Dnes Úterý - zatazeno 2°C
Zítra Středa - oblacno 6°C
Úterý 2. 3. 2021
Svátek má Anežka
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
I letos bude pokračovat testování chytrého zavlažování v parcích Prahy 2
Sady Bratří Čapků na Vinohradech, ve kterých je od loňska testován systém chytrého zavlažování. Foto: P2

I letos bude pokračovat testování chytrého zavlažování v parcích Prahy 2

Radnice Prahy 2 hodlá i letos pokračovat v testování systému chytrého zavlažování v parcích. Naváže tak na pilotní projekt z loňského roku v Sadech Bratří Čapků. V loňském roce městská část navázala spolupráci s českými technologickými firmami CleverFarm a PlantControl. Ty dodaly chytrou technologii – senzory a další sofistikovaná zařízení, která jsou schopna kromě úhrnu srážek monitorovat i vlhkost, teplotu půdy a vzduchu.

Podle aktuálních potřeb vycházejících z těchto měření pak systémy nastaví na jednotlivých místech různou míru zavlažování, což v konečném důsledku přináší úsporu vody i energie. Loňské testování ve vinohradských Sadech Bratří Čapků ukázalo, že se tak dá snížit spotřeba vody až o jednu čtvrtinu.

„Čelíme extrémním projevům počasí, je potřeba na tuto situaci včas reagovat a minimalizovat tak negativní dopady na životní prostředí. Proto také podobné projekty v rámci programu Udržitelná dvojka podporujeme. Kromě toho nám šetří zajímavé finanční prostředky,“ uvedla starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS).

„Technologicky pokročilé řešení nám zaručí, že monitorování stavu zeleně bude probíhat kontrolovaně, a to s nezanedbatelnými úsporami na vodě a energiích. Pro Prahu 2 se jedná o investici do budoucnosti, která se nám dle propočtů několikanásobně vrátí,“ sdělil zastupitel městské části Prahy 2 Jan Recman (ODS), který je zodpovědný za chytrá řešení v rámci projektu Udržitelná dvojka.

Od roku 2019 také Praha 2 spolupracuje s Českou zemědělskou univerzitou na konkrétních opatřeních v oblasti adaptace na klimatické změny měst. Před časem také veřejnosti představila první reálné projekty v podobě vybudování retenční a akumulační nádrže na dešťovou vodu v Riegrových sadech nebo systém chytrých opatření v parku Havlíčkovy sady.

Ve vinici Grébovka v Havlíčkových sadech budou instalována podzemní čidla, která umožní efektivní řízené zavlažování dešťovou vodou svedenou do plánované retenční nádrže v dolní části parku. Nádrž bude mít objem asi 25 metrů krychlových a voda z ní se bude používat výhradně na vinicích.

V budoucnu by se měla stavět i další retenční nádrž u Botiče. Voda z ní by se mohla užívat na zavlažování i dalších částí Havlíčkových sadů.

V plánu jsou také ozelenění Francouzské a Anglické ulice, umístění vertikálních fasád na domeček u mateřské školy Šumavská či zdí v Havlíčkových sadech. Výrazně se zvýší i počet míst s pítky či mlhovišti.


Kdy na radnici Prahy 13 v březnu

Včera v 16:37

V návaznosti na usnesení vlády se od pondělí 1. března mění úřední hodiny Úřadu městské části Praha 13.

Praha 5 spouští elektronický portál občana. V první fázi ho využijí majitelé psů

Včera v 11:26

Přihlášení nebo odhlášení, ale i uhrazení místního poplatku za psa a to vše z pohodlí domova. Praha 5 rozjíždí pilotní téma Portálu občana od 1. března.

Praha 2: Omezení činnosti matričního úřadu

28. února 2021 ve 20:58

Od pondělí 1. března bude z důvodu karanténního opatření dočasně omezena matriční agenda radnice Prahy 2. V provozu zůstává pouze vydávání matričních dokladů.

Další články
Nahoru