Dnes Sobota - obcasny-dest 22°C
Zítra Neděle - polojasno 28°C
Sobota 25. 6. 2022
Svátek má Ivan
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
I lidé před čtyřicítkou mohou bez viditelných příznaků trpět nebezpečnou kombinací dvou zdravotních neduhů
Kdy jste si naposledy nechali změřit tlak? Foto: Harmid / Wikimedia Commons

I lidé před čtyřicítkou mohou bez viditelných příznaků trpět nebezpečnou kombinací dvou zdravotních neduhů

Vysoký tlak nebo vysokou hladinu cholesterolu na sobě v zrcadle nepoznáte. Pokud je vám více než 35 let, je na místě nechat si alespoň jednou ročně obě hodnoty nechat řádně vyšetřit. Platí, že polovina lidí trpících hypertenzí má současně problémy i s cholesterolem. 

Každoročně má řada z nás, především těch ve středním věku, v prvních měsících roku tendence se sebou „něco udělat“. Pohled do zrcadla ihned odhalí kila navíc nebo jiné vady na kráse související s přibývajícím věkem, způsobem života a životosprávou.

Nadměrné solení, špatný jídelníček, sedavé zaměstnání a nadměrná konzumace alkoholu. To jsou vstupenky k potížím s vysokým tlakem. Ale tím rizika zdaleka nekončí. Zatímco vysoký tlak si můžete změřit sami doma, vysoký cholesterol vám pomůže zjistit jen laboratorní vyšetření odebrané krve.

„Vysoká hladina cholesterolu způsobuje celé spektrum nemocí. Tělo nedovede přebytečný cholesterol účinně využít nebo vyloučit z těla ven. Cholesterol se může ukládat do stěn cév ve formě aterosklerotických plátů a postupně dochází k tomu, že krev nemůže dostatečně proudit zúženou cévou. Pokud takto ucpaná céva zásobuje srdce nebo mozek, může dojít k srdečnímu infarktu nebo mozkové mrtvici,“ varuje profesor Miroslav Souček, garant projektu Srdce v hlavě.

Podle výsledků průzkumu, který zpracovala agentura STEM/MARK, má téměř polovina pacientů s vysokým tlakem také vysokou hladinu cholesterolu. A na otázku, z čeho mají respondenti větší obavy, odpovědělo 52 procent, že považuje oboje za stejně rizikové. 

Dalších 35 procent považuje za rizikovější vysoký tlak, ale jenom 8 procent považuje za rizikovější vysoký cholesterol. Ještě menší obavu z vysokého cholesterolu mají lidé mladší 45 let.

Přitom vysoká hladina cholesterolu je přinejmenším stejně nebezpečná pro vývoj kardiovaskulárních onemocnění jako vysoký tlak. Alarmující je, že o rizicích vysokého krevního tlaku a vysokého cholesterolu pro vznik infarktu nebo mozkové mrtvice nemají opět ponětí zejména lidé do 45 let.

„Takže podle uvedených statistik opravdu platí, že jen pohled do zrcadla nestačí. Patříte-li do věkové skupiny 35 až 45 let, je nejvyšší čas nechat si změřit krevní tlak a hladinu cholesterolu v krvi. Riziko vzniku kardiovaskulárních nemocí se nesmí podcenit a případné potíže je nutné podchytit hned na začátku,“ říká Miroslav Souček.


Autor: Dalibor Kracík

Vzácná nemoc lidem bere schopnost dýchat i polykat

20. června 2022 v 11:39

Dvojité vidění, neschopnost hýbat se, mluvit, polykat, nebo dokonce dýchat – to vše patří mezi projevy vzácného autoimunitního onemocnění myastenie gravis (MG), kterým v Česku trpí 2 500 až 3 000 lidí. Tělo při něm samo vytváří protilátky, které brání přenosu impulsů z nervů do svalu. Lidé, kteří...

Fest ArBest léto 2022

16. června 2022 v 15:46

Fest ArBest léto 2022 se koná s pátek a v sobotu 17. a 18. června od 10:30 do 21:30 na Arbesově náměstí v Praze 5.

Tip na výlet: Den otevřených dveří na Úpravně vody Želivka a Vodárenské nádrži Švihov

8. června 2022 ve 13:33

Příležitost k prohlídce největší úpravny vody u nás, hráze vodárenské nádrže Švihov a Vodního domu budete mít v sobotu 11. června.

Dny otevřených center pro léčbu migrény

7. června 2022 v 08:09

Lidé trpící migrénou, kterých je v Česku okolo milionu, mohou přijít zdarma konzultovat svůj stav se specialisty. Brány čtyř specializovaných center pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy se letos otevřou všem lidem trpícím tímto onemocněním. Do osvětové akce se v červnu zapojí Fakultní nemocnice...

Praha 2: Apetit piknik v Havlíčkových sadech

6. června 2022 v 17:36

Den plný delikates od špičkových českých výrobců v sobotu 18. června od 10 hodin nabídne kuchařskou show, tombolu, program pro děti, hudbu a tanec.

Nemocnice sv. Kříže Žižkov vyzývá pacienty k preventivním prohlídkám

1. června 2022 v 09:00

Nemocnice sv. Kříže Žižkov zahájila informační kampaň pro pacienty, ve které je motivuje navštívit specializovaná pracoviště k preventivním prohlídkám. Ve spolupráci se zdravotními pojišťovnami Ambulantní centrum Nemocnice Žižkov nabízí pacientům kvalifikované lékaře i moderní diagnostické...

Slunečnice rozsvítí Kateřinskou zahradu

28. května 2022 v 07:13

Desítky slunečnic vysadí v pondělí 30. května v Kateřinské zahradě v Praze 2 pacienti s roztroušenou sklerózou (RS). Akce s názvem Rozsviťme Českou republiku se koná u příležitosti Světového dne RS a startuje půl hodiny před polednem. Pacienti chtějí upozornit na nemoc, kterou v Česku trpí přes...

Další články
Nahoru