dnes
Pondělí - zatazeno
6°C
zítra
Úterý - zatazeno
7°C
pozítří
Středa - polojasno
4°C
Hydrometeorologové aktuálně předpovídají nejvyšší aktivitu klíšťat
Ilustrační foto: Doc. RNDr. Josef Reischig, CSc. / Wikimedia Commons

Hydrometeorologové aktuálně předpovídají nejvyšší aktivitu klíšťat

Podle aktuální předpovědi aktivity klíštěte obecného na území České republiky, kterou vydává Český hydrometeorologický ústav od dubna do října ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem, se v těchto dnech střídá vysoké a nejvyšší riziko kousnutí klíštětem.

Aktivita klíštěte

Termín lze zjednodušeně popsat jako podíl klíšťat, která jsou připravena k napadení hostitele, na celkové populaci klíštěte v dané lokalitě. To znamená, že čím větší je počet takto „aktivních“ klíšťat, tím vyšší je i prezentovaný stupeň rizika.

Zdroj: ČHMÚ

Aktivita klíšťat dnes dosahuje v desetistupňové škále stupně devět, zítra to bude „osmička”, což je vysoké riziko, ale ve čtvrtek a pátek se vrací opět „devítka”, tedy varování před nejvyšším rizikem kousnutí klíštětem. O víkendu to bude opět „jen osmička“.

Co doporučují hydrometeorologové při velkém riziku, tedy stupních sedm a osm? Používat repelent, nesedat a nelehat v porostech, nevstupovat do křovin a bylinné vegetace, zejména na okraji lesa, na okraji vodních toků a listnatého mlází. Večer a ráno provést prohlídku těla, případně odstranění klíšťat.

Když je podle nich nejvyšší riziko, tedy stupeň 9 či 10, doporučují používat repelent, nevstupovat volně do listnatých a smíšených lesů, pohybovat se pouze po zpevněných cestách.

Klíšťata přenášejí lymskou boreliózu a klíšťový zánět mozku. Proti borelióze očkování není, jediná ochrana je zabránit zakousnutí klíštěte, nebo co nejdřív po zakousnutí je odstranit. Proti klíšťovému zánětu mozku očkování je, kdo je nestihl v chladných měsících roku, může se dát očkovat i nyní.

Čtěte také: V Praze výrazně stoupl počet žádostí o příspěvek na očkování proti klíšťovce 


Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup. Jak na to?

Dnes ve 13:54

Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup 

Onemocnění může propuknout v jakémkoliv věku, bez ohledu na pohlaví. Může vyvolat několik různých komplikací, postihuje oči, končetiny i srdce. Výskyt neustále stoupá, ročně je u nás 10 000 nových případů

9. prosince 2017 v 16:29

Výskyt chronických civilizačních nemocí, včetně zákeřné cukrovky, neustále stoupá. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR vzrostl celkový počet diabetiků od roku 2010 za pět let o téměř 52 tisíc, tedy zhruba 10 tisíc ročně. V roce 2015 byla cukrovka diagnostikována 858 tisícům...

Další články
Nahoru