dnes
Pátek - obcasny-dest
13°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
9°C
pozítří
Neděle - skorojasno
5°C
I když se Pražanům zalíbilo recyklovat plechovky, radní byli proti a kontejnery z ulic zmizely
Obliba plechovek podle spotřebitelských průzkumů roste, Praha provoz speciálních kontejnerů na jejich odevzdávání přesto ukončila. Ilustrační foto: Archiv

I když se Pražanům zalíbilo recyklovat plechovky, radní byli proti a kontejnery z ulic zmizely

Před dvěma lety odstartoval v Praze pilotní projekt sběru a svozu nápojových plechovek. V ulicích se postupně objevila zhruba padesátka šedých kontejnerů. Obyvatelům metropole se ekologické odevzdávání plechovek od vypitého piva nebo nealka zalíbilo. Přesto byl po nedávném rozhodnutí pražských radní projekt definitivně ukončen a kontejnery z ulic odvezeny.

Plechovky je možné už řadu let odevzdat ve sběrných dvorech, ale ruku na srdce, málokdo má čas, chuť a peníze jezdit do dvorů s pytli sešlápnutých plechovek. V polovině roku 2013 se v Praze 1 a postupně i v ostatních městských částech začaly objevovat kontejnery na sběr plechovek. Pilotní projekt měl od začátku úspěch, jen za prvního čtvrt roku odevzdali Pražané 431 kilogramů plechovek.

napojove-plechovky-nahled Na konci loňského roku projekt oficiálně skončil, nicméně sběrné nádoby byly na vytipovaných separačních stanovištích umístěny až do března. Náklady tohoto prodloužení „pilotu" platila svozová společnost Pražské služby.

Radní Jana Plamínková (Trojkoalice) na doporučení magistrátního odboru ochrany prostředí předložila Radě hl. m. Prahy návrh na pokračování a rozšíření sběru a svozu kovových obalů na území metropole.

Reakce radních? Zamítavá! „Návrh jsem předkládala Radě na jejím zasedání 31. března 2015. Rada však návrh na prodloužení umístění kontejnerů na recyklaci konzerv a plechovek neschválila,“ sdělila Plamínková.

Jak je uvedeno ve veřejně dostupném zápisu z jednání radních, o návrhu na uzavření smlouvy k veřejné zakázce malého rozsahu na „Sběr, svoz a přepravu kovových obalů z území MČ Praha 2 Praha 3, Praha 8, Praha 9, Praha 10, Praha 14 a MČ Praha – Troja", radní o návrhu hodně diskutovali. 

kontejner-na-kovy-clanek-nahled „Po prvním zmatečném hlasování následovalo na základě návrhu radní Ropkové nové hlasování o navrhovaném usnesení. Navržené usnesení nebylo schváleno,“ píše se v zápisu. Hlasování radních bylo poměrně alibistické, nikdo nebyl proti, ale devět z nich se hlasování zdrželo.

V současné době podle Plamínkové odbor ochrany prostředí hledá jiné cesty, jak další pokračování sběru kovových obalů prostřednictvím samostatných nádob zajistit.  

„Pražské služby považují projekt na svoz kovových obalů za úspěšný a jsme připraveni v něm pokračovat," uvedl za společnost Radim Mana.


Další články
Nahoru