Dnes Úterý - zatazeno 4°C
Zítra Středa - oblacno 3°C
Úterý 25. 1. 2022
Svátek má Miloš
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
I lidé před čtyřicítkou mohou bez viditelných příznaků trpět nebezpečnou kombinací dvou zdravotních neduhů
Kdy jste si naposledy nechali změřit tlak? Foto: Harmid / Wikimedia Commons

I lidé před čtyřicítkou mohou bez viditelných příznaků trpět nebezpečnou kombinací dvou zdravotních neduhů

Vysoký tlak nebo vysokou hladinu cholesterolu na sobě v zrcadle nepoznáte. Pokud je vám více než 35 let, je na místě nechat si alespoň jednou ročně obě hodnoty nechat řádně vyšetřit. Platí, že polovina lidí trpících hypertenzí má současně problémy i s cholesterolem. 

Každoročně má řada z nás, především těch ve středním věku, v prvních měsících roku tendence se sebou „něco udělat“. Pohled do zrcadla ihned odhalí kila navíc nebo jiné vady na kráse související s přibývajícím věkem, způsobem života a životosprávou.

Nadměrné solení, špatný jídelníček, sedavé zaměstnání a nadměrná konzumace alkoholu. To jsou vstupenky k potížím s vysokým tlakem. Ale tím rizika zdaleka nekončí. Zatímco vysoký tlak si můžete změřit sami doma, vysoký cholesterol vám pomůže zjistit jen laboratorní vyšetření odebrané krve.

„Vysoká hladina cholesterolu způsobuje celé spektrum nemocí. Tělo nedovede přebytečný cholesterol účinně využít nebo vyloučit z těla ven. Cholesterol se může ukládat do stěn cév ve formě aterosklerotických plátů a postupně dochází k tomu, že krev nemůže dostatečně proudit zúženou cévou. Pokud takto ucpaná céva zásobuje srdce nebo mozek, může dojít k srdečnímu infarktu nebo mozkové mrtvici,“ varuje profesor Miroslav Souček, garant projektu Srdce v hlavě.

Podle výsledků průzkumu, který zpracovala agentura STEM/MARK, má téměř polovina pacientů s vysokým tlakem také vysokou hladinu cholesterolu. A na otázku, z čeho mají respondenti větší obavy, odpovědělo 52 procent, že považuje oboje za stejně rizikové. 

Dalších 35 procent považuje za rizikovější vysoký tlak, ale jenom 8 procent považuje za rizikovější vysoký cholesterol. Ještě menší obavu z vysokého cholesterolu mají lidé mladší 45 let.

Přitom vysoká hladina cholesterolu je přinejmenším stejně nebezpečná pro vývoj kardiovaskulárních onemocnění jako vysoký tlak. Alarmující je, že o rizicích vysokého krevního tlaku a vysokého cholesterolu pro vznik infarktu nebo mozkové mrtvice nemají opět ponětí zejména lidé do 45 let.

„Takže podle uvedených statistik opravdu platí, že jen pohled do zrcadla nestačí. Patříte-li do věkové skupiny 35 až 45 let, je nejvyšší čas nechat si změřit krevní tlak a hladinu cholesterolu v krvi. Riziko vzniku kardiovaskulárních nemocí se nesmí podcenit a případné potíže je nutné podchytit hned na začátku,“ říká Miroslav Souček.


Autor: Dalibor Kracík

Lékaři žižkovské nemocnice budou posílat silné kuřáky na vyšetření CT

13. ledna 2022 v 15:53

Do nového programu prevence pro kuřáky, který od začátku letošního roku spustilo Ministerstvo zdravotnictví, zapojila i ambulance pro choroby plicní Nemocnice sv. Kříže Žižkov. Informoval o tom mluvčí nemocnice Radek Pešout.

Další články
Nahoru