Dnes Pondělí - zatazeno -4°C
Zítra Úterý - oblacno 0°C
Pondělí 4. 12. 2023
Svátek má Barbora
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Hygienici: V Praze je vysoký výskyt štěnic, souvisí to s migrací
Výskyt štěnic je potřeba ohlásit místně příslušné krajské hygienické stanici, která následně provede kontrolu ubytovacího zařízení. Foto: Hygienická stanice hl. m. Prahy

Hygienici: V Praze je vysoký výskyt štěnic, souvisí to s migrací

Ačkoli nejsou v hlavním městě detailní informace o výskytu štěnic, jejich výskyt je podle pražských hygieniků poměrně vysoký. Informují o tom na svém webu i sociálních sítích.

„Hygienická stanice hlavního města Prahy považuje výskyt štěnic za vážný problém, kterým je potřeba se důsledně zabývat. Šíření štěnic souvisí se zvýšenou migrací obyvatel. Určitou roli v jejich šíření hraje i to, že moderní společnost již na ně takzvaně zapomněla,“ uvedli hygienici.

Na vyšší výskyt štěnic v metropoli podle nich ukazuje fakt, že hygienická stanice dostává minimálně jeden až dva takové podněty týdně. Každý obdržený podnět šetří na místě.

„Často se však stává, že v okamžik probíhajícího místního šetření již na konkrétním místě výskyt štěnic nebývá zjištěn. Pravděpodobně z důvodů, že provozovatel objektu již provedl zákonem danou, neprodlenou mimořádnou desinsekci,“ popsali hygienici.

V některých případech si podle nich například hosté ubytovacích zařízení štěnice pletou s jinými druhy hmyzu. V ojedinělých situacích prý dochází k opakovanému výskytu štěnic, kdy likvidace je již velmi obtížná.

Mezi zákonné povinnosti provozovatelů ubytovacích zařízení patří „provádění pravidelné preventivní desinsekce a v případě zjištění výskytu hmyzu také mimořádné desinsekce.“ Pražská hygienická stanice na těchto místech provádí průběžné kontroly. 

V návaznosti na relativně vysoký výskyt případů zamoření ubytovacích zařízení a bytů štěnicemi dokonce pražská hygienická stanice vydala osvětový letáček s přehlednými informace o štěnicích, jak vypadají, kde se vyskytují a jak se jim bránit. Brožura je ke stažení na webu hygieniků.


Autor: Jan Puci

Na holešovickém nádraží se našel mrtvý muž, zřejmě umrzl

Včera v 17:50

V areálu holešovického nádraží v Praze 7 byl kolem nedělního poledne nalezen mrtvý muž. Vše zatím nasvědčuje tomu, že s největší pravděpodobností umrzl. Podle sdělení pražské policie bylo cizí zavinění vyloučeno, stejně jako srážka s vlakem. 

Praha 4 získá 15,7 milionu korun za umisťování uprchlíků do škol

30. listopadu 2023 ve 20:49

Praha 4 získá 15,7 milionu korun z projektu UNICEF – pomoc uprchlíkům pro školy za umisťování dětí z uprchlických rodin. Městská část o tom informovala na svém webu.  

Praha 1 dokončila rekonstrukci opěrné zdi na Kampě i Odkolkovské zahrady

30. listopadu 2023 v 17:56

Praha 1 dokončila obnovu historické opěrné zdi v Odkolkovské zahradě, která je nedílnou součástí parku Kampa. Tato revitalizace je součástí širší snahy o zachování a zkrášlení kulturního dědictví města a jeho zelených prostor. Informovala o tom mluvčí městské časti Karolína...

Rada mladších zavítala do osmi regionů, nejzajímavější prezentace představí studenti v Praze

30. listopadu 2023 v 11:18

V pondělí 4. prosince se v Praze uzavře 10. ročník meziškolní konference Rada mladších, která se letos poprvé vydala za středoškolskými studenty do krajských měst v Čechách i na Moravě.  Cílem projektu bylo dát prostor mladým lidem vyjádřit postoje k tématům jako jsou jinakost a LGBT,...

Další články
Nahoru