dnes
Středa - zatazeno
9°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
10°C
pozítří
Pátek - zatazeno
12°C
Kultura v Hurdově Akropoli má na roky vystaráno
Palác Akropolis patří zastupiteli Pavlu Hurdovi. Foto: ART FRAME Palác Akropolis

Kultura v Hurdově Akropoli má na roky vystaráno

Desítky milionů korun dostane do roku 2017 od magistrátu společnost, která se stará o program žižkovského Paláce Akropolis. Ten vlastní pražský zastupitel Pavel Hurda. Byť se tento člen ODS dostal v Praze 3 do opozice, tak i od tamější radnice společnost Art Frame Palác Akropolis možná brzy dostane grantovou podporu na letošní rok. Ta může být ve výši až šest milionů korun.        

„S granty nemám nic společného, Palác Akropolis žádné granty nedostává,“ uvedl pro Pražský patriot Pavel Hurda, jediný akcionář akciové společnosti Centrum nezávislé kultury Palác Akropolis. Dodal, že má asi dvacet firem. Ve společnosti Art Frame ale nepůsobí, což dokládá i výpis z obchodního rejstříku. „Nic o grantech nevím,“ dodal. 

Na jeho Akropolis jsou však napojeny i další firmy, které žádají o statisícové i milionové granty. Například společnost s ručením omezeným Rachot Production zajištující produkční činnost, Move Association či Nadační fond pro podporu občanské společnosti v EU. V orgánech této nadace působí i Hurda.

Společnost Art Frame si zažádala u radnice městské části Prahy 3  pro letošní rok o granty ve výši bezmála šest milionů korun, o další peníze žádala, tak jako každý rok, u velké pražské radnice. A uspěla. Tedy alespoň zatím u toho štědřejšího dárce. Lednové Zastupitelstvo hlavního města Prahy již kulturní granty na letošní rok schválilo.

Art Frame získá na víceletý projekt v Paláci Akropolis, na léta 2014–2017, ročně 15 milionů korun. Celkem tedy 60 milionů. Společnost Move Association dostane od města 250 tisíc korun, Rachot Production ve dvou projektech 650 tisíc a 500 tisíc korun.

Je paradoxem, že v městských částech, kde jsou zastupitelé TOP 09 v opozici, obdobné přidělování grantů kritizují. Podle slov zastupitele TOP 09  Martina Plíška z roku 2011 by kupříkladu radnice čtvrté městské části neměla dotovat provoz Divadla na Jezerce, které pořádá mnohé komerční akce.

„Divadlo si na sebe vydělá svou komerční činností,“ uvedl tehdy pro média Plíšek. Městská část Praha 3 definitivně rozhodne o grantech v březnu – už je projednaly odborné komise, nyní se jimi zabývá výbor pro granty.

Zrovnoprávnění kulturních scén

Celkově bude třetí pražská část rozdělovat patnáct milionů korun, a to nejen na kulturu, ale také na sociální oblast, školství a nově též životní prostředí. Místostarosta Prahy 3 Matěj Stropnický (Žižkov /nejen/ sobě) uvedl, že důsledkem stanovení nových kritérií pro udělování grantů nebude Akropolis, respektive společnost Art Frame, diskriminovat, ale zrovnoprávnit ho s ostatními subjekty.

V Praze 3 působí tři příspěvkové organizace, které dostávají peníze z mandatorních výdajů – Žižkovské divadlo, kde hrají Cimrmani, výstavní galerijní a koncertní síň Atrium a také Junior Klub Na Chmelnici, který dříve sídlil na Jarově, ale právě Pavel Hurda ho následně přestěhoval do Paláce Akropolis.

 „Junior Klub je obecní organizace, která pořádá hudební akce, čímž do Akropolis tečou další peníze. Od organizace tam samozřejmě vybírají nájem a její akce navíc přivádí klientelu do tamní restaurace. Je to dobře vymyšlený byznys," dodal Matěj Stropnický. Od roku 2005 se navýšil rozpočet Junior klubu z 4,9 milionu korun na 7,5 milionu korun.

Shovívaví alternativci

„Palác Akropolis je prestižní klubová scéna s velkým kreditem v ČR i zahraničí – z tohoto důvodu je pro Junior Klub velmi dobré v tomto prostoru působit. Nevýhodou však je, že i přes snahu při propagaci akcí, je pro veřejnost velmi složité odlišit, které akce organizuje Junior Klub a které domovský Art Frame či další společnosti, které si sál také pronajímají,“ uvedl ředitel Junior klubu Šimon Kotek.

Samotná obnova Paláce Akropolis byla podle Stropnického od počátku penězovodem prostředků z obce do soukromé kapsy. Hurda koupil chátrající dům, který pro něj radnice oddlužila a on ho, za pomoci dotací, rekonstruoval.

„Alternativcům, kteří tam chodí, nevadí, že ten barák je městem financovaný byznys jednoho z politiků. Je to jako s jakýmkoli velkým supermarketem, který nejdřív dotuje své zboží, čímž zlikviduje malé obchůdky a zbude už jen on. Bez konkurence je snadné být nejlepší," řekl Stropnický. 

Podle Marty Smolíkové ze vzdělávacího centra ProCulture je nezpochybnitelné, že Praha 3 Palác Akropolis počátkem 90. let zachránila. „Akropole je doposud jedním z nemnoha míst, kde léta běží kvalitní program, včetně mnoha menšinových projektů. Pan Hurda v tom tedy asi nehraje jen negativní, ale i pozitivní roli. Konflikt zájmů tam jistě je, není to ale černobílé,“ uvedla.

Znevýhodněný Tanec Praha

Tanec Praha na rozdíl od Art Frame, zajišťující akce v Akropolis, granty v minulosti nezískával. Přitom Yvona Kreuzmannová, ředitelka Tance Praha, není majitelkou domu, kde Ponec sídlí (na rozdíl od Hurdy a Akropole), ale jen ředitelkou v nájmu. „Podle mě to byla letitá šikana. Od začátku získal Tanec Prahu symbolické nájemné korunu, ale dál už nic," řekl Stropnický. Neví, jak dopadne grantové řízení, je však přesvědčen o tom, že nová kritéria by měla být spravedlivější právě i pro podobné scény. divadlo-ponec-nahled 

„Divadlo Ponec znevýhodněné bylo a cítili se ukřivděně. Ale také to není černobílé. Ponec například od magistrátu – ve srovnání například s výtvarným uměním – nedostává zase tak málo," dodala Marta Smolíková.


       


Autor: Anna Skálová

Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru