Dnes Středa - skorojasno 10°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 4°C
Středa 21. 4. 2021
Svátek má Alexandra
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
I lidé před čtyřicítkou mohou bez viditelných příznaků trpět nebezpečnou kombinací dvou zdravotních neduhů
Kdy jste si naposledy nechali změřit tlak? Foto: Harmid / Wikimedia Commons

I lidé před čtyřicítkou mohou bez viditelných příznaků trpět nebezpečnou kombinací dvou zdravotních neduhů

Vysoký tlak nebo vysokou hladinu cholesterolu na sobě v zrcadle nepoznáte. Pokud je vám více než 35 let, je na místě nechat si alespoň jednou ročně obě hodnoty nechat řádně vyšetřit. Platí, že polovina lidí trpících hypertenzí má současně problémy i s cholesterolem. 

Každoročně má řada z nás, především těch ve středním věku, v prvních měsících roku tendence se sebou „něco udělat“. Pohled do zrcadla ihned odhalí kila navíc nebo jiné vady na kráse související s přibývajícím věkem, způsobem života a životosprávou.

Nadměrné solení, špatný jídelníček, sedavé zaměstnání a nadměrná konzumace alkoholu. To jsou vstupenky k potížím s vysokým tlakem. Ale tím rizika zdaleka nekončí. Zatímco vysoký tlak si můžete změřit sami doma, vysoký cholesterol vám pomůže zjistit jen laboratorní vyšetření odebrané krve.

„Vysoká hladina cholesterolu způsobuje celé spektrum nemocí. Tělo nedovede přebytečný cholesterol účinně využít nebo vyloučit z těla ven. Cholesterol se může ukládat do stěn cév ve formě aterosklerotických plátů a postupně dochází k tomu, že krev nemůže dostatečně proudit zúženou cévou. Pokud takto ucpaná céva zásobuje srdce nebo mozek, může dojít k srdečnímu infarktu nebo mozkové mrtvici,“ varuje profesor Miroslav Souček, garant projektu Srdce v hlavě.

Podle výsledků průzkumu, který zpracovala agentura STEM/MARK, má téměř polovina pacientů s vysokým tlakem také vysokou hladinu cholesterolu. A na otázku, z čeho mají respondenti větší obavy, odpovědělo 52 procent, že považuje oboje za stejně rizikové. 

Dalších 35 procent považuje za rizikovější vysoký tlak, ale jenom 8 procent považuje za rizikovější vysoký cholesterol. Ještě menší obavu z vysokého cholesterolu mají lidé mladší 45 let.

Přitom vysoká hladina cholesterolu je přinejmenším stejně nebezpečná pro vývoj kardiovaskulárních onemocnění jako vysoký tlak. Alarmující je, že o rizicích vysokého krevního tlaku a vysokého cholesterolu pro vznik infarktu nebo mozkové mrtvice nemají opět ponětí zejména lidé do 45 let.

„Takže podle uvedených statistik opravdu platí, že jen pohled do zrcadla nestačí. Patříte-li do věkové skupiny 35 až 45 let, je nejvyšší čas nechat si změřit krevní tlak a hladinu cholesterolu v krvi. Riziko vzniku kardiovaskulárních nemocí se nesmí podcenit a případné potíže je nutné podchytit hned na začátku,“ říká Miroslav Souček.


Autor: Dalibor Kracík

Praha 4: Zdarma cvičení s prvky Tai chi na Pankráci se vrací

14. dubna 2021 v 11:47

Pro všechny sportovní nadšence je i letos, stejně jako vloni, připraveno outdoorové Tai chi cvičení v parku Na Pankráci pod vedením Vlasty Pechové. První lekce proběhne 17. května od 18 hodin.

Iniciativa Daruju Krev spouští novou aplikaci pro dárce

5. dubna 2021 v 07:53

K příležitosti Světového dne zdraví spustí iniciativa Daruju Krev novou verzi mobilní aplikace, s jejímž vývojem začal loni student David Stančík. Nová verze má zpříjemnit proces darování krve a motivovat stávající i nové dárce. 

Letiště Praha spouští službu Fly via Prague pro přestupující cestující

30. března 2021 v 07:24

Letiště Praha od prvního dubna spustí službu pro nový segment cestujících, kteří v Praze přestupují mezi na sobě nezávislými lety různých dopravců. Projekt Fly via Prague posílí potenciál pražského letiště jako přestupního bodu a přispěje k většímu komfortu i v době postupného obnovování leteckého...

Další články
Nahoru