dnes
Neděle - polojasno
3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
2°C
pozítří
Úterý - snih-dest
3°C
Hus prý nebyl žádný suchar, v slavnostech připomínajících jeho smrt bude i humor
Během Husovských slavností se poprvé rozezní nový zvon v Betlémské kapli. Foto: www.letnislavnosti.cz

Hus prý nebyl žádný suchar, v slavnostech připomínajících jeho smrt bude i humor

Hlavní město si na začátku července připomene 600. výročí mučednické smrti českého kněze a náboženského myslitele Jana Husa řadou kulturních a duchovních akcí. Na programu Husovských slavností jsou 5. a 6. července bohoslužby, přednášky, koncerty diskuse i divadelní představení.

S životem a smrtí mistra Jana Husa se podle patriarchy Církve českobratrské husitské Tomáše Butty pojí tři základní místa – Husinec, Praha a Kostnice. Ústředním bodem letošních oslav se stalo hlavní město. „V Praze chceme připomenout živý odkaz mistra Jana Husa," uvedl patriarcha. Slavnosti jsou umístěny do starobylého centra Prahy, do míst jako je Staroměstské náměstí, Betlémská kaple nebo Karolinum.

Synodní senior Českobratrské církve evangelické Joel Ruml řekl, slavnosti nejsou orientovány na Husovu smrt. „Program je stavěn tak rozmanitě, aby byl prostor i pro humor. Hus nebyl žádný suchar, uměl vtipně oslovovat svoje studenty i kolegy, humor je jeho součást, stejně jako schopnost motivovat a dávat impulzy," uvedl.

„Husovské slavnosti neděláme pro sebe, my jako církve to nepotřebujeme, ale Husa chceme zpřítomnit, protože si myslíme, že to potřebuje naše společnost, trochu zbabělá a trochu bojácná, co nemá perspektivu," doplnil.

Třicetihodinový program se bude odehrávat v ulicích i v kostelech, chrámech a divadlech. Koncerty vážné hudby se budou střídat s vystoupeními dechových souborů nebo souboru Armády ČR, odehrají se průvody, bohoslužby, ale i přednášky renomovaných historiků a panelové diskuse na téma syrských uprchlíků nebo rasismu.

Poprvé se rozezní nový zvon v Betlémské kapli. Na své si podle organizátorů přijdou i rodiny s dětmi. Více o programu, na jehož přípravě se kromě Prahy, církví a státu podílejí univerzity a řada dalších organizací a společností, se lidi dozvědí na webových stránkách http://www.hus-fest.eu/.

Umučení mistra Jana Husa si po celý rok připomínají nejen věřící v Praze a dalších českých městech. Na ekumenických bohoslužbách na téma smíření s Bohem a mezi církvemi se scházejí lidé i ve Vatikánu. Papež František v souvislosti s blížícím se výročím nedávno prohlásil, že upálením Husa byla zraněna římskokatolická církev.


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru