dnes
Čtvrtek - zatazeno
6°C
zítra
Pátek - prehanky-snih-dest
5°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
4°C
I kvůli spadlé větvi to měl 110 let starý velikán nahnuté, veřejnosti se podařilo kácení zastavit
Majestátní platan v areálu školky nebude pokácen. Foto: MČ Praha 7

I kvůli spadlé větvi to měl 110 let starý velikán nahnuté, veřejnosti se podařilo kácení zastavit

Přes 110 let starý velikán v atriu Mateřské školy Kostelní vzbouzel od loňského roku výrazné emoce. V létě roku 2013 došlo k pádu jedné z jeho větví na střechu školky a počátkem roku 2014 bylo rozhodnuto o jeho pokácení, které by stálo radnici Prahy 7 čtvrt milionu. Díky odporu občanů k tomu nakonec nedojde, a platanu začíná, obrazně řečeno, nová životní etapa. 

Nespokojeným obyvatelům okolních domů se kácení na poslední chvíli podařilo zarazit a platan v atriu zůstal. Expertní skupina se nyní shodla na tom, že jeho provozní bezpečnost pro další období lze zajistit pomocí bezpečnostního prořezání a stabilizačních vazeb.

Na stav platanu javorolistého bylo vypracováno několik znaleckých posudků. Některé doporučovaly strom pokácet, jiné ošetřit a zachovat. Současné vedení Prahy 7 iniciovalo sestavení expertní skupiny, ve které jsou zastoupeni také autoři posudků. Znalci se po jednáních shodli na krocích, které platan posunou do další etapy jeho života.

S ohledem na maximální provozní bezpečnost platan podstoupí výrazné úpravy. Dojde u něj k zásadnímu prořezání a zajišťujícím vazbám. Koruna stromu bude dle stavu a povahy jednotlivých větví zredukována o čtvrtinu své výšky a až o 40 procent obvodu.

Některé řezné rány mohou mít průměr i nad 30 centimetrů. Zároveň bude provedena instalace šesti kusů elastických vazeb o minimální nosnosti čtyř tun. Tři vazby budou tvořit trojúhelník a další tři zajistí kosterní větve.


Další články
Nahoru