Dnes Sobota - skorojasno 27°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 18°C
Sobota 31. 7. 2021
Svátek má Ignác
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
I letos bude pokračovat testování chytrého zavlažování v parcích Prahy 2
Sady Bratří Čapků na Vinohradech, ve kterých je od loňska testován systém chytrého zavlažování. Foto: P2

I letos bude pokračovat testování chytrého zavlažování v parcích Prahy 2

Radnice Prahy 2 hodlá i letos pokračovat v testování systému chytrého zavlažování v parcích. Naváže tak na pilotní projekt z loňského roku v Sadech Bratří Čapků. V loňském roce městská část navázala spolupráci s českými technologickými firmami CleverFarm a PlantControl. Ty dodaly chytrou technologii – senzory a další sofistikovaná zařízení, která jsou schopna kromě úhrnu srážek monitorovat i vlhkost, teplotu půdy a vzduchu.

Podle aktuálních potřeb vycházejících z těchto měření pak systémy nastaví na jednotlivých místech různou míru zavlažování, což v konečném důsledku přináší úsporu vody i energie. Loňské testování ve vinohradských Sadech Bratří Čapků ukázalo, že se tak dá snížit spotřeba vody až o jednu čtvrtinu.

„Čelíme extrémním projevům počasí, je potřeba na tuto situaci včas reagovat a minimalizovat tak negativní dopady na životní prostředí. Proto také podobné projekty v rámci programu Udržitelná dvojka podporujeme. Kromě toho nám šetří zajímavé finanční prostředky,“ uvedla starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS).

„Technologicky pokročilé řešení nám zaručí, že monitorování stavu zeleně bude probíhat kontrolovaně, a to s nezanedbatelnými úsporami na vodě a energiích. Pro Prahu 2 se jedná o investici do budoucnosti, která se nám dle propočtů několikanásobně vrátí,“ sdělil zastupitel městské části Prahy 2 Jan Recman (ODS), který je zodpovědný za chytrá řešení v rámci projektu Udržitelná dvojka.

Od roku 2019 také Praha 2 spolupracuje s Českou zemědělskou univerzitou na konkrétních opatřeních v oblasti adaptace na klimatické změny měst. Před časem také veřejnosti představila první reálné projekty v podobě vybudování retenční a akumulační nádrže na dešťovou vodu v Riegrových sadech nebo systém chytrých opatření v parku Havlíčkovy sady.

Ve vinici Grébovka v Havlíčkových sadech budou instalována podzemní čidla, která umožní efektivní řízené zavlažování dešťovou vodou svedenou do plánované retenční nádrže v dolní části parku. Nádrž bude mít objem asi 25 metrů krychlových a voda z ní se bude používat výhradně na vinicích.

V budoucnu by se měla stavět i další retenční nádrž u Botiče. Voda z ní by se mohla užívat na zavlažování i dalších částí Havlíčkových sadů.

V plánu jsou také ozelenění Francouzské a Anglické ulice, umístění vertikálních fasád na domeček u mateřské školy Šumavská či zdí v Havlíčkových sadech. Výrazně se zvýší i počet míst s pítky či mlhovišti.


Praha 5 získala zpět budovu ZŠ Pod Žvahovem, chystá stavební úpravy

29. července 2021 ve 20:43

Tři roky trvaly soudní spory o výpověď z nájmu jedné z budov ZŠ Pod Žvahovem. Tu doposud užívalo Taneční centrum Praha. Městská část Praha 5 už převzala budovu do své správy a celý areál čeká plánovaná revitalizace.

Praha 2 rozdělí pět milionů v Participativním rozpočtu. Obyvatelé mohou zasílat návrhy

29. července 2021 ve 12:04

Radnice Prahy 2 vyhlašuje pilotní program participativního rozpočtu. Obyvatelé se mohou podílet na rozvoji své městské části, sami budou projekty navrhovat a o jejich podpoře rozhodovat hlasováním. Radnice na projekt vyčlenila prostředky v souhrnné výši až 5 milionů...

O kulturní dotace půjde zažádat prostřednictvím Portálu Pražana

28. července 2021 v 17:12

Od srpna letošního roku získá Portál Pražana další funkcionalitu. Nově zde bude v rámci pilotního projektu možné podávat žádosti o dotaci v oblasti kultury. Rozhodli o tom na mimořádném jednání městští radní. Portál Pražana bude možné využít bez předchozí registrace na Portálu finanční podpory....

Senát posvětil novelu notářského řádu

27. července 2021 v 18:04

Senát minulý týden schválil novelu notářského řádu, která přichází s rozsáhlou digitalizací procesu zakládání a změn obchodních společností. V případě podpisu prezidentem tak bude už od září možné založit si společnost on-line, a to za pouhou hodinu a levněji než dnes. Součástí novely z pera...

Další články
Nahoru