský podnik AGRO Jesenice,“ řekl Klír.

Čirok, křídlatka laskavec, ozdobnice, řepka

Pestřejší skladbu plodin můžeme podle něj najít na polích výzkumných ústavů – Výzkumného ústavu rostlinné výroby v Praze-Ruzyni či Výzkumného ústavu živočišné výroby v Praze-Uhříněvsi).

„Například v Ruzyni se na pokusných políčkách pěstují i méně časté plodiny, jako je čirok, laskavec, bob, svazenka, křídlatka nebo ozdobnice,“ uvedl.

A jaký je přesný podíl toho, co se na pražských plochách pěstuje? Údaje, které má k dispozici Český statistický úřad, jsou aktuální k 31. květnu 2013.

V Praze, včetně Prahy-východ a Prahy-západ, se na celkem 6813 hektarech osevní plochy pěstují obiloviny (pro srovnání: republikově to je na 1 428 171 hektarech) či na 105 hektarech luskoviny (republikově na 17 851 hektarech).

Dále se v hlavním městě pěstují na 7 hektarech brambory (republikově na 23 205 hektarech), na 296 hektarech cukrovka technická (republikově na 62 401 hektarech), na 2360 hektarech řepka (republikově na 418 808 hektarech), na 494 hektarech pícniny na orné půdě (republikově na 436 354 hektarech).

Nejvíc se v Praze pěstuje pšenice, v ČR také

Co se týče obilovin – pšenice se v Praze pěstuje na 4449 hektarech, žito na 104 hektarech a ječmen na 1664 hektarech. Z pícnin na orné půdě se v metropoli na 163 hektarech pěstuje kukuřice na zeleno a na siláž.

Údaje, co přesně se pěstuje na tom kterém konkrétním pražském poli, nevede ani Český statistický úřad, ani ministerstvo zemědělství, respektive Krajská agentura pro zemědělství a venkov pro Prahu a Středočeský kraj. Jak je ale vidět, ani v Praze nejsou jen beton či parky.

Čtěte také: Cizokrajným dřevinám se v Praze daří, i mimo botanické zahrady rostou exotické stromy. Jaké? 


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru