Dnes Sobota - polojasno 23°C
Zítra Neděle - oblacno 23°C
Sobota 13. 4. 2024
Svátek má Aleš
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Hygienici: Při výskytu černého kašle ve školní třídě mohou do výuky jen očkovaní
Školní výuka. Ilustrační foto: archiv

Hygienici: Při výskytu černého kašle ve školní třídě mohou do výuky jen očkovaní

Při výskytu černého kašle ve školní třídě, mohou podle pražských hygieniků docházet do výuky jen řádně očkovaní žáci. Opatření trvá 21 dní, uvedla v tiskové zprávě na webu Hygienická stanice Hlavního města Prahy (HSHMP). Zatímco pro přijetí do mateřské školy se podle školského zákona a zákona o ochraně veřejného zdraví doložení povinného očkování vyžaduje, pro poslední ročník předškolního vzdělávání a povinnou školní docházku nutné není.

„V případě výskytu onemocnění zaměstnanci HSHMP osloví školní zařízení a provedou u kontaktů kontrolu proočkovanosti," uvedli hygienici. Zároveň školám pražští hygienici doporučují důkladný úklid povrchů včetně dezinfekce a častější větrání. Školní třídy by se také neměly slučovat a je vhodné omezit společné akce.

„U každého případu černého kašle HSHMP provádí takzvané epidemiologické šetření, kdy se v jeho průběhu mimo jiné stanovují protiepidemická opatření," doplnili hygienici. V Praze letos do začátku tohoto týdne zaznamenali 237 případů, loni ve stejném období jeden. Mezi kraji je situace nejhorší v Jihočeském, kde bylo případů 496. Ve Středočeském se jich vyskytlo 355, na Vysočině 329 a v Pardubickém 280. Praha je mezi 14 kraji na pátém místě.

Nejvíce nemocných z 2273 v celé ČR je ve věkové skupině 15letých až 19letých. Podle údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ) dosahuje 120 na 100 000 obyvatel. Zhruba třetinová je nemocnost u desetiletých až 14letých a u nejmenších dětí, nakažení jsou ale ve všech věkových skupinách.

Očkování proti černému kašli je součástí povinného očkování v dětství. Je v takzvané hexavakcíně, která se dává proti černému kašli, záškrtu, tetanu, dětské obrně, virové hepatitidě B a hemofilovým nákazám B podle očkovacího kalendáře v devíti týdnech, čtyřech měsících a zhruba roce. Další přeočkování je v pěti a deseti či 11 letech.


Autor: ČTK

Praha 6 zve do Café Jirásek

Včera v 10:20

Veřejnost se může zeptat starosty Prahy 6 Jakuba Stárka na to, co ji zajímá. Radnice zve k otevřené diskuzi nad zákuskem a kávou v pondělí 15. dubna od 16:30 hodin.

Dotazník ukáže preference v oblasti dopravy

Včera v 07:23

Radnice Prahy 14 zajišťuje již počtvrté dotazníkové šetření mezi obyvateli městské části s cílem zjistit míru jejich spokojenosti s životem na území čtrnáctky a preferencemi v oblasti dopravy.

Praha podpoří volnočasové činnosti dětí a mládeže

11. dubna 2024 v 11:33

Pražští radní schválili poskytnutí dotace pro fungování dětských a mládežnických kroužků a oddílů. Volnočasové aktivity působící pod nestátními neziskovými organizacemi obdrží od hlavního města v letošním roce 44 100 000 Kč. Peníze jsou určeny například na rekonstrukce a provoz kluboven, tábory či...

Šestka pro příští školní rok sjednocuje platby za předškolní vzdělávání a družinu

11. dubna 2024 v 11:16

Praha 6 od příštího školního roku sjednotí platby za předškolní vzdělávání v mateřských školách a zájmové vzdělávání ve školních dužinách a školních klubech.

Další články
Nahoru