Dnes Středa - polojasno 25°C
Zítra Čtvrtek - jasno 25°C
Středa 27. 9. 2023
Svátek má Jonáš
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Hysterie, udávání. Díky covidu pochopila, proč se k sobě za války lidé chovali příšerně
Alžběta Jungrová na Karlově náměstí. Foto(2x): Jan Puci

Hysterie, udávání. Díky covidu pochopila, proč se k sobě za války lidé chovali příšerně

Fotila ozbrojené děti v pásmu Gazy, překupníky drog v Pákistánu, brodila se ropným bahnem na největším vrakovišti tankerů v Bangladéši i největší skládkou odpadu v Kambodži. Loni se slavná fotoreportérka Alžběta Jungrová vydala mezi pacienty Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN), aby vytvořila rozsáhlý cyklus fotografií při příležitosti 230. výročí od založení nemocnice.

Jelikož do tohoto projektu hned na začátku zasáhla covidová pandemie, která situaci v nemocnici zdramatizovala, focení dostalo nečekaný rozměr a nádech neopakovatelné atmosféry.

Během posledního roku, a to projekt ještě není u konce, nafotila sympatická dáma zhruba 150 tisíc fotografií. Třicet z nich je k vidění na open-air výstavě na Karlově náměstí. Panely s černobílými snímky tam budou až do konce srpna.

jungrova-1 „Vybrat třicet snímků bych sama nezvládla, mám k nim vztah, k lidem na nich, k unikátní atmosféře. Jsou jak moje děti, je těžké upřednostnit jeden před druhým. Proto si na ten poslední výběr vezmu vždy nějakého kolegu,“ svěřuje se serveru Pražský patriot Jungrová.

Během focení v nemocnici, kde nebyla nouze o dojemné, smutné i emocemi nabité okamžiky, se prakticky nesetkala s odmítnutím. Přikládá to své schopnosti empatie. „Strávila jsem na každém oddělení, kde jsem už stihla fotit, spoustu času, abych se s pacienty i ošetřujícím personálem poznala, aby ke mně ti lidé získali důvěru. Bez toho to nejde, není možné přijít, představit se a hned začít fotit. Tedy jde to, ale na kvalitě se to pozná,“ vypráví.

„To, že mě lidé neodmítali, neznamenalo, že jsem vždy pořídila, co jsem chtěla. Někdy mi prostě řekli, že se třeba v ten den na focení necítí, že jsou příliš unaveni, nemají sílu a podobně. To jsem samozřejmě respektovala,“ podotýká.

Pandemie pro ni měla i filosofický rozměr. „Celý život jsem uvažovala, jak se mohli lidé k sobě chovat za války tak příšerně, jak se chovali. Ten covid byl do jisté míry něco podobného. Dostalo mě, jak se při hysterii vykrystalizovaly lidské povahy. Jak najednou byli schopni někteří udávat, posílat na sousedy policii. Člověk si nechce ani představit, jak by se lidé chovali, kdyby se jednalo o smrtící virus, který by třeba zabíjel každého druhého. To by se snad byli schopni i navzájem ušlapávat,“ obává se.

Během pracovního pobytu v nemocnici dle svých slov viděla v praxi, jak vláda špatně řešila krizi, že neměla skutečný pandemický plán. „Místo odborníků rozhodovali politici, kteří se ohlíželi především na svém zájmy. A to je špatně. Prosazovali se ti, kteří si chtěli z pandemie urvat co nejvíc pro sebe,“ říká.

„Jsem naštvaná na současnou politickou situaci. Snad půjdou všichni nespokojení lidé na podzim volit a nastane změna,“ dodává fotografka Alžbeta Jungrová.


Autor: Jan Puci

Nápady pro Šestku proberte na radnici

Dnes v 07:34

Workshop pro navrhovatele Nápadu pro Šestku se koná ve středu 27. září.

Fakulta strojní ČVUT v Praze se chystá na strojírenský veletrh

Včera v 15:09

Také letos bude Fakulta strojní ČVUT prezentovat na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně Smart produkty a výsledky studentských projektových týmů.  

Zvony paměti pro Františku Zemínovou

Včera ve 12:38

Probouzení dějinné paměti a zvyšování povědomí o zločinech spáchaných totalitními režimy ve 20. století je smyslem projektu Zvony paměti.

Zámek Veleslavín i jeho park se otevřou veřejnosti

Včera v 11:43

V rámci Dne architektury si lidé mají možnost v sobotu a neděli 30. září a 1. října prohlédnout i zámek Veleslavín na Praze 6. Dny architektury jsou v posledních letech prakticky jedinou příležitostí, kdy lze park i zámek navštívit.

Haló ven!

Včera v 10:10

Spolek za Veselejší Střížkov zve na akci Haló ven kterou spolupořádá s radnicí Prahy 9. Akce proběhne 21. října od 16 hodin na Střížkově.

Břevnovské posvícení 2023

Včera v 08:31

V pátek 6. října odpoledne bude u Břevnovského kláštera v provozu většina stánků, pouťové atrakce a večer se koná diskotéka a v sobotu 7. října začne od rána pravé posvícení. Ve stáncích si budete moci zakoupit pečená žebra, sýry, řeznické speciality, bramborové placky, burgery, šašlik, palačinky...

Tajemství Noci vědců bude ČVUT odhalovat na několika místech v Praze

Včera v 07:34 | Aktualizováno v 11:34

Na dalším ročníku oblíbené vědecko-popularizační akce Noc vědců představí ČVUT v Praze coby jeden ze spolupořadatelů opravdové taje vědy. Noci vědců se zúčastní sedm z osmi fakult univerzity, k tomu Ústřední knihovna ČVUT, Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky, třešničkou na dortu...

Návštěvníci Vinobraní na Grébovce přispěli Dvojce srdcem částkou 12 778 korun

25. září 2023 ve 22:01

Během sobotního Vinobraní na Grébovce  přispěli návštěvníci do kasičky nadačního fondu Dvojka srdcem částkou 12 778 korun. „Díky tomu můžeme pomoci dalším obyvatelům Praha 2, kteří naši pomoc potřebují,“ poděkoval fond na svém facebookovém profilu.

Vinobraní na náplavce 2023

25. září 2023 v 08:55

Oslava babího léta, vína a pohody na Rašínově nábřeží. Projděte vinnou stezkou přímo na náplavce v pátek 29. a v sobotu 30. září.

Praha 1: Odkaz Karla Gotta připomene videomapping na Rudolfinu

25. září 2023 v 07:09

V úterý 3. října proběhne premiéra videomappingu s názvem Odkaz Karla Gotta.

Praha 6: Setkání k zeleni na Hanspaulce

24. září 2023 ve 12:32

Radnice Prahy 6 zve k procházce v centrální části Hanspaulky a následné diskuzi na téma péče o zeleň.

Další články
Nahoru