
Hydry na Čechově mostě budou chrlit vodu, z pochodní světlonošek vyšlehnou plameny
14. prosince 2021 16:25
„Ačkoli je Čechův most nejkratším silničním pražským mostem, má pozoruhodnou uměleckou hodnotu. Revitalizace slavnostního a efektového vybavení podtrhne jeho estetické vnímání a panorama mostu bude ještě působivější. Zároveň to bude znamenat návrat ke starým časům a Pražané budou moci zavzpomínat na dobu, ve které první ocelový most přes Vltavu vznikal,“ uvedl pražský randí Jan Chabr (TOP 09).
Během revitalizace dojde k modernizaci svítidel veřejného a slavnostního osvětlení. Obnovy se dočkají i bronzové sochy ženských světlonošů držících pochodně a tříhlavých draků – hyder, které jsou umístěny na čtyřech pilířích po stranách mostu.
Právě u nich budou obnoveny původní efektové systémy z dob vzniku mostu. Draci by měli v pravidelných intervalech chrlit proudy vody do říčního koryta, světlonošky zase držet pochodně s plápolajícím ohněm, popsal mluvčí Drozd. Uvnitř pochodní budou plynové hořáky.

Celý systém osvětlení, spouštění a zapalování plynu a také ovládání tlakové vody bude vybaven vlastní kontrolou a možností vzdáleného dohledu a ovládání z centrály THMP. Vše se tedy bude řídit počítačem, stejně funguje i slavnostní osvětlení Petřínské rozhledny.
Obnova prvků na mostě bude součástí rekonstrukce slavnostního osvětlení, které se na mostě, stejně jako na desítkách dalších pražských památek, nachází a podle Jílka zahrnuje asi 240 svítidel. „Začneme hned na jaře, už v tuto chvíli probíhá projektová příprava," řekl.
Dodal, že přípravu bude firma konzultovat s památkáři. Náklady se podle Jílka odhadují na zhruba 20 milionů korun a doba prací na dva roky.
Městská společnost využije rozsáhlé zkušenosti z osvětlení na Petřínské rozhledně. Práce potřebné k revitalizaci osvětlovacích a efektových systémů zahájí městská společnost na jaře příštího roku a budou dokončeny v závislosti na postupu restaurátorských prací na sochách, moderní technika se na most dostane spolu s jejich návratem.Výstavba Čechova mostu, který je podobný mostu Pont Alexandre přes Seinu v Paříži, začala v roce 1905. Je v secesním stylu. Pozoruhodný je svou konstrukcí. Jde o kombinaci kamenných pilířů s betonovým jádrem a ocelových nosníků. Zakončení mostu zdůrazňují vysoké litinové pylony se symbolickými postavami bohyně vítězství. Krásné jsou i sochy světlonošek na záhlaví pilířů. Pražané začali most využívat už v roce 1908.