dnes
Sobota - oblacno
3°C
zítra
Neděle - prehanky-snih
3°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
2°C
Husa  připomene program na Staroměstské radnici, v podzemí se ukáže tajemný krvavý kněz
Věž Staroměstské radnice pohledem z okolních střech. Foto: PCT

Husa připomene program na Staroměstské radnici, v podzemí se ukáže tajemný krvavý kněz

Praha si připomíná 600 let od upálení mistra Jana Husa, proto si i Staroměstská radnice toto významné výročí připomene akcemi pro děti i dospělé. V sobotu 4. července proběhnou tematické prohlídky o době a díle Jana Husa. V den výročí 6. července bude v radničním Brožíkově sále podrobně okomentován obraz Václava Brožíka „Mistr Jan Hus na koncilu kostnickém“ a rozebrán jeho odkaz. Všechny akce jsou zdarma.

„Malí návštěvníci budou moci sledovat životní pouť význačného reformátora a myslitele, naučit se, co znamená kacíř nebo přijímání podobojí, a vyrobí si i vlastní kacířskou čepici. Rovněž se budou moci s mistrem osobně setkat a sledovat jeho dramatické kázání. Účast přislíbil rovněž i mistrův následovník, Jan Želivský, který vysvětlí, jakou bouři vyvolalo v českých zemích Husovo upálení,“ přibližuje sobotní program pro děti, jenž bude probíhat od 10 a do 15 hodin, manažer Staroměstské radnice Antonín Baloun.

Večerní prohlídka pro dospělé začne ve 20 hodin a bude věnována Husovu ideologickému i životnímu zápasu. Její součástí bude i podrobný rozbor obrazu Václava Brožíka „Mistr Jan na koncilu kostnickém“, který mistrovsky dokumentuje Husův tribunál. V podzemí Staroměstské radnice pak bude čekat tajemný „krvavý kněz“, který po smrti mistra Jana přicestoval do Prahy z kláštera v Želivi, a vtáhne posluchače do vlastních vzpomínek na dobu po mistrově smrti.

V den samotného výročí upálení, 6. července, proběhnou od 10 do 17 hodin prohlídky Brožíkova sálu. Lidé se podrobně seznámí s Brožíkovým plátnem, jež kromě zajímavých historických faktů nabízí i unikátní optickou iluzi. Od 15 hodin bude před radnicí u bysty Jana Želivského startovat vycházka po místech, která s Husem přímo souvisejí. Trasa vede až na Vyšehrad, kde se účastníci setkají s Janem Žižkou.

Na sobotní akce je třeba se registrovat na emailu staromestskaradnice@prague.eu nebo na telefonním čísle 236002629. Na pondělní prohlídku registrace nutná není.


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru