Dnes Čtvrtek - jasno 15°C
Zítra Pátek - oblacno 20°C
Pátek 29. 3. 2024
Svátek má Taťána
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
I pohodová svatba se může změnit v drama. Když se třeba ženich zamkne v pokoji, nebo uteče
Ilustrační foto: Freeimages

I pohodová svatba se může změnit v drama. Když se třeba ženich zamkne v pokoji, nebo uteče

Radní Prahy 2 Jana Pospíšilová (OSB) poměrně často oddává páry a účastní se také vítání občánků. V souvislosti s tím jí server Pražský patriot položil několik otázek.

Často oddáváte páry na Praze 2. Na jakých místech mají lidé zájem vstupovat do manželství?
V Praze 2 je každý rok uzavřeno kolem 420 sňatků. Každá městská část má zákonem stanovené oficiální oddávací místo – pro Prahu 2 je to obřadní síň ve starobylé Novoměstské radnici. Někteří snoubenci mají přání uzavírat sňatky na nejrůznějších místech městské části. Pracovnice matriky manželství se snaží jim vyjít vstříc a jejich přání splnit.
Svatební obřady se konají na několika místech národní kulturní památky Vyšehrad, v Havlíčkových sadech (Grébovce) v Pavilonu, Růžové zahradě, Viničním altánu, Grottě. Oddáváme ale i v Botanické zahradě na Slupi, na lodi na Vltavě, v restauraci, vinárně, hotelu, v porodnici, v domově s pečovatelskou službou či bytě starších snoubenců. Nejsmutnější místo pro svatbu jsou pak nemocnice.

A kdybyste měla „statisticky“ popsat novomanžele?
Změnila se věková hranice snoubenců při vstupu do manželství. Nejvíce je svateb, kde snoubencům je od 30 do 40 let a někdy už mají děti. Svateb, kdy je snoubencům do 25 let, je podle mých zkušeností málo.

pospisilova-14

Radní Prahy 2 Jana Pospíšilová

Jak vnímáte vstup do manželství jako takový? A jakých změn jste si všimla třeba v podobě tradic či svatebních doplňků?
Svatba či sňatek je spojení muže a ženy, které předpokládá společné sdílení celého života. Tato definice sňatku se stala oficiální již ve středověku. Pryč jsou časy, kdy svatby provázelo množství tradičních pověr, například nevhodnost svatby v máji. A některé tradice se dodržují, i když nikdo už neví proč. Sypání rýže na novomanžele má zajistit plodnost, střepy z rozbitého talíře mají přinést štěstí a jejich společný úklid má symbolizovat spolupráci.
Poslední dobou se mění například vzhled svatební kytice, kdy je do nich vázána netradiční zeleň a luční kvítí, ale jsou krásné. Také se mění symbol slibu lásky a věrnosti – prsten, jehož historie sahá až do 12. století. Nejčastěji jsou z bílého zlata a pro nevěstu jsou stále více zdobeny kamínky.

Na jakou úsměvnou příhodu z oddávání si vzpomínáte? A stalo se vám naopak, že se plánovaný obřad nakonec nemohl uskutečnit?
Většina svateb je pohodových. Jednou se ale stalo, že ženich po nástupu utekl a vrátil se až po přemlouvání. Další takový případ nastal při obřadu v bytě, kdy se ženich zavřel v jiné místnosti, odmítl komunikovat a obřad se nekonal. Za krátký čas si obřad objednali znovu a vše proběhlo v pohodě. Výjimečně se stane, že snoubenci oznámí na poslední chvíli, že svatební obřad ruší, a někdy se dokonce stane, že to ani neohlásí.

Jsou některé svatby opravdu nezapomenutelné?
Mimořádně krásné jsou Zlaté svatby po 50 letech společného života, Diamantové po 60 letech společných letech i Železná svatba po 65 společných letech. Pro zájemce o obnovení manželského slibu upořádá obřad matrika manželství ve spolupráci s humanitním odborem. Po obřadu obdrží nevěsta kytici, společně manželé dárkový balíček a blahopřání od paní starostky. Je dojemné vidět, jak se mají lidé rádi i po tolika společně strávených letech, zvláště v dnešní době, kdy se podle statistiky 60 % manželství rozvádí.

Určitě jste při obřadu svázána tím, co nutné říci, ale co přímo za sebe novomanželům sdělujete?
Zjistila jsem, že je dobré, aby projev, který říkám zpaměti, nebyl zbytečně dlouhý. Mám radost, když vidím, jak snoubenci projev vnímají a pak i poděkují, že se jim líbil, a často poděkují i rodiče nebo svatební hosté. Několikrát mne novomanželé požádali o zaslání projevu na památku. Některé formulace v projevu jsou povinné, ale někteří snoubenci mají přání vložit do projevu něco osobního, a tak se jim snažím vyhovět.

pospisilova-vitani-obcanku Za radnici se účastníte i vítání občánků. Jak tato pěkná tradice v Praze 2 vypadá?
Vítání občánků do naší městské části, které pořádá oddělení kultury MČ Praha 2 ve slavnostně vyzdobeném sále Novoměstské radnice několikrát do roka, podle počtu nově narozených dětí, je krásnou událostí a pro někoho může i nahrazovat křest. Měla jsem možnost několikrát nové občánky vítat. Je krásné vidět slavnostně oblečené občánky s jejich pyšnými rodiči, někdy i prarodiči. Po přivítání a slavnostním projevu dostávají noví občánci pamětní list, přívěšek se zlatým klíčkem a hračku. Maminka dostane kytičku a jeden z rodičů se podepíše do kroniky. Pokud jsou přítomni i malí sourozenci občánka, dostávají malou hračku, ze které mají velkou radost. Událost fotí profesionální fotograf. Z obřadu odcházejí všichni spokojeni. Ráda bych do konce funkčního období v této radostné práci pokračovala.


Autor: red

Praha 10: Živnostenský odbor pouze na objednání

25. března 2024 ve 12:28

Počínaje dnem 4. dubna budou čtvrtky určeny pouze pro objednané klienty odboru. S konkrétním referentem se lze domluvit telefonicky či e-mailem nebo se objednat elektronicky.

Další články
Nahoru