dnes
Středa - zatazeno
3°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
6°C
pozítří
Pátek - snih
4°C
Husa drží při sobě zrezivělé šrouby. Oprava pomníku bude pokračovat na jaře
Husův pomník na Staroměstském náměstí. Foto: NoPlayerUfa / Wikimedia Commons

Husa drží při sobě zrezivělé šrouby. Oprava pomníku bude pokračovat na jaře

Restaurátoři ukončili první etapu opravy pomníku Jana Husa na Staroměstském náměstí. Práce v exteriéru se přes zimu zastaví a další etapa začne podle počasí až na jaře. Při ní bude pokračovat restaurování kamenného podstavce, hlavní část restaurování povrchu bronzového pláště sousoší a intenzivní práce v podzemí.

Výsledky dosavadních prací představí Galerie hlavního města Prahy v pondělí 25. listopadu. Pomník od Ladislava Šalouna, který byl odhalen v roce 1915, prochází poprvé po sto letech významnější opravou.

Pomník tvoří komplex monumentálního bronzového sousoší a kamenné architektury, která zahrnuje i systém chodeb dvoupodlažního podzemí. Nejdůležitější prací v rámci oprav je výměna spojovacích prvků, celá socha má plochu 135 metrů čtverečních a je spojena zhruba 6000 šrouby, které za sto let zrezivěly. Místo nich se dávají nerezové.

V další fázi oprav se odborníci zaměří na konzervaci bronzového povrchu a vyčištění kamene a obnovu spár. Popraskanými spárami totiž protéká voda dovnitř pomníku. Plné vody jsou i rozsáhlé podzemní prostory.

V roce 2014 by měly být dokončeny hlavní restaurátorské práce. Do poloviny roku 2015, u příležitosti 600. výročí upálení mistra Jana Husa, bude restaurování zcela dokončeno.

Opravu secesního pomníku plánovala Praha řadu let. Kvůli nedostatku peněz a neshodám kolem způsobu financování ji ale několikrát odložila.

Socha znázorňuje mistra Jana Husa stojícího uprostřed skupiny postav, mezi nimiž jsou husité a pobělohorští emigranti. Bronzový povrch je po letech mechanicky poškozen, zasáhly ho i střely a na konci druhé světové války střepiny z vybuchlé pumy.


Galerie 1 hostila narozeninové Vostrý kafe

13. ledna 2018 v 15:39

Vostrý kafe, pravidelná pánská setkání pro mužné sousedy z Prahy 1, slaví první narozeniny a od nového roku se navíc stěhuje do Galerie 1, kde se nyní bude jednou za měsíc konat. Prvním letošním hostem byl Michal „Radar“ Vrátný.

Praha 6 chystá řadu akcí, kterými připomene sto let od vzniku republiky

11. ledna 2018 v 15:46

Praha 6 při příležitosti stého výročí vzniku samostatného Československa pořádá celou řadu kulturních a vzpomínkových akcí, které jsou rozloženy do celého roku.

Další články
Nahoru