dnes
Středa - obcasny-dest
21°C
zítra
Čtvrtek - skorojasno
22°C
pozítří
Pátek - polojasno
23°C
Hygiena dala od začátku roku stravovacím zařízením v Praze pokuty za 800 000 korun
Ilustrační foto: SZPI

Hygiena dala od začátku roku stravovacím zařízením v Praze pokuty za 800 000 korun

Pražští hygienici uložili od ledna do konce dubna stravovacím zařízením 126 pokut v souhrnu za téměř 800 000 korun. Žádnou provozovnu ale nemuseli okamžitě uzavřít. Nejčastějším nedostatkem je pochybení v označování rozpracovaných pokrmů, polotovarů a cukrářských výrobků. V daném období hygienici zkontrolovali 822 stravovacích zařízení.

Kontroly pražských hygieniků se uskutečnily zejména v restauracích, provozovnách závodního stravování a kavárnách. „Za zjištěné nedostatky jsme od začátku roku udělili celkem 126 finančních sankcí v celkové výši 792 tisíc korun,“ upřesňuje šéf Hygienické stanice hlavního města Prahy Jan Jarolímek a dodává, že za méně závažné nedostatky dostali provozovatelé 35 napomenutí.

„Důležitou součástí státního zdravotního dozoru, který na území hlavního města realizujeme, je rovněž odběr vzorků pokrmů a také surovin k jejich výrobě k následným laboratorním analýzám. Ty ověřují zejména mikrobiální, chemickou a senzorickou nezávadnost,“ popisuje Jarolímek s tím, že od začátku roku bylo odebráno 39 vzorků, z nichž prozatím žádný nebyl vyhodnocen jako nevyhovující.

Mezi nejčastější nedostatky, které pražští hygienici zjišťují, patří pochybení v označování rozpracovaných pokrmů, polotovarů a cukrářských výrobků a to pětině případů. Obecné požadavky na potravinářské prostory nebyly splněny ve 13 % provozoven. Stav, konstrukce a instalace zařízení ve styku s potravinami nevyhověly platným legislativním požadavkům v 11 % kontrolovaných případů.

V 8 % z celkového počtu kontrol se objevila nedostatečná provozní hygiena. V 9 % pak nebyly dodrženy postupy založené na zásadách HACCP. Ty sledují kritické kontrolní body, které tvoří jednotlivé technologické přechody při výrobě a zpracování potravin, na nichž hrozí největší riziko jejich kontaminace.

Ve sledovaném kontrolovaném období pražští hygienici nemuseli přistoupit k okamžitému uzavření žádné z kontrolovaných provozoven.


Odkaz Baltského řetězu připomínají vlajky Estonska, Lotyšska a Litvy ve foyer Nové radnice

19. srpna 2019 v 18:46

Na oslavu 30. výročí Baltského řetězu neboli Baltské jsou ode dneška do 25. srpna ve foyer Nové radnice vyvěšeny vlajky Estonska, Lotyšska a Litvy společně s informačním bannerem. Připomínají událost, která stvrdila snahy pobaltských zemí vrátit se na mapu Evropy jako nezávislé...

Další články
Nahoru