Dnes Pondělí - zatazeno 6°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 5°C
Pondělí 5. 12. 2022
Svátek má Jitka
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Hysterie, udávání. Díky covidu pochopila, proč se k sobě za války lidé chovali příšerně
Alžběta Jungrová na Karlově náměstí. Foto(2x): Jan Puci

Hysterie, udávání. Díky covidu pochopila, proč se k sobě za války lidé chovali příšerně

Fotila ozbrojené děti v pásmu Gazy, překupníky drog v Pákistánu, brodila se ropným bahnem na největším vrakovišti tankerů v Bangladéši i největší skládkou odpadu v Kambodži. Loni se slavná fotoreportérka Alžběta Jungrová vydala mezi pacienty Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN), aby vytvořila rozsáhlý cyklus fotografií při příležitosti 230. výročí od založení nemocnice.

Jelikož do tohoto projektu hned na začátku zasáhla covidová pandemie, která situaci v nemocnici zdramatizovala, focení dostalo nečekaný rozměr a nádech neopakovatelné atmosféry.

Během posledního roku, a to projekt ještě není u konce, nafotila sympatická dáma zhruba 150 tisíc fotografií. Třicet z nich je k vidění na open-air výstavě na Karlově náměstí. Panely s černobílými snímky tam budou až do konce srpna.

jungrova-1 „Vybrat třicet snímků bych sama nezvládla, mám k nim vztah, k lidem na nich, k unikátní atmosféře. Jsou jak moje děti, je těžké upřednostnit jeden před druhým. Proto si na ten poslední výběr vezmu vždy nějakého kolegu,“ svěřuje se serveru Pražský patriot Jungrová.

Během focení v nemocnici, kde nebyla nouze o dojemné, smutné i emocemi nabité okamžiky, se prakticky nesetkala s odmítnutím. Přikládá to své schopnosti empatie. „Strávila jsem na každém oddělení, kde jsem už stihla fotit, spoustu času, abych se s pacienty i ošetřujícím personálem poznala, aby ke mně ti lidé získali důvěru. Bez toho to nejde, není možné přijít, představit se a hned začít fotit. Tedy jde to, ale na kvalitě se to pozná,“ vypráví.

„To, že mě lidé neodmítali, neznamenalo, že jsem vždy pořídila, co jsem chtěla. Někdy mi prostě řekli, že se třeba v ten den na focení necítí, že jsou příliš unaveni, nemají sílu a podobně. To jsem samozřejmě respektovala,“ podotýká.

Pandemie pro ni měla i filosofický rozměr. „Celý život jsem uvažovala, jak se mohli lidé k sobě chovat za války tak příšerně, jak se chovali. Ten covid byl do jisté míry něco podobného. Dostalo mě, jak se při hysterii vykrystalizovaly lidské povahy. Jak najednou byli schopni někteří udávat, posílat na sousedy policii. Člověk si nechce ani představit, jak by se lidé chovali, kdyby se jednalo o smrtící virus, který by třeba zabíjel každého druhého. To by se snad byli schopni i navzájem ušlapávat,“ obává se.

Během pracovního pobytu v nemocnici dle svých slov viděla v praxi, jak vláda špatně řešila krizi, že neměla skutečný pandemický plán. „Místo odborníků rozhodovali politici, kteří se ohlíželi především na svém zájmy. A to je špatně. Prosazovali se ti, kteří si chtěli z pandemie urvat co nejvíc pro sebe,“ říká.

„Jsem naštvaná na současnou politickou situaci. Snad půjdou všichni nespokojení lidé na podzim volit a nastane změna,“ dodává fotografka Alžbeta Jungrová.


Autor: Jan Puci

PVK: Přehled plánovaných výluk na 49. týden

2. prosince 2022 v 15:39

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Výstava nožů na Novoměstské radnici

2. prosince 2022 v 09:44

Na podzimní prodejní výstavě na Novoměstské radnici v Praze 2 bude 4. prosince k vidění nejlepší produkce nožířského umění v Evropě a v ČR.

Obyvatelé Prahy 14 budou mít možnost žádat o dotace

1. prosince 2022 ve 21:33

Obyvatelé Prahy 14, kteří plánují ve svých domech či jejich okolí sázet zeleň nebo zavést opatření, která pomáhají zadržovat vodu v krajině – například zachytávat dešťovou vodu na zalévání zahrad, či obyvatelé, kteří plánují vzdělávací či zážitkový projekt v oblasti ekologie, mohou získat dotaci...

Praha 6: Kampus Dejvice zve na Advent

30. listopadu 2022 v 07:21

Tradiční Advent na kampusu před budovou VŠCHT se koná 7. prosince v 17 až 21 hodin. Čeká vás program v režii studentských spolků, tvůrčí dílny, pečené kaštany a hodně svařáku.  

Zabezpečte řádně vodoměry, upozorňují PVK před zimou

28. listopadu 2022 v 19:51

Pražské vodovody a kanalizace před nadcházející zimní sezónou doporučují svým zákazníkům řádné zabezpečení vodoměrů.

Giving Tuesday na náměstí Míru

28. listopadu 2022 v 19:37

K celosvětovému svátku dárcovství, známému jako Giving Tuesday, se letos Praha 2 připojí už popáté v řadě. Charitativní sbírku pro zvířecí útulky zahájí radnice v úterý 29. listopadu v 15 hodin na náměstí Míru.

VFN Praha pořádá dobročinný jarmark

28. listopadu 2022 v 10:19

Od 1. do 4. prosince v nákupním centru Westfield Chodov najdete obchod VFN plný zajímavých módních kousků. Celý výtěžek z prodeje oblečení, bot a doplňků putuje na canisterapeutické psy, kteří dělají radost pacientům na klinikách Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Praha 4 hledá nejlepšího sportovce za rok 2022

27. listopadu 2022 v 11:38

Praha 4 má mnoho úspěšných sportovců napříč různými kategoriemi, kteří si zaslouží za své výjimečné sportovní výkony získat ocenění. Úspěchy na poli sportu i tentokrát ocení radnice Prahy 4 ve spolupráci s Pražskou tělovýchovnou unií (PTU) v již tradiční Anketě o nejlepšího sportovce Prahy 4 za...

Další články
Nahoru