Dnes Sobota - polojasno 19°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 16°C
Sobota 31. 7. 2021
Svátek má Ignác
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Hysterie, udávání. Díky covidu pochopila, proč se k sobě za války lidé chovali příšerně
Alžběta Jungrová na Karlově náměstí. Foto(2x): Jan Puci

Hysterie, udávání. Díky covidu pochopila, proč se k sobě za války lidé chovali příšerně

Fotila ozbrojené děti v pásmu Gazy, překupníky drog v Pákistánu, brodila se ropným bahnem na největším vrakovišti tankerů v Bangladéši i největší skládkou odpadu v Kambodži. Loni se slavná fotoreportérka Alžběta Jungrová vydala mezi pacienty Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN), aby vytvořila rozsáhlý cyklus fotografií při příležitosti 230. výročí od založení nemocnice.

Jelikož do tohoto projektu hned na začátku zasáhla covidová pandemie, která situaci v nemocnici zdramatizovala, focení dostalo nečekaný rozměr a nádech neopakovatelné atmosféry.

Během posledního roku, a to projekt ještě není u konce, nafotila sympatická dáma zhruba 150 tisíc fotografií. Třicet z nich je k vidění na open-air výstavě na Karlově náměstí. Panely s černobílými snímky tam budou až do konce srpna.

jungrova-1 „Vybrat třicet snímků bych sama nezvládla, mám k nim vztah, k lidem na nich, k unikátní atmosféře. Jsou jak moje děti, je těžké upřednostnit jeden před druhým. Proto si na ten poslední výběr vezmu vždy nějakého kolegu,“ svěřuje se serveru Pražský patriot Jungrová.

Během focení v nemocnici, kde nebyla nouze o dojemné, smutné i emocemi nabité okamžiky, se prakticky nesetkala s odmítnutím. Přikládá to své schopnosti empatie. „Strávila jsem na každém oddělení, kde jsem už stihla fotit, spoustu času, abych se s pacienty i ošetřujícím personálem poznala, aby ke mně ti lidé získali důvěru. Bez toho to nejde, není možné přijít, představit se a hned začít fotit. Tedy jde to, ale na kvalitě se to pozná,“ vypráví.

„To, že mě lidé neodmítali, neznamenalo, že jsem vždy pořídila, co jsem chtěla. Někdy mi prostě řekli, že se třeba v ten den na focení necítí, že jsou příliš unaveni, nemají sílu a podobně. To jsem samozřejmě respektovala,“ podotýká.

Pandemie pro ni měla i filosofický rozměr. „Celý život jsem uvažovala, jak se mohli lidé k sobě chovat za války tak příšerně, jak se chovali. Ten covid byl do jisté míry něco podobného. Dostalo mě, jak se při hysterii vykrystalizovaly lidské povahy. Jak najednou byli schopni někteří udávat, posílat na sousedy policii. Člověk si nechce ani představit, jak by se lidé chovali, kdyby se jednalo o smrtící virus, který by třeba zabíjel každého druhého. To by se snad byli schopni i navzájem ušlapávat,“ obává se.

Během pracovního pobytu v nemocnici dle svých slov viděla v praxi, jak vláda špatně řešila krizi, že neměla skutečný pandemický plán. „Místo odborníků rozhodovali politici, kteří se ohlíželi především na svém zájmy. A to je špatně. Prosazovali se ti, kteří si chtěli z pandemie urvat co nejvíc pro sebe,“ říká.

„Jsem naštvaná na současnou politickou situaci. Snad půjdou všichni nespokojení lidé na podzim volit a nastane změna,“ dodává fotografka Alžbeta Jungrová.


Praha 2 zajistila svým občanům během pandemie i psychologickou pomoc, využily ji stovky zájemců

Včera ve 13:48

Obyvatelé druhé městské části si mohli během pandemie promluvit s farářem nebo psychoterapeutkou. Tuto možnost jim zprostředkovala radnice Prahy 2. Nabízenou pomoc využily stovky zájemců.

Průvodce Pražských služeb tříděním odpadu na cestách i na chalupě. I v létě se dá třídit chytře

Včera v 07:54

Rozmach domácí turistiky a renesance chalupaření se negativně projevila na tuzemské přírodě. Tu postihla záplava nebývalého množství odpadků, jednorázových obalů a plastů. Následující průvodce Pražských služeb vám poradí, jak nakládat s odpady z pikniků, výletů nebo domácích grilovaček. Ve většině...

Každý může být umělcem. Startuje první ročník soutěže pro umělce s mentálním postižením

Včera v 06:41

Celopražskou soutěž pro nadané umělce s mentálním postižením vyhlašuje Domov pro osoby se zdravotním postižením Sulická, který má bohaté zkušenosti s pořádáním výstav výtvarných děl svých klientů. Cílem soutěže je veřejně prezentovat a ocenit nejlepší díla lidí s mentálním...

SVS nařídila stáhnout z trhu uzený bok od polského výrobce

29. července 2021 ve 12:42

Státní veterinární správa (SVS) nařídila na základě obdrženého varování Systémem rychlého varování (RASFF) stáhnout z trhu uzený bok bez kosti od polského výrobce Animex Foods kvůli obsahu pesticidu etylenoxidu. 

První srpnový týden nepoteče voda v těchto ulicích

28. července 2021 ve 21:37

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 11: Jak se mohu zapojit ve své čtvrti?

28. července 2021 v 06:43

Praha 11 zve na workshop o možnostech zapojení se do veřejného dění, který proběhne ve čtvrtek 29. července od 17 do 20 hodin.

Dětské poklady se vrátily malému majiteli

27. července 2021 v 10:41

Každé malé dítě nosí ve svém batohu věci, bez kterých se neobejde. Panenky, autíčka, plyšáky, kamínky, dinosaury, pití v oblíbené barevné láhvi. A kolik je pláče, když se takový batůžek ztratí.

Anketa Prahy 6: Zůstane „Šiška“ na Ladronce nastálo?

27. července 2021 v 07:03

Železné sochy z dílny Čestmíra Sušky instalovala městská část naproti usedlosti Ladronka na zkoušku díky bezplatné výpůjčce děl na jeden a půl roku. Oba objekty se během krátké doby staly přirozenou součástí parku a zajímavou atrakcí pro návštěvníky, která snoubí estetickou funkci s volnočasovou....

V mateřinkách a školách Prahy 1 panuje čilý stavební ruch

25. července 2021 v 11:38

Praha 1 každým rokem před prázdninami spolupracuje s řediteli a ředitelkami škol, kteří předkládají své návrhy na to, jak by chtěli využít zavření budov a školních hřišť k opravám, úpravám a doplnění. Všechny jedničkové školy, tedy jak mateřské, tak i základní, jsou v historických, mnohdy více než...

Na Kampě končí výstava Rudé století. Sto let KSČ bude i tématem debaty s historiky

24. července 2021 ve 20:52

Pražané i návštěvníci hlavního města mají posledních pár dní příležitost navštívit plenérovou výstavu Rudé století, kterou ke 100 letem vzniku Komunistické strany Československa připravilo společně Muzeum paměti XX. století a Museum Kampa – Nadace Jana a Medy...

Další články
Nahoru