Dnes Úterý - jasno 26°C
Zítra Středa - polojasno 28°C
Úterý 15. 6. 2021
Svátek má Vít
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
I nová malá skvrna na kůži může značit velké problémy. Kdy by měli lidé zpozornět?
V rámci prevence je dobré se na jaře a v létě především kolem poledne nevystavovat slunečním paprskům. Ilustrační foto: Dragan Sasic / Freeimages.com

I nová malá skvrna na kůži může značit velké problémy. Kdy by měli lidé zpozornět?

Lidé často odkládají kontrolu podezřelého znaménka. Ze zdravotního i estetického hlediska je však důležité řešit problém včas. Plastičtí chirurgové proto chtějí apelovat na praktické lékaře, aby si více všímali podezřelých kožních útvarů svých pacientů, a to nejen při preventivních prohlídkách. Na ty se totiž dostaví jen kolem třetiny dospělých.

„Často se setkáváme s tím, že lidé přicházejí s pokročilým stadiem kožních nádorů. Návštěvy specialisty se často bojí, protože tuší, že něco není v pořádku. Počet pacientů s rakovinou kůže přitom rok od roku stoupá,“ vysvětluje specialista plastické chirurgie Daniel Stehlík.

„Je to právě praktický lékař, který má k pacientům nejblíž, a nejlépe je tak může zbavit zbytečných obav z případných zákroků,“ dodává.

Ročně si jen diagnózu rakoviny kůže vyslechne kolem 16 000 mužů a 14 500 žen. Jde o nejčastější nádorové onemocnění v Česku, které má, co do počtu pacientů, velký náskok před dalšími onkologickými onemocněními.

„Na preventivních prohlídkách kontroluji pacientům znaménka vždy. Někdy si všimnu zvláštního znaménka nebo útvaru, i když léčím pacienta kvůli nachlazení. To hned píšu doporučení na kožní ambulanci,“ vysvětluje praktická lékařka Irena Moravíková ze Sdružení praktických lékařů.

Na preventivní vyšetření u praktického lékaře mají dospělí nárok jednou za dva roky. Pravidelně ho využívá jen asi 30 procent lidí.

Nejčastěji se rakovina kůže vyskytuje ve formě takzvaných bazaliomů a spinaliomů. Zprvu vypadají jako malé uzlíky či hrbolky. Rostou velmi pomalu, časem však mohou ničit tkáně a kosti ve svém okolí. Spinaliom má navíc tendenci vytvářet v těle pacienta další nádorová ložiska (metastázy).

Nejnebezpečnějším typem rakoviny kůže je nechvalně známý melanom. Vypadá jako drobná skvrna na kůži nebo se skrývá za mateřským znaménkem. Jeho agresivita spočívá především v nezvykle časném vytváření metastáz a rychlém rozrůstání.

Zvláštní kategorii mateřských znamének, ze kterých se časem může rozvinout rakovina, tvoří takzvané rozsáhlé névocelulární névy. Za gigantické jsou považovány ty, které v dospělosti dosáhnou průměru 20 cm a více. V dětství tomu odpovídá velikost 3 až 4 krát menší.

„S takovými znaménky se rodí jedno dítě na 20 000 narozených dětí. Jejich přítomnost je spojena s řadou dalších vývojových anomálií, které s sebou nesou například poruchy nervového systému. Kolem patnácti let navíc hrozí, že se některé zdravé buňky ve znaménku promění v nádorové,“ říká Bohumil Zálešák, primář oddělení plastické a estetické chirurgie ve Fakultní nemocnici Olomouc.

I takto rozsáhlá znaménka dnes dokáže plastická chirurgie úspěšně odstranit. Ideální věk pro operaci rozsáhlých znamének je Zálešáka kolem tří až čtyř let. „Důležité je, aby tyto děti byly od malička sledovány. Pediatři by měli znát rizika i možnosti odstranění těchto znamének a rodičům doporučit návštěvu u dermatologa. I když se ukáže, že znaménko není nebezpečné, pro dítě může v budoucnu znamenat velké stigma,“ doplňuje Zálešák.

Zatímco příčina vzniku mateřských znamének není přesně známá, o hlavním viníkovi rozvoje rakoviny kůže víme již dlouho. Je jím UV záření. Lékaři proto doporučují nevystavovat se slunečním paprskům v době kolem poledne, používat opalovací krémy s vysokým ochranným faktorem a pravidelně sledovat svá znaménka.

Za znepokojující se považují asymetrické tvary, nepravidelné ohraničení, různé zabarvení, průměr větší než pět milimetrů nebo vyvýšení znaménka. „Zpozornět by lidé měli i v případě, že se jim na kůži objeví nový útvar, který během dvou až čtyř týdnů nezmizí,“ dodává specialista Daniel Stehlík.


Autor: Lucie Rychlá

Dřepovací výzva pomůže nemocnému Péťovi

13. června 2021 v 16:36

Ve spolupráci s organizací Život Dětem přišel projekt #darujememilion s třicetidenní denní dřepovací výzvou pro podporu šestiletého Petříka, který trpí metabolickou poruchou. Cílem je pomocí dřepů upozornit na Petříkův případ a pomoci rodině pořídit...

Dny otevřených ambulancí pro pacienty s lupénkou budou letos opět online

10. června 2021 v 10:10

Lupénka není pouze kosmetickou záležitostí, ale je onemocněním, které zasahuje celý organismus. Nové možnosti léčby mohou snížit závažnost jejích projevů a pacientům zkvalitnit život. Dny otevřených ambulancí jsou pro pacienty s lupénkou další možností, jak najít vhodnou léčbu včas. Organizují se...

Parní lokomotivou do muzea

9. června 2021 ve 12:01

Na sobotu a neděli 12. a 13. června připravily České dráhy pro fanoušky železnice zážitkový víkend v ČD Muzeu v Lužné u Rakovníka. Návštěvu si mohou zájemci zpestřit například jízdou parním vlakem do Kolešovic. V sobotu navíc ČD vypraví z pražského Masarykova nádraží do Lužné historický vlak...

Festival zdravého životního stylu v Praze 13

3. června 2021 v 11:07

Den zdraví na Slunečním náměstí nabídne informace ze světa prevence i sociálních služeb.

Louise Riotteová: Mrkev miluje rajčata

28. května 2021 v 10:34

Klasická příručka známé americké odbornice odkrývá tajemství úspěšného zahradničení spočívající ve výsadbě rostlin, které se mají rády a výborně se doplňují.

Praha 4: Pomoc při léčení závislostí

28. května 2021 v 09:31

Na Zdravotnické zařízení Prahy 4 se můžete obrátit v případě, že máte psychické problémy a problémy se závislostí nebo I postcovidový syndrom.

Jóga 50+ se vrací na Národní třídu

19. května 2021 ve 21:06

Protahovací, rehabilitační a posilovací cvičení pro 50+ se vrací po covidové přestávce do YOGAME STUDIA na Národní třídu.

Nový přístroj zvýší kvalitu péče v Nemocnici Na Františku

17. května 2021 ve 20:37

Radní Prahy 1 rozhodli, že podpoří nákup univerzálního multidetektorového CT systému vyšší třídy pro Nemocnici Na Františku. 

Praha 13 zve na šestý ročník Dne zdraví

10. května 2021 v 09:51

Ve středu 16. června se koná tradiční akce radnice třinácté městské části Den zdraví 2021.

Další články
Nahoru