Dnes Pondělí - polojasno 24°C
Zítra Úterý - skorojasno 27°C
Pondělí 24. 6. 2024
Svátek má Jan
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Hygienici v Praze už netrasují, mají standardní plán kontrol jako před covidem
Covid-19 je již standardní infekční nemocí. Ilustrační foto: CareAtya / Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0

Hygienici v Praze už netrasují, mají standardní plán kontrol jako před covidem

Pražští hygienici se vrátili ke všem svým činnostem, na které kvůli epidemii covidu-19 neměli tolik času, a mají standardní plán kontrol. Trasování nakažených, které je v posledních dvou letech zaměstnávalo, už se v současné době nevěnují. V souvislosti s covidem řeší podobně jako u jiných infekčních nemocí hlavně ohniska, například v domovech pro seniory. Na dotaz ČTK to uvedl mluvčí hygienické stanice hlavního města Zbyněk Boublík.

„Hygienická stanice Hlavního města Prahy (HSHMP) se již věnuje standardně všem svým právními předpisy daným činnostem. Základem práce je tak standardní roční kontrolní plán," uvedl.

Hygienici podle zákona o ochraně veřejného zdraví kontrolují například stravovací provozy, nebezpečné výrobky, školní zařízení, v létě dětské letní tábory nebo kvalitu vody ke koupání.

„Covid-19 je dnes v činnosti místně a věcně příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví již standardní infekční nemocí, ke které je přistupováno tak, jak stanoví příslušné právní předpisy, zákon a prováděcí vyhlášky," doplnil mluvčí.

První tři případy covidu se v Česku objevily 1. března 2020, pražští hygienici zjišťovali kontakty těch žijících v Praze a identifikovali osoby, které se mohly nakazit a musely se podrobit PCR testu.

S rostoucím počtem případů se rozvíjelo i trasování kontaktů, od dubna 2020 bylo součástí systému Chytré karantény a vedle hygieniků se do něj zapojovala i externí call centra nebo telefonisté z řad úředníků, policistů a dalších zaměstnanců státu.

Poslední publikované údaje o trasování z Chytré karantény jsou z 5. května letošního roku, hygienici řešili 363 nakažených.

Celkově se od začátku epidemie podle dat ministerstva zdravotnictví nakazilo více než 606 000 obyvatel Prahy. Za poslední týden bylo v Praze zhruba 720 pozitivních testů, na 100 000 obyvatel přibližně 54 případů, což je zhruba desáté nejhorší místo mezi 70 bývalými okresy. Odborníci ale upozorňují, že lidé na testy chodí jen velmi málo.

„Trasování jednotlivých případů již neprobíhá, zaměstnanci HSHMP se věnují výhradně řešení ohnisek onemocnění, například v domovech pro seniory," vysvětlil Boublík. Za pozitivum, které epidemie hygienikům přinesla, považuje lepší IT vybavení a vyšší míru spolupráce mezi jednotlivými útvary stanice.

„Covidová pandemie představovala pro zaměstnance nejen pražské hygienické stanice historicky rekordní a skutečně extrémně vysokou pracovní zátěž," dodal Boublík.

Pracovní vypětí podle něj sehrálo roli v několika odchodech zkušených zaměstnanců. Uvolněná místa se ale podle něj daří obsazovat. „Oproti jiným regionům je v Praze na trhu práce nadále velká konkurence mezi širokým spektrem zaměstnavatelů," dodal.

Fungování hygienických stanic čekají podle dřívějších vyjádření ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) v příštích letech změny. Letos přišly o dlouhodobě neobsazená pracovní místa a v příštím roce by měla každá krajská pobočka ušetřit několik pracovních míst, podle Válka ale nikoliv odborných.

Ministerstvo chce příští rok předložit novelu zákona o ochraně veřejného zdraví, která má mimo jiné smazat rozdíly mezi jejich rozhodováním a fungováním. Koncem listopadu Válek uvedl, že některé mají při stejném počtu zaměstnanců víc vedoucích či služebních aut.

Ministerstvo pro chce podle Válka také centralizovat některé provozní agendy hygienických stanic, například podávání žádostí o evropské dotace. V plánu je také větší digitalizace jejich činností a větší propojení se Státním zdravotním ústavem (SZÚ).


Autor: ČTK

Kameny zmizelých jsou nově na Janáčkově nábřeží

Dnes v 11:15

Starostka Prahy 5 Radka Šimková uctila památku obětí holocaustu společně s vrchním pražským rabínem Davidem Peterem.

Zastupitelstvo schválilo strategii cestovní ruchu na léta 2024–2027

Dnes v 09:26

Nová strategie cestovního ruchu, kterou schválilo Zastupitelstvo hl. m. Prahy, navazuje na předchozí koncepci příjezdového cestovního ruchu, která změnila směr a podobu cestovního ruchu v metropoli. Vyhodnocení na základě datové analýzy potvrdilo, že Praha nastolila dobrý směr a je schopna...

V Česku vznikne národní centrum pro polovodiče a čipy

Včera v 11:10

Už příští rok by v Česku mělo vzniknout Národní kompetenční centrum pro polovodiče, které bude podporovat cíle „Chips for Europe“, prvního pilíře evropského zákona o čipech (ChipsAct). Centrum zapojí ČR do vznikající evropské sítě kompetenčních center. V souladu s návrhem Národní polovodičové...

Změna územního plánu umožní výstavbu bytového komplexu

Včera v 10:51

Do cíle doputovala dlouholetá kauza týkající se pozemků, na nichž stojí bývalá sportovní hala Tatry Smíchov a fotbalové hřiště SK Smíchov. Zastupitelé Prahy ve čtvrtek schválili změnu územního plánu, které celý téměř tříhektarový sportovní areál u železničního mostu převádí do smíšené funkce....

Pražští hasiči zasahovali kvůli následkům bouřky jen u pár drobných případů

22. června 2024 ve 12:15

Kvůli pátečnímu pásmu bouřek v Česku posílili pražští hasiči souvislosti s výstrahou na velmi silné bouřky operační středisko. Prověřili jejich běžná opatření a v režimu zvýšené pohotovosti bylo připraveno 16 dobrovolných jednotek. Nakonec byl klid, hasiči zasahovali jen u pěti případů zlomených...

V Praze se konalo mezinárodní setkání partnerů projektu Interreg Europe Repower Industries

21. června 2024 v 17:20

V Praze se uskutečnilo úvodní setkání projektu Interreg Europe Repower Industries pod záštitou ČVUT UCEEB jako vedoucího partnera projektu, který má za cíl v průběhu čtyř let zlepšit podmínky pro podporu energetické nezávislosti, účinnosti a udržitelnosti v průmyslu. Setkání se zúčastnili...

Další články
Nahoru