Dnes Pátek - zatazeno 1°C
Zítra Sobota - polojasno -1°C
Pátek 3. 2. 2023
Svátek má Blažej
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Hygienici s policisty chystají na víkend kvůli šíření covidu kontrolu hudebních klubů
Noční ruch před klubem P.M. v Trojické ulici. Foto: archiv

Hygienici s policisty chystají na víkend kvůli šíření covidu kontrolu hudebních klubů

Kvůli rostoucímu počtu mladých lidí nakažených koronavirem pražští hygienici společně s policisty průběžně kontrolují noční hudební kluby ve městě. Mají poznatky, že se v některých z nich nákaza objevila. Zaměřují se na to, jak personál i návštěvníci dodržují platná protiepidemická opatření, uvedla dnes pražská hygiena. Náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek Radiožurnálu řekl, že o víkendu budou v policisté v Praze kontrolovat desítky podniků.

Odborníci už delší dobu poukazují na to, že nejvíc nakažených je v poslední době mezi lidmi mezi 16 a 29 lety, kteří jsou málo očkovaní a mají hodně sociálních kontaktů.

„Jak ukazují pražskými hygieniky prováděná epidemiologická šetření nově pozitivně testovaných lidí, začíná se průběžně zvyšovat počet případů, kdy k nákaze došlo v nočním hudebním klubu," uvedla hygienická stanice v tiskové zprávě.

Na základě výpovědí pozitivně testovaných lidí hygienici zjistili, že se zřejmě nakazili v jednom z pražských nočních hudebních klubů, jeho název neuvedli. „Tento konkrétní klub od konce června zmínilo již 28 mladých lidí. Dalších 31 pozitivně testovaných osob uvedlo jako možný zdroj své nákazy pobyt v některém z jiných pražských nočních klubů," zjistili hygienici.

Před rokem vzbudilo pozornost rozšíření nákazy ve vinohradském klubu Techtle Mechtle, s nímž hygienici spojili víc než 160 případů v několika krajích.

Při kontrole jednoho z klubů minulý čtvrtek hygienici upozornili provozovatele například na nevhodně rozmístěné sedadla a stoly. „Z přítomných hostů nedisponovala aktuálně platným výsledkem testu jedna osoba, která na místě za tento přestupek zaplatila blokovou pokutu," dodali. V kontrolách klubů budou pokračovat.

Při kontrolních akcích hygienikům asistuje policie, která některé akce provádí i samostatně. „Už na tento víkend máme na území hlavního města Prahy naplánováno několik akcí v součinnosti s krajskou hygienickou stanicí. Budeme se zaměřovat hlavně na vybrané noční podniky, kde je potřeba dodržovat pravidla: prokázat negativitu, v podniku by nemělo být víc lidí než míst k sezení, mezi hudebníky a zákazníky je předepsaná vzdálenost a je zakázaný tanec," řekl Radiožurnálu Vondrášek. Půjde podle něj o desítky podniků.

V klubech či diskotékách je už povolena hudební produkce, dál je ale v těchto zařízeních zakázáno tančit. Tanec je totiž podle hygieniků typ fyzické aktivity, kde se při počtu relativně vysokého množství lidí na jednom místě koronavirus velmi snadno šíří.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) o víkendu uvedl, že kvůli nárůstu počtu nových případů koronaviru požádá hygieniky a policisty, aby v klubech více kontrolovali dokumenty o bezinfekčnosti. Pro prokázání je třeba platný negativní test na covid, doklad o očkování nebo prodělání nemoci v posledním půlroce. V Česku se nyní mohou nechat očkovat lidé od 12 let.


Autor: ČTK
Další krátké zprávy
Nahoru