dnes
Pátek - obcasny-dest
5°C
zítra
Sobota - prehanky-snih
3°C
pozítří
Neděle - prehanky-snih
2°C
Letní Praha

Letní Praha: Husité na Vítkově

V sobotu 13. července zažije Vítkov dosud nevídanou akci. Na legendární hoře se uskuteční pravá středověká slavnost. Hora Vítkov si symbolicky připomene hrdinnou obrany husitské posádky, která 14. července roku 1420 odrazila útok rakouských a míšeňských křižáků a tím prakticky donutila Zikmunda Lucemburského celou křižáckou výpravu ukončit. Návštěvníci se tak můžou těšit už od 10 hodin na pestrý program, který je určený jak pro milovníky historie, tak i malé děti. Bitvy se zúčastní na sto válečníků, kteří přijedou na autentických husitských vozech a pod ochranou palisád budou halapartnami a pavézami bránit horu před nájezdem křižáckých rytířů dobývajících srub. Nebude chybět ani postava Jana Husa upáleného v Kostnici, což byl důvod k husitskému povstání.

Aby toho nebylo málo, čeká na diváky další překvapení: rytířská klání, kejklířské vystoupení, šermířské souboje, potulní minesengři, kteří předvedou historické písně na autentické hudební nástroje, nebo dobová módní přehlídka. Pro děti budou připraveny různé dobové hry a soutěže, loutkové divadlo, 3 D střelnice, střílení z luku a kuše nebo hod na cíl. Pozornost si jistě zaslouží stánky s řemesly – své umění předvedou hrnčíři, řezbáři, kováři, brusiči nožů nebo svíčkaři. Pravé kvasnicové pivo, frgále, trdelníky nebo tradiční medovina spolu s dobovou kuchyní tu nebudou chybět, k poslechu zahraje folklórní soubor Ginevra nebo ústřední hudba Ministerstva obrany Brasband. Pro návštěvníky bude zajištěna bezplatná kyvadlová doprava ze stanice Florenc na zastávku Ohrada. Celou akci Husité na Vítkově zakončí ohňostroj podbarvený hudbou i efekty na obloze i zemi.

„Věříme, že akce Husité na Vítkově přiláká všechny milovníky historie ,kteří si chtějí připomenout upálení Mistra Jana Husa i slavnou bitvu a zároveň si přitom vychutnají nádhernou procházku parkem s výhledem na celou Prahu," na úvod vysvětlila starostka městské části Praha 3 Vladislava Hujová.


Vladimír Mišík společně vystoupí společně s Ivanem Hlasem na Střeleckém ostrově

1. srpna 2017 v 10:53

Projekt Letňák 2017 – Léto pro Pražany pokračuje i v druhé polovině letních prázdnin. V srpnu se mohou hudební fanoušci těšit na koncert legendárního Vladimíra Mišíka & ETC…, který se letos spojí s dalšími hudebními hvězdami z Ivan Hlas Tria. Dále scéna na Střeleckém ostrově bude patřit...

Dyzajn market prázdniny: Prodejní výstava autorské tvorby v Národním divadle

31. července 2017 ve 12:48

Výběrová prodejní výstava autorské tvorby na Náměstí Václava Havla a v provozní budově Národního divadla v sobotu a v neděli od 10 do 20 hodin.

Další články
Nahoru