Dnes Neděle - jasno 16°C
Zítra Pondělí - prehanky-dest 18°C
Neděle 26. 6. 2022
Svátek má Adriana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Hysterie, udávání. Díky covidu pochopila, proč se k sobě za války lidé chovali příšerně
Alžběta Jungrová na Karlově náměstí. Foto(2x): Jan Puci

Hysterie, udávání. Díky covidu pochopila, proč se k sobě za války lidé chovali příšerně

Fotila ozbrojené děti v pásmu Gazy, překupníky drog v Pákistánu, brodila se ropným bahnem na největším vrakovišti tankerů v Bangladéši i největší skládkou odpadu v Kambodži. Loni se slavná fotoreportérka Alžběta Jungrová vydala mezi pacienty Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN), aby vytvořila rozsáhlý cyklus fotografií při příležitosti 230. výročí od založení nemocnice.

Jelikož do tohoto projektu hned na začátku zasáhla covidová pandemie, která situaci v nemocnici zdramatizovala, focení dostalo nečekaný rozměr a nádech neopakovatelné atmosféry.

Během posledního roku, a to projekt ještě není u konce, nafotila sympatická dáma zhruba 150 tisíc fotografií. Třicet z nich je k vidění na open-air výstavě na Karlově náměstí. Panely s černobílými snímky tam budou až do konce srpna.

jungrova-1 „Vybrat třicet snímků bych sama nezvládla, mám k nim vztah, k lidem na nich, k unikátní atmosféře. Jsou jak moje děti, je těžké upřednostnit jeden před druhým. Proto si na ten poslední výběr vezmu vždy nějakého kolegu,“ svěřuje se serveru Pražský patriot Jungrová.

Během focení v nemocnici, kde nebyla nouze o dojemné, smutné i emocemi nabité okamžiky, se prakticky nesetkala s odmítnutím. Přikládá to své schopnosti empatie. „Strávila jsem na každém oddělení, kde jsem už stihla fotit, spoustu času, abych se s pacienty i ošetřujícím personálem poznala, aby ke mně ti lidé získali důvěru. Bez toho to nejde, není možné přijít, představit se a hned začít fotit. Tedy jde to, ale na kvalitě se to pozná,“ vypráví.

„To, že mě lidé neodmítali, neznamenalo, že jsem vždy pořídila, co jsem chtěla. Někdy mi prostě řekli, že se třeba v ten den na focení necítí, že jsou příliš unaveni, nemají sílu a podobně. To jsem samozřejmě respektovala,“ podotýká.

Pandemie pro ni měla i filosofický rozměr. „Celý život jsem uvažovala, jak se mohli lidé k sobě chovat za války tak příšerně, jak se chovali. Ten covid byl do jisté míry něco podobného. Dostalo mě, jak se při hysterii vykrystalizovaly lidské povahy. Jak najednou byli schopni někteří udávat, posílat na sousedy policii. Člověk si nechce ani představit, jak by se lidé chovali, kdyby se jednalo o smrtící virus, který by třeba zabíjel každého druhého. To by se snad byli schopni i navzájem ušlapávat,“ obává se.

Během pracovního pobytu v nemocnici dle svých slov viděla v praxi, jak vláda špatně řešila krizi, že neměla skutečný pandemický plán. „Místo odborníků rozhodovali politici, kteří se ohlíželi především na svém zájmy. A to je špatně. Prosazovali se ti, kteří si chtěli z pandemie urvat co nejvíc pro sebe,“ říká.

„Jsem naštvaná na současnou politickou situaci. Snad půjdou všichni nespokojení lidé na podzim volit a nastane změna,“ dodává fotografka Alžbeta Jungrová.


Autor: Jan Puci

V opatřeních ke snížení energetické náročnosti budov pokračuje Praha 2

Dnes ve 13:47

Druhý městská část pokračuje v realizaci celého systému opatření v rámci managementu hospodaření s energiemi. Ještě před zahájením topné sezóny radnice zajistí chemické čištění topných systémů v objektech spravovaných městskou částí, čímž sníží energetickou náročnost budov a ušetří na celkových...

Prázdninový jazykový kurz pro ukrajinské děti

Dnes ve 12:21

Na červnové schůzi Rady městské části Praha 5 bylo jednomyslným usnesením schváleno financování „Prázdninového kurzu českého jazyka“ pro 25 dětí občanů Ukrajiny pobývajících v ČR pod dočasnou ochranou nebo s platným vízem v Kulturním a rodinném centru Barrandov, v Záhorského ulici...

Oslavy začátku předsednictví České republiky v Radě EU pokračují

Dnes v 08:53

Komponované multižánrové oslavy předsednictví České republiky v Radě EU po pátečním a včerejším programu pokračují dnes, ve čtvrtek a v pátek 1. července.

Dvojka literární: Dopisy Milady Horákové

Dnes v 07:55

Veřejná čtení na netradičních místech Prahy 2 z děl autorů, kteří žili či tvořili na Dvojce se konají v rámci akce Dvojka Literární.

Debata: Soutěž 4. kvadrant Vítězného náměstí

Včera v 09:49

Jak se promění 4. kvadrant Vítězného náměstí a jak jeho nová podoba naváže na historický vývoj území i již vytvořené studie? V úterý 28. června od 19 hodin v Ballingově sále NTK se můžete seznámit s připravovanou mezinárodní architektonickou soutěží na dostavbu 4. kvadrantu Vítězného...

Zákaznické centrum PVK přesune se na Floru, v Dykově ulici bude do konce července uzavřeno

24. června 2022 ve 14:10

Zákaznické centrum Pražských vodovodů a kanalizací v Dykově ulici bude od středy 29. června do 31. července uzavřeno. „Důvodem je rekonstrukce objektu. Zákaznické centrum bude dočasně umístěno v sídle PVK na adrese Hradecká 1, Praha 3 v blízkosti stanice metra linky A Flora,“ informoval tiskový...

V Praze platí do odvolání zákaz rozdělávání ohňů na rizikových místech

24. června 2022 ve 12:57

Na základě výstrahy před nebezpečím požáru, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav, platí od čtvrtka 23. června od až do odvolání na území Prahy nařízení týkající se zákazu rozdělávání ohňů na místech zvýšeného nebezpečí vzniku požáru. Výstraha platí také pro výskyt silných...

V Participativním rozpočtu Prahy 15 lze podpořit až tři návrhy

24. června 2022 v 11:47

Revitalizace hřiště, knihobudka, stůl na ping-pong, venkovní sezení. V Praze 15 se hlasuje o participativním rozpočtu.

Hanspaulský festival

24. června 2022 v 11:16

Hudba, občerstvení a koutek pro děti 26. června na louce pod Hanspaulským zámečkem.

PIKI příběhy v parku Portheimka

23. června 2022 ve 13:35

Pátá městská část podpořila projekt „PIKI příběhy v parku“ nad nímž přezvali záštitu místostarostové Lukáš Herold a Lubomír Brož. Tento projekt tak úspěšně navazuje na jiné městské části Prahy. Na Smíchově je poprvé s cílem zavést novou letní tradici v parku...

Další články
Nahoru