Dnes Čtvrtek - skorojasno 25°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 28°C
Čtvrtek 25. 7. 2024
Svátek má Jakub
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Hygienici: V Praze je vysoký výskyt štěnic, souvisí to s migrací
Výskyt štěnic je potřeba ohlásit místně příslušné krajské hygienické stanici, která následně provede kontrolu ubytovacího zařízení. Foto: Hygienická stanice hl. m. Prahy

Hygienici: V Praze je vysoký výskyt štěnic, souvisí to s migrací

Ačkoli nejsou v hlavním městě detailní informace o výskytu štěnic, jejich výskyt je podle pražských hygieniků poměrně vysoký. Informují o tom na svém webu i sociálních sítích.

„Hygienická stanice hlavního města Prahy považuje výskyt štěnic za vážný problém, kterým je potřeba se důsledně zabývat. Šíření štěnic souvisí se zvýšenou migrací obyvatel. Určitou roli v jejich šíření hraje i to, že moderní společnost již na ně takzvaně zapomněla,“ uvedli hygienici.

Na vyšší výskyt štěnic v metropoli podle nich ukazuje fakt, že hygienická stanice dostává minimálně jeden až dva takové podněty týdně. Každý obdržený podnět šetří na místě.

„Často se však stává, že v okamžik probíhajícího místního šetření již na konkrétním místě výskyt štěnic nebývá zjištěn. Pravděpodobně z důvodů, že provozovatel objektu již provedl zákonem danou, neprodlenou mimořádnou desinsekci,“ popsali hygienici.

V některých případech si podle nich například hosté ubytovacích zařízení štěnice pletou s jinými druhy hmyzu. V ojedinělých situacích prý dochází k opakovanému výskytu štěnic, kdy likvidace je již velmi obtížná.

Mezi zákonné povinnosti provozovatelů ubytovacích zařízení patří „provádění pravidelné preventivní desinsekce a v případě zjištění výskytu hmyzu také mimořádné desinsekce.“ Pražská hygienická stanice na těchto místech provádí průběžné kontroly. 

V návaznosti na relativně vysoký výskyt případů zamoření ubytovacích zařízení a bytů štěnicemi dokonce pražská hygienická stanice vydala osvětový letáček s přehlednými informace o štěnicích, jak vypadají, kde se vyskytují a jak se jim bránit. Brožura je ke stažení na webu hygieniků.


Autor: Jan Puci

Zákaz nočního vjezdu do centra začal platit

Včera v 15:41

Na základě dlouhodobých stížností obyvatel Prahy 1 na rušení nočního klidu a hlučný provoz na území centrální městské části iniciovala MČ Praha 1 opatření zakazující vjezd v nočních hodinách do ulic v části Starého Města. Opatření se stává, rozmístěním posledních potřebných značek dne...

Magistrát na týden vyvěsí při příležitosti Prague Pride duhové vlajky

Včera v 15:28

Pražský magistrát vyvěsí od 5. do 12. srpna na budovách Nové radnice na Mariánském náměstí a Škodova paláce v Jungmannově ulici duhové vlajky při příležitosti festivalu o životě leseb, gayů, bisexuálů či translidí a queer lidí (LGBT+) Prague Pride. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili...

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov má dva nové expertní týmy

Včera v 11:19

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov (UCEEB) ČVUT v Praze, které letos slaví 10 let od zahájení své výzkumné činnosti, rozšířilo své aktivity o dva odborné týmy. První z nich se zabývá Cirkulárním stavebnictvím, druhý pak Moderní energetikou. Celkem tak v UCEEB působí již...

V Zoo Praha se narodilo mládě velblouda dvouhrbého domácího

Včera v 10:37

Do skupiny velbloudů dvouhrbých domácích v pražské zoo přibylo mládě. Samce, který se narodil v sobotu 20. července, mohou lidé spatřit ve venkovním výběhu spolu s ostatními členy stáda. Mládě i matka dobře prospívají, malému velbloudovi sílí nohy. ČTK to sdělila kurátorka kopytníků Zoo Praha...

Ministr Baxa prodlouží mandát řediteli Národního divadla Burianovi

23. července 2024 ve 13:12

Stávající ředitel Národního divadla (ND) Jan Burian zůstane ve funkci do konce července 2028, aby se pod jeho vedením dokončila rekonstrukce Nové scény ND. Novinářům to řekl ministr kultury Martin Baxa (ODS).

Praha 4 vymění písek v pískovištích

23. července 2024 v 09:55

Vedení Prahy 4 na svém nedávném jednání rozhodlo o tom, že městská část uzavře smlouvu o výměně písku v pískovištích a doplnění dopadových plochách na dětských hřištích ve správě městské části s pražskou společností Great Garden CZ.

Praha schválila investiční plán vodohospodářské infrastruktury

23. července 2024 v 09:23

Rada hl. m. Prahy na svém pondělním jednání schválila návrh Střednědobého investičního plánu vodohospodářské infrastruktury hlavního města pro roky 2025–2029. Díky navýšení prostředků bude v příštích letech možné lépe spravovat, udržovat a dále rozvíjet vodovody a kanalizace...

Další články
Nahoru